M¦ w Lahti. Polska mistrzem ¶wiata w konkursie drużynowym. Przewaga jak wielkiej Austrii

Drużyna Austrii, która w latach 2005 - 2013 zdobyła dziewięć z rzędu złotych medali wielkich imprez, jako ostatnia wygrywała tak pewnie, jak na M¦ w Lahti zrobiła to Polska. Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch zdobyli złoto, wyprzedzaj±c o 25,7 pkt Norwegię

Obserwuj @LukaszJachimiak

Takie asy jak Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer, Wolfgang Loitzl i Andreas Kofler sprawiły, że przez lata konkursy drużynowe były trochę nudne. Austriacy zdobyli dwa złota M¦ 2005 (w Oberstdorfie rozegrano konkursy zespołowe i na skoczni normalnej, i na dużej), złoto M¦ 2007, 2009, dwa złota M¦ 2011 (w Oslo też drużyny rywalizowały na obu obiektach) i złoto M¦ 2013. Na igrzyskach olimpijskich wygrywali w 2006 roku w Turynie i w 2010 roku w Vancouver. W Kanadzie osi±gnęli rekordow± przewagę 72,1 pkt nad Niemcami, którzy zdobyli srebro.

Porównania z takim nokautem nie wytrzyma żaden wynik. Ale 25,7 pkt przewagi Polaków nad Norwegami to największa różnica między złotym i srebrnym medalist± wielkiej imprezy od sze¶ciu lat. Więcej - 43,6 pkt - w 2011 roku w drugim konkursie w Oslo (na skoczni dużej) uzyskali Austriacy (i to w jednej serii, bo drug± odwołano).

Różnica 25,7 pkt to około 14 metrów przewagi. Piotr Żyła (indywidualnie miał ósmy wynik), Dawid Kubacki (11. rezultat), Maciej Kot (pi±ta nota) i Kamil Stoch (druga lokata w takim zestawieniu) wygrali na luzie, prowadzili od pierwszego do ósmego skoku.

Po takim zwycięstwie drużynie Stefana Horngachera można życzyć, by przez lata dominowali tak, jak niedawno robili to rodacy trenera. Nierealne, bo nie mamy i tak znakomitego systemu, i tylu trenuj±cych zawodników? Pewnie tak. Ale skoro wła¶nie zostali¶my dopiero pi±tym w historii krajem z drużyn± mistrzów ¶wiata w skokach (po Austrii, Finlandii, Norwegii i Niemczech), to za rok zostańmy pi±tym (po Finlandii, Niemczech, Japonii i Austrii) krajem z drużyn± mistrzów olimpijskich. Patrz±c na tempo rozwoju naszej ekipy pod wodz± Horngachera, to cel jak najbardziej realny.