Sport.pl

Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Dlaczego Stoch wygrał z Wellingerem, mimo że skakał krócej? Fenomenalne liczby

Kamil Stoch zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, mimo że z drugim Wellingerem przegrał o sześć metrów. Sprawdzamy, dlaczego Stoch okazał się lepszy od Niemca aż o 3,4 pkt.

Kamil Stoch wygrał trzeci złoty medal olimpijski, mimo że wcale nie był najlepszy w odległościach. Polak popisał się jednak fenomenalnym stylem i dodatkowo latał w zdecydowanie gorszych warunkach niż Wellinger. 

Niesamowicie trudne warunki Stocha

Polak skoczył 135 i 136,5 metra (271,5 metra), a Wellinger 135,5 i 142 metry (277,5 metra) i pokonał Stocha aż o 6 metrów. Wellinger w drugiej serii miał jednak fenomenalne warunki za co odjęto mu 4,6 pkt. 

Polski skoczek latał jednak w znacznie trudniejszych warunkach. Stoch w całym konkursie dostał od systemu dodatkowe 7,5 pkt, z kolei drugi Wellinger miał odjęte łącznie 5,2 punktu. W sumie daje to 12,7 pkt różnicy na korzyść polskiego skoczka. 

Świetny styl Stocha

Polski skoczek popisał się fenomenalnymi lotami, które docenili sędziowie. W pierwszej serii Polak dostał aż 58,5 pkt, a w drugiej serii dostał 57,5 pkt, co oznacza, że drugiego Wellingera pokonał o 1,5 pkt w ocenach za styl. Co ciekawe, polski arbiter Ryszard Guńka przyznał Polakowi dwa razy 19,5 pkt.

Oznacza to, że Polak zyskał na notach i wietrze aż 14,2 pkt, a Wellinger zyskał na odległości jedynie 10,8 pkt. W sumie dało to 3,4 pkt przewagi Stocha, który trzeci raz został mistrzem olimpijskim.

 

Kamil Stoch mistrzem olimpijskim!

Kamil Stoch mistrzem olimpijskim! Polski skoczek popisał się fenomenalnymi lotami na 135 i 136,5 metra i zdobył trzeci złoty medal swojej karierze! Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger, a trzeci był Robert Johansson. CZYTAJ WIĘCEJ

Kamil Stoch zdobył złoty medal! Polska drużyna z trzecim wynikiem

Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger, trzeci był Robert Johansson. Drużynowo najlepiej zaprezentowali się Norwegowie, Polacy mieli trzeci wynik. W poniedziałek o godz. 13.30 rywalizacja zespołowa CZYTAJ WIĘCEJ

Ammann pośpieszył do Stocha po jego mistrzowskim skoku. Piękny obrazek

Kamilowi Stochowi gratulowali wszyscy, choć gratulacje od jednego z rywali były niezwykle symboliczne. CZYTAJ WIĘCEJ

Komentarze (85)
Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Dlaczego Stoch wygrał z Wellingerem, mimo że skakał krócej? Fenomenalne liczby
Zaloguj się
 • wkoz1

  Oceniono 11 razy 11

  oczywiscie szarnowicz z babiarzem liczyli i liczyli i... sie pomylilo.. jak zwykle zresztą

 • lesnywladek2

  Oceniono 12 razy 10

  Stoch oddał świetne skoki a kiedy PIS odda demokracje,konstytucje i destylacje?

 • zerozer52

  Oceniono 10 razy 10

  Chyba Budynia tam nie było.

 • spectator_zm

  Oceniono 14 razy 10

  Jak na razie nie widać zbytniego biadolenia na system punktowy odnośnie siły wiatru. No cóż, gdy inni wygrywają, to system jest zły, ale gdy wygrywa nasz zawodnik, to oczywiście jest OK i nie ma tematu.
  Tymczasem gdyby nie ten system, to złoto powędrowałoby do Niemca, a i kto wie (nie liczyłem tego), czy w ogóle by starczyło do medalu.
  System jest i będzie! Nikt, ani zawodnicy, ani trenerzy, ani też organizatorzy wszelkich ważnych zawodów nie chcą, by z niego zrezygnować. Choć nie w pełni rekompensuje zyski i straty, to jednak sprawia, że zawody są bardziej sprawiedliwe, niż były kiedyś. A jeśli trafi się wietrzna loteria, jak przed tygodniem, to nic a nic nie pomoże. Tylko szczęście zdecyduje...

 • ewrad

  Oceniono 11 razy 9

  Pan Gunka dal 19,5 bo chcial naprawwic swoj blad z poprzedniego konkursu.Dzis koreanski sedzia wyskoczyl z nota totalnie odbiegajaca od pozostalych.Ogolnie sedziowanie i zasady skokow ida w coraz gorszym kierunku.Mysle ze Walter Hofer powinien juz zakonczyc kariere na tym stanowisku,swoje zrobil wiec niech nie kombinuje bo juz mu sie w glowce przewraca

 • fields1

  Oceniono 5 razy 5

  Sam nie wiem czy w ogóle czytać ten artykuł skoro piszą go ci sami eksperci, którzy nie byli w stanie poprawnie zinterpretować wyniku meczu Kanada-Czechy.

 • zosima

  Oceniono 4 razy 2

  Usunęliście mój komentarz, ale to niestety nie on jest przyczyną waszego partactwa:

  "Wellinger w drugiej serii miał jednak fenomenalne warunki miał odjęte 4,6 pkt."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX