Sport.pl

MKOl uderza w Rosję. Wielkie nadzieje medalowe nie wystąpią w Pjongczangu

Wiktor Ahn, Anton Szypulin i Ksenia Stolbova - to tylko niektóre spośród nazwisk rosyjskich zawodników, którzy decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie wystąpią na zimowych igrzyskach w Pjongczangu. Kary MKOl-u związane są ze skandalem dopingowym z udziałem Rosjan podczas poprzedniej imprezy w Soczi. W obliczu tej sytuacji Władimir Putin poważnie rozważa bojkot igrzysk.

Rosyjski Komitet Olimpijski poinformował o decyzji MKOl-u we wtorek. Ahn to aż sześciokrotny mistrz olimpijski w short tracku, biathlonista Szypulin ma w dorobku złoto i brąz, a Stolbova na ostatnich igrzyskach w Soczi zdobyła w łyżwiarstwie figurowym złoty oraz srebrny krążek.

Wśród pominiętych zawodników znajdują się też m.in. wielokrotny medalista mistrzostw świata w biegach narciarskich Siergiej Ustiugow, jak również łyżwiarze szybcy Pawieł Kuliżnikow i Dienis Juskow, którzy w przeszłości byli dyskwalifikowani za pozytywny wynik testu dopingowego.

Rosjanie podkreślają, że nie rozumieją decyzji Międzynarodowego Komitetu. – Ahn, Szypulin i Ustiugow nigdy nie byli zaangażowani w żadne działania związane z dopingiem, a ich próbki, które wiele razy badano, udowodniły, że są czyści. Mimo to ich nazwiska nie znalazły się na liście zaproszonych przez MKOl zawodników – powiedział w oficjalnym oświadczeniu Stanisław Pozdniakow, wiceprezes RKO, które prosiło Międzynarodowy Komitet o podanie dokładnych przyczyn pominięcia poszczególnych sportowców. MKOl nie zamierza jednak tłumaczyć się ze swoich postanowień.

To kolejny potężny cios w Rosjan, którzy w związku z aferą dopingową będą mogli wystąpić w Pjongczangu tylko pod flagą olimpijską jako „sportowcy olimpijscy z Rosji”. W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Komitet ograniczył liczbę reprezentantów Sbornej, którzy będą uprawnieni do startu na tegorocznych igrzyskach, z 500 do 389.

Aleksiej Krawcow, szef Rosyjskiego Związku Łyżwiarskiego, powiedział agencji RIA Novosti, że działania MKOl-u mają na celu sprowokowanie Rosjan do wycofania się z udziału w igrzyskach. Według dziennikarzy związanych z Kremlem prezydent Władimir Putin coraz mocniej skłania się ku bojkotowi imprezy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (98)
MKOl uderza w Rosję. Wielkie nadzieje medalowe nie wystąpią w Pjongczangu
Zaloguj się
 • bartek.london

  Oceniono 21 razy 9

  Putin: Jak MKOL nie zmieni zdania to w ramach protestu nie pojedziemy na Igrzyska!
  - A co mowi MKOL?
  Putim: Ze nie pojedziemy na Igrzyska

 • piotrm74

  Oceniono 9 razy 5

  Dawniej koksowniki, obecnie koksiarze. Ten szczep nigdy się nie wykokosi :)

 • mitter

  Oceniono 21 razy 5

  A szerokiej drogi. Niech bojkotują.

 • spinaker99

  Oceniono 4 razy 4

  Inni piją sok z marchwi i jedzą dużo szpinaku !

 • siekieraaxe

  Oceniono 10 razy 4

  W polskiej gazecie
  KSENIA STOŁBOWA
  Bedzie ze sto lat jak UJ opracował metode transkrypcji rosyjskego zapisu na
  NA ZAPIS POLSKI
  Pracownicy GW, znajdziecie go w internecie

 • iarna

  Oceniono 12 razy 4

  Kit wam w oko, rolka papy i kawałek szkła. Idźcie zbierać butelki.

 • zsm-5

  Oceniono 5 razy 3

  Co to za impreza bez koksowania?. Zabieram swoje koksowniki i robię własną naćpaną imprezkę.

 • lubat

  Oceniono 19 razy 3

  MKOl nie ma wielkiego wyboru: albo wywali rosyjskich sportowców, albo jankesi wywalą MKOl. W końcu to oni przejęli rządy i kasę, a przykład FIFA pokazuje dosyć skutecznie, jak się kończy nieposłuszeństwo.
  Tylko że to nie ma nic wspólnego ze sportem ani nawet ze zwykłą przyzwoitością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX