Pjongczang 2018. Cologna złoty, Polacy daleko, reprezentant Tonga dobiegł

Reprezentant Tonga, na którego występ czekał cały świat, ukończył bieg na 15km stylem dowolnym. Pita Taufatofua zajął 114. miejsce Złoto zdobył Dario Cologna.

Pita Taufatofua, o którym głośno było podczas ceremonii otwarcia, gdy mimo ogromnego mrozu wyprowadzał reprezentacje Tonga, maszerując z nagą naoliwioną klatą, w Pjongczangu startuje w biegach narciarskich. Do igrzysk zakwalifikował się w ostatniej chwili.

34-latek w biegu na 15 km stylem dowolnym zajął 114. miejsce. Do zwycięzcy Dario Cologny stracił aż 22:57.2. Wolniejsi od niego byli tylko Kolumbijczyk Sebastian Uprimny oraz Meksykanin German Madrazo. Wszyscy kończyli rywalizację z uśmiechami na twarzy.

Bieg nie był udany dla Polaków. Dominik Bury zajął 33. miejsce, Kamil Bury 78., a Maciej Staręga 82.

Zwyciężył Cologna. Jest pierwszym biegaczem w historii, który wygrał na tym samym dystansie na trzech kolejnych igrzyskach. Srebro zdobył Norweg Simen Hegstad Krueger, a brąz Denis Spicow (Olimpijczycy z Rosji).

Andrzej Bachleda-Curuś w "Wilkowicz Sam na Sam": Liczę, że po tej olimpiadzie coś się wydarzy, jakieś hasło od ministerstwa sportu, zmiany w związku narciarskim. Łazimy w błocie, w prywacie. Pora spojrzeć w lustro