Aleksandr Zubkow "mistrzem olimpijskim na terytorium Federacji Rosyjskiej"

Aleksander Zubkow - bobsleista pozbawiony za doping medali z igrzysk w Soczi - został uznany "mistrzem olimpijskim na terytorium Federacji Rosyjskiej." Taką decyzję podjął sąd miejski w Moskwie.

Aleksander Zubkow - dwukrotny złoty medalista igrzysk w Soczi w bobslejowych dwójkach i czwórkach - został pozbawiony tytułów oraz dożywotnio zdyskwalifikowany w listopadzie zeszłego roku. Decyzję podjętą przez MKOl później utrzymał jeszcze sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie, do którego Zubkow się odwoływał. Wszystko oczywiście przez doping i fałszowanie próbek na rosyjskich igrzyskach.

W kwestii medali rosyjskiego bobsleisty nietypową decyzję podjął sąd miejski w Moskwie. Nietypową, bowiem uznał Zubkowa za "mistrza olimpijskiego na terytorium Federacji Rosyjskiej." 44-latek we własnym kraju, gdzie decyzje MKOl i Sądu Arbitrażowego uznano za niewiążące, może więc chodzić i szczycić się dwoma złotymi medalami wywalczonymi w nieczysty sposób podczas IO w Soczi. Poza granicami Rosji jego osiągnięcia nie są uznawane. Mówiąc krótko - Zubkow jest samozwańczym mistrzem olimpijskim.

Zubkow, który zimą 2014 roku był chorążym reprezentacji Rosji, będzie pobierał stypendium dla mistrzów olimpijskich. Przyznane przez Władimira Putina honorarium wynosi 32 tys. rubli (niecałe dwa tys. złotych).