Pjongczang 2018. Kamil Stoch dołączył do legend

Kamil Stoch dołączył do legend! Jako zaledwie jeden z trzech skoczków w historii zdołał obronić olimpijskie złoto.

Polski skoczek popisał się fenomenalnymi lotami na 135 i 136,5 metra i zdobył trzeci złoty medal swojej karierze! Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger, a trzeci był Robert Johansson.

Stoch zdobył dwa złota w Soczi w 2014 roku. Nie udało się obronić złota na skoczni normalnej - był czwarty - ale dokonał tej sztuki na skoczni dużej.

Wcześniej takiego wyczynu dokonali jedynie Birger Ruud i Matty Nykanen. Norweg zwyciężał w Lake Placid i Garmisch-Partenkirchen (1932 i 1936), za to Fin był najlepszy w Sarajewie i Calgary (1984 i 1988). Obaj skoczkowie obronili tytuły na skoczni dużej, na normalnej jeszcze tego nikt nie uczynił.

W klasyfikacji wszech czasów Stoch zajmuje piąte miejsce wśród skoczków. Ma trzy złota. Prowadzi Nykanen (cztery złota i jedno srebro), przed Simonem Ammannem (cztery złota). Ex aequo trzeci są Jens Weisslog i Thomas Morgenstern (po trzy złota i jednym srebrze).

Jeśli wziąć pod uwagę jedynie konkursy indywidualne, to najlepszy jest Ammann - cztery złota. Na drugim miejscu znaleźliby się Nykanen ze Stochem.