Sport.pl

Zimowe igrzyska olimpijskie 2018. CAS uchylił karę 28 Rosjanom

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) anulował 28 rosyjskim sportowcem karę dożywotniego wykluczenia z igrzysk olimpijskich za doping w Soczi 2014.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ukarał 39 rosyjskich sportowców dożywotnimi zakazami występów na IO. Jednak CAS uznało, że aż w 28 przypadkach dowody przedstawione przez MKOL były niewystarczające.

Tym 28 sportowcom przywrócono im wyniki - w tym medale, Rosja w ten sposób odzyskała 9 z 13 zabranych krążków - uzyskane w Soczi w 2014 roku. Na tej liście znajdują się m.in. Maksim Wylegżanin, Aleksandr Legkow czy Nikita Kriukow.

W pozostałych 11 przypadkach potwierdzono decyzje MKOL z jednym haczykiem: sportowcy ci zostali zawieszeni jedynie na najbliższe igrzyska, a nie na wszystkie.

Decyzja w sprawie trzech rosyjskich biathlonistek zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Rosja została wykluczona z igrzysk za dopingowe oszustwa. W Pjongczangu wystąpi 169 sportowców z tego kraju, ale tylko pod flagą olimpijską. Kadra będzie nazywała się Olimpijczycy z Rosji (OAR - Olympic Athletes from Russia).

Rosja i doping. Właśnie się zaczął nowy rozdział w tym skandalu: federacje dostały nazwiska podejrzanych z bazy danych zdobytej przez WADA >>

Igrzyska w Pjongczang bez Rosji? Witold Bańka: "Mam swoje dylematy, ale Rosjanie nie współpracują. Nie sądzimy, że przyznają się do państwowego dopingu"

Komentarze (29)
Zimowe igrzyska olimpijskie 2018. CAS uchylił karę 28 Rosjanom
Zaloguj się
 • tygrysio_misio

  Oceniono 12 razy 12

  W Hiszpanii odkryto dużą aferę dopingową z kolarzami w udziale... pojawiły się pogłoski o szprycowaniu piłkarzy z pewnego klubu piłkarskiego i reprezentacji Hiszpanii. Sukcesy reprezentacji i klubu wskazywały na to, że coś może być na rzeczy.

  W klinice znaleziono wiele próbek krwi. Wystarczyło je przekazać do organizacji antydopingowych i przebadać....

  Sąd hiszpański nakazał zniszczenie próbek...

  Czy to nie jest systemowe koksowanie na poziomie państwowym? Czy nie powinno się dożywotnio zdyskwalifikować piłkarzy hiszpańskich oraz pewnej drużyny?

 • boromir195419

  Oceniono 10 razy 6

  No nie wiem ....... jestem zbulwersowany chociaż ... Norwegowie też jadą . Tak czy siak uważam żeza doping trzeba karać ale nie na zasadzie karajmy dopingowiczów .............. z Rosji a inne kraje ''pod ochroną '' Taka dwulicowość trochę szokuje - nie sądzicie ?

 • lubat

  Oceniono 10 razy 6

  Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) nie zrobił żadnej łaski. Ci "ułaskawieni" sportowcy nie byli nigdy przyłapani na żadnym dopingu, a za same przypuszczenia czy domniemania nikt nie może być dyskwalifikowany, a już szczególnie dożywotnio.
  Podejrzewam, że nie bez znaczenia dla decyzji CAS była groźba rosyjskich sportowców, że zaskarżą decyzję o ich dyskwalifikacji przed amerykańskimi sądami i jeśli wynajęli by dobrą firmę adwokacką, to mieliby duże szanse otrzymać wielomilionowe odszkodowania dla każdego.

 • leoleo

  Oceniono 3 razy 3

  ku..., jak wyrzucony przestał trenować, a teraz? może zacząć - do olimpiady 2022

 • mushkaplooyka

  Oceniono 9 razy 3

  Światem rządzi moralna zgnilizna.

 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 7 razy 3

  to pokazuje ze ten kto sie nie szprycuje to frajer pompka. taki sam cyrk i tuszowanie jak w UCI i slawne tour de france 1998-2006 i tuszowanie dopingu wsród kolarzy

 • heko77

  Oceniono 6 razy 2

  KASA KASA KASA,Qu... nie" sportowcy" i "działacze"

 • rownowaznik

  Oceniono 1 raz 1

  Po co ta cała szopka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX