M¦ w Lahti. Polska najmocniejsza. Czy również w godzinie próby?

Z trzech "drużynówek" w tym sezonie wygrali dwie, jako zespół byli najlepsi w aż 12 z 26 konkursów P¦ i M¦ tej zimy. Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch maj± formę na historyczne złoto dla polskich skoków. W sobotę przekonamy się czy maj± też wystarczaj±c± moc mentaln±. Seria próbna o godz. 15.15, konkurs o 16.15. Relacje na żywo w Sport.pl

Obserwuj @LukaszJachimiak

Czołówka Pucharu Narodów po 24 z 33 konkursów P¦ w bież±cym sezonie wygl±da tak:

1. Polska 4383 pkt

2. Austria, strata 434 pkt

3. Niemcy -452

4. Słowenia -1643

5. Norwegia -1708

Polscy skoczkowie twierdz±, że wszystkie wymienione zespoły w sobotę będ± się liczyć w walce o medale M¦ w Lahti. Jedynym, który ma odwagę powiedzieć o marzeniu o złocie jest Kot.

Ale to marzenie musi być w głowie każdego z czterech skoczków Stefana Horngachera. Polska 12, Austria 6, Niemcy 5, Norwegia 2, Słowenia 1 - to liczby konkursów, w których dany zespół wypadał najlepiej wła¶nie jako zespół. Polska "czwórka" w prawie połowie zawodów tego sezonu - licz±c 24 konkursy P¦ i oba indywidualne M¦ w Lahti - była najlepsza. Żyła, Kubacki, Kot i Stoch takich danych na pewno nie zbieraj±, nie analizuj± konkursu po konkursie, by dodać sobie animuszu. Raz, że s± skoncentrowani na dobrym skakaniu, a nie na liczeniu, dwa - że upewniać się co do swojej formy nie musz±. Czuj±, że s± najlepsi, w głowach maj± mnóstwo udanych startów. Również w Lahti przekonali się, że najmocniejsi s± jako drużyna. Indywidualnie w dwóch konkursach wyskakali "tylko" br±z Żyły, ale zsumowanie wyników drużyn pokazuje, że na skoczni dużej to oni byli najlepsi, a na normalnej ust±pili tylko Niemcom.

Oczywi¶cie liczby w sobotę nie skocz±. Norwegowie, którzy sezon maj± wyraĽnie gorszy, w czwartek pokazali duż± zwyżkę formy. Jako drużyna zebrali tylko 6,1 pkt mniej od naszej "czwórki", teraz uchodz± za kandydatów do srebra, przed Niemcami i Austriakami, którzy cały sezon maj± przecież bardziej udany.

Statystyki warto przytaczać po to, by pokazać, że nasi skoczkowie sumiennie pracuj± na nagrodę, na pierwsze w historii polskich skoków złoto w drużynie. Ale czy zawodnicy Horngachera je wywalcz±? Pogoda ma być sprawiedliwa, forma jest, decydować powinna odporno¶ć psychiczna.

W poszczególnych konkursach sezonu 2016/2017 najlepiej drużynowo wypadały:

1. Kuusamo - Niemcy

2. Kuusamo - Austria

3. Klingenthal (drużynówka) - Polska (41,5 pkt przewagi nad drugimi Niemcami)

4. Klingenthal - Polska

5. Lillehammer - Polska

6. Lillehammer - Polska

7. Engelberg - Austria

8. Engelberg - Austria

9. Oberstdorf - Austria

10. Garmisch-Partenkirchen - Polska

11. Innsbruck - Polska

12. Bischofshofen - Polska

13. Wisła - Polska

14. Wisła - Norwegia

15. Zakopane (drużynówka) - Niemcy (5,1 pkt przewagi nad drug± Polsk±)

16. Zakopane - Niemcy

17. Willingen (drużynówka) - Polska (12,3 pkt przewagi nad drug± Austri±)

18. Willingen - Austria

19. Oberstdorf - Austria

20. Oberstdorf - Słowenia

21. Sapporo - Polska

22. Sapporo - Norwegia

23. Pjongczang - Niemcy

24. Pjongczang - Polska 929

25. Lahti - Niemcy

26. Lahti - Polska

Zobacz wideo

Żyła królem internetu. Oberwali sędziowie [MEMY]