Kanadyjczycy przeciw igrzyskom w Calgary

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma poważny problem. Z walki o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku wypada kanadyjskie Calgary. W grze pozostają dwie niepewne kandydatury: Sztokholmu i Mediolanu/Cortiny d'Ampezzo.

Według nieoficjalnych informacji dostępnych na stronie vote2018.calgary.ca we wtorkowym głosowaniu mieszkańcy Calgary zdecydowali, iż są przeciwko organizacji igrzysk olimpijskich. Na „nie” zagłosowało ponad 56 %.

Krzysztof Biegun zostanie trenerem? Adam Małysz chce mu dać szansę

Pełne nieoficjalne wyniki głosowania

Jestem „za” organizacją igrzysk przez Calgary – 43,6 % (132 832 głosów)
Jestem „przeciw” organizacji igrzysk – 56,4 % (171 750 głosów)
Łączna liczba uprawnionych do głosowania: 767 734
Łączna liczba oddanych głosów: 304 774

O organizację igrzysk nadal starają się: Sztokholm oraz wspólna włoska kandydatura Mediolanu i Cortiny d’Ampezzo. Jednak i te miasta nie pozostają bez problemów. Włosi nie otrzymali pełnego finansowego wsparcia od rządu, a niedawno z idei wspólnej organizacji igrzysk wycofał się Turyn. W Sztokholmie natomiast w październiku koalicja partii centroprawicowych i zielonych podpisała umowę, iż mieszkańcy stolicy Szwecji nie zostaną obciążeni podatkami za organizację igrzysk. W tej sytuacji również i te kraje mogą wycofać swoje kandydatury. Wcześniej zrobiły to: Sion, Graz oraz Sapporo. Erzurum nie otrzymało natomiast poparcia MKOL.

Decyzję kto zorganizuje Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma podjąć podczas sesji 23 czerwca 2019 roku w Lozannie.

Więcej o sportach zimowych na Sportsinwinter.pl

Więcej o: