Alpejski PŚ w Levi. Marcel Hirscher rozpoczyna starty od zwycięstwa

Marcel Hirscher (Austria) zwyciężył w rozgrywanym w niedzielę slalomie inaugurującym sezon PŚ w narciarstwie alpejskim mężczyzn. Drugi był Norweg Henrik Kristoffersem, a trzeci aktualny mistrz olimpijski Andre Myhrer (Szwecja). Michał Jasiczek bez punktu.

Hirscher i Kristoffersen zdominowali rywalizację. Po pierwszym przejeździe Austriak miał 0,07 sek. przewagi nad Norwegiem, w drugim do 0,09 sek. zwyciężając z czasem 1:51.04. Trzeci Myhrer dobrze zaprezentował się w trudnych warunkach i awansował aż o sześć pozycji, niemniej jego strata wyniosła aż 1,41 sek. Kolejne miejsca zajęli wicemistrz olimpiski Ramon Zenhausern (Szwajcaria) – awans z jedenastego miejsca, strata 1,45 sek., bardzo doświadczony i były dwukrotny mistrz świata Francuz Jean-Baptiste Grange (+1,56 sek., awans aż o 13 pozycji). Do końca pierwszej dziesiątki było dość ciasno i poza jednym wyjątkiem znaleźli się tam sami Austriacy: szósty Szwajcar Daniel Yule stracił 1,57 sek. (awans z siódmego miejsca), Michael Matt (brązowy medalista z Pjongczang) 1,58 sek. (spadek z piątej pozycji), Christian Hirschbuehl 1,66 sek. (awans z 13. miejsca), Manuel Feller 1,70 sek. (spadek o trzy pozycji), Marco Schwarz 1,73 sek, (spadek z ósmej pozycji).

Sporo mniej znanych zawodników weszło do drugiego przejazdu – najlepiej z nich wypadł młody Szwajcar Tanguy Nef – uplasował się tuż za pierwszą „10”. Niespodziankę sprawił Bułgar Albert Popow jadący z numerem 75. – skończył zawody na dwudziestej pozycji, nieźle wypadł też Chorwat Matej Vidovic kończąc tuż za Bułgarem. Niestety nie udało się to Michałowi Jasiczkowi, którego strata okazała się za duża.

Drugi przejazd obfitował w nieprzyjemne sytuacje na trasie – trzech zawodników wypadło z trasy, czterech dalszych podchodząc nie zdobędzie punktów. W tej pierwszej grupie znalazł się mający szansę na pierwsze punkty w karierze debiutant w PŚ Simen Ramberg Christensen (Norwegia), w drugiej świetnie jadący w pierwszym przejeździe (i niemal do końca drugiego) Francuzi – trzeci po pierwszym przejeździe Clement Noel i czwarty Victor Muffat-Jeandet – obaj popełnili błąd tuż przed metą prawdopodobnie tracąc szanse na podium (odpowiednio zajęli 26. i 25. pozycję niemniej bez przynależnego dorobku punktowego). Taka przykrość spotkała też Niemca Antona Tremmela, który co prawda startował już w PŚ (w przeciwieństwie do Christensena), ale punktów nigdy nie zdobył. Niestety jego karta zostanie dalej czysta.

Więcej o sportach zimowych w serwisie Sportsinwinter.pl

***

Aksel Lund Svindal przeszedł operację dłoni

Aksel Lund Svindal opublikował w sobotę na swoim profilu na Instagramie zdjęcie ze szpitala. Fotografia przedstawiająca Aksela na szpitalnym to nigdy nic przyjemnego, zwłaszcza po jego serii niefortunnych zdarzeń, kontuzji związanych z kolanami. Tym razem uraz na nie dotyczy kolana, a dłoni norweskiego zawodnika, która była operowana. Czytaj więcej

Adam Małysz dla Sport.pl: Żyła? Przemiana totalna. Stoch? To nie w nim był problem


- Piotrek miał duże problemy rodzinne, teraz to się trochę stabilizuje. To raz. A dwa, że jest już dobrze po "trzydziestce", więc czas spoważnieć. Zazwyczaj był pierwszy na skoczni, zawsze pędził, nawet jadł najszybciej. A teraz wolno chodzi, je najdłużej, do niczego się nie spieszy. Przemiana totalna - mówi Adam Małysz o Piotrze Żyle. Dyrektor sportowy PZN ds. skoków i kombinacji po inauguracji sezonu w Wiśle jest przekonany, że Żyła, Dawid Kubacki i oczywiście Kamil Stoch od początku są w bardzo dobrej formie. Czytaj więcej.