Zimowe igrzyska olimpijskie 2018. CAS uchylił karę 28 Rosjanom

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) anulował 28 rosyjskim sportowcem karę dożywotniego wykluczenia z igrzysk olimpijskich za doping w Soczi 2014.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ukarał 39 rosyjskich sportowców dożywotnimi zakazami występów na IO. Jednak CAS uznało, że aż w 28 przypadkach dowody przedstawione przez MKOL były niewystarczające.

Tym 28 sportowcom przywrócono im wyniki - w tym medale, Rosja w ten sposób odzyskała 9 z 13 zabranych krążków - uzyskane w Soczi w 2014 roku. Na tej liście znajdują się m.in. Maksim Wylegżanin, Aleksandr Legkow czy Nikita Kriukow.

W pozostałych 11 przypadkach potwierdzono decyzje MKOL z jednym haczykiem: sportowcy ci zostali zawieszeni jedynie na najbliższe igrzyska, a nie na wszystkie.

Decyzja w sprawie trzech rosyjskich biathlonistek zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Rosja została wykluczona z igrzysk za dopingowe oszustwa. W Pjongczangu wystąpi 169 sportowców z tego kraju, ale tylko pod flagą olimpijską. Kadra będzie nazywała się Olimpijczycy z Rosji (OAR - Olympic Athletes from Russia).

Rosja i doping. Właśnie się zaczął nowy rozdział w tym skandalu: federacje dostały nazwiska podejrzanych z bazy danych zdobytej przez WADA >>

Igrzyska w Pjongczang bez Rosji? Witold Bańka: "Mam swoje dylematy, ale Rosjanie nie współpracują. Nie sądzimy, że przyznają się do państwowego dopingu"

Copyright © Agora SA