Sport.pl

Pjongczang 2018. Łyżwiarstwo figurowe. "Czarny łabędź" z rekordem świata. Rewelacyjny występ 15-latki z Rosji

Jewgienija Miedwiediewa ma 18 lat i już dwa tytuły mistrzyni świata, a na igrzyskach w Pjongczangu dwukrotnie biła rekord świata. Ale to nie ona jest największą gwiazdą w rywalizacji solistek. Program krótki w wielkim stylu wygrała inna olimpijka z Rosji, 15-letnia Alina Zagitowa

Miedwiediewa i Zagitowa zdobyły już w Korei po srebrze. Na podium stanęły po rywalizacji drużynowej. Wtedy starsza ze świetnych Rosjanek wystąpiła w programie krótkim i ustanowiła nowy rekord świata. Druga zaprezentowała się w programie dowolnym. I też była bezkonkurencyjna.

Przed zawodami indywidualnymi było jasne, że walka wspaniałych nastolatek będzie jedną z najlepszych rzeczy, jakie zobaczą kibice. I rzeczywiście zaczęło się rewelacyjnie. W środę najpierw świetny program krótki zaprezentowała Miedwiediewa. Zdobyła 81,61 pkt, o 0,55 więcej niż w "drużynówce". Zagitowa jadąc do muzyki z "Czarnego łabędzia" jeszcze wyśrubowała rekord świata, uzyskując aż 82,92 pkt.

Przed programem dowolnym młodsza z rosyjskich łyżwiarek jest faworytką. Już na styczniowych mistrzostwach Europy w Moskwie była najlepsza w obu występach. Wtedy Miedwiediewa przegrała pierwszy raz od dwóch lat. Zagitowa w Pjongczangu prezentuje się jeszcze lepiej. W programie dowolnym zaliczanym do "drużynówki" zdobyła 158,08 pkt - aż o 20,55 pkt więcej od mającej wówczas drugą notę Amerykanki Mirai Nagasu.

Zagitowej w Korei nie przeszkodziła nawet nerwowa sytuacja związana z kontrolą antydopingową. Dwa dni temu przedstawicielka WADA (Światowej Agencji Antydopingowej) zmusiła zawodniczkę do przedwczesnego zakończenia treningu. - Najpierw pobrano od Aliny próbkę krwi, później próbkę moczu. Na tę drugą pani oficer musiała zaczekać, ponieważ zawodniczka trochę się zdenerwowała sytuacją - opowiadali Rosjanie na łamach swoich mediów.

Jak widać, zamieszanie nie wytrąciło młodej mistrzyni z równowagi. Dokończenie rywalizacji - program dowolny - w piątek.

Zobacz wideo
Komentarze (55)
Pjongczang 2018. Łyżwiarstwo figurowe. "Czarny łabędź" z rekordem świata. Rewelacyjny występ 15-latki z Rosji
Zaloguj się
 • cal13

  Oceniono 3 razy 3

  Sprint na 100 metrow tez powinni oceniac sedziowie i dawac noty za styl.

 • Tessin

  Oceniono 3 razy 3

  Dziewczynka zdenerwowała się sytuacją i miała problem ze zrobieniem siusiu. No cóż, zdarza się.

 • apollo1966

  Oceniono 2 razy 2

  Jest Rimbaudem (w spódnicy) łyżew.

 • justas32

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego w Polsce nie ma genialnych 15-latek ? Czy ktoś się tym kiedyś interesował ...

 • lubat

  Oceniono 2 razy 2

  "Dwa dni temu przedstawicielka WADA (Światowej Agencji Antydopingowej) zmusiła zawodniczkę do przedwczesnego zakończenia treningu."

  To dotknęło nie tylko tę zawodniczkę. Większość zawodników rosyjskich skarży się, że przedstawiciele WADA przychodzą do nich pobierać próbki dokładnie w tym czasie, gdy oni mają oficjalny trening. To mocno utrudnia przygotowanie się do startu, bo dostęp do miejsca treningu jest ściśle reglamentowany i jak się nie wykorzysta swojego "okienka", to to już nie ma gdzie trenować - miejsce zajęte przez konkurentów.
  A harmonogram treningów jest dostępny w oficjalnych dokumentach Olimpiady i WADA-owcy dokładnie wiedzą, jak Ruskim dokuczyć.

 • andi.11111

  Oceniono 1 raz 1

  Piękna!

 • Andrzej T

  Oceniono 1 raz 1

  Dziewczyna jest całkowicie niesamowita! Brylant, do tego Rosjanie od zawsze mają świetnych trenerów i system szkolenia w tej dyscyplinie. To jak ona jeździ i skacze to jedno, ale to jak jest wygimnastykowana, to jest absolutny szok. Ma ciało i zdolności najlepszych gimnastyczek artystycznych, to jest coś czego nigdy nie było w łyżwiarstwie figurowym na tym poziomie! Pytanie, czy z wiekiem nie utraci tej nienaturalnej jednak giętkości i rozciągnięcia? Jeżeli utrzyma ten poziom, to cała reszta może walczyć co najwyżej o miejsca 2-3.
  Freak of nature, oglądanie jej to jak oglądanie postaci wykreowanej przez komputer - siedzisz i mówisz, to jest niemożliwe !!!

 • boliver

  Oceniono 1 raz 1

  Nieprzecietny talent,, bravo Alina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX