Polskie miasta chcą zorganizować igrzyska olimpijskie!

Szklarska Poręba oraz Karpacz chcą wraz z Czechami zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie w 2030 roku - informuje "Przegląd Sportowy".

Najbliższe trzy igrzyska odbędą się w Azji. Za rok najlepsi sportowcy zjadą zimą do Pjongczangu (Korea Południowa), a cztery lata później do Pekinu (Chiny). W 2020 roku letnie igrzyska zorganizują Japończycy. To oznacza, że kolejne wolne terminy najprawdopodobniej dostanie Europa.

"Karpacz i Szklarska razem. Wlatujemy w 2030" - napisał na Facebooku burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, załączając do wiadomości fotomontaż lecącego orła z przypiętymi nartami do skoków.

- To prawda, czas powiedzieć głośno o naszych planach. Długo debatowaliśmy, jak skutecznie wybić nasze ośrodki do światowej elity i wymyśliliśmy coś szalonego. Chcemy, żeby za trzynaście lat w Karkonoszach pojawili się najwięksi sportowcy globu - powiedział Tomasz Stanek, przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych w karpackim urzędzie miasta.

- U nas rywalizacja odbyłaby się w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku, a u nich byłyby to: Harrachov, Špindleruv Mlyn, Mala Upa, Pec pod Snežkou oraz Liberec i Praga. W tym ostatnim mieście planujemy ceremonię zamknięcia, we Wrocławiu - otwarcia - wylicza Stanek.

Do tej pory jeszcze nigdy igrzysk nie zorganizowały dwa państwa jednocześnie. Polacy i Czesi chcą przekonać MKOl niskim budżetem (prezentacja ma trafić do siedziby organizacji wiosną). W myśl postanowień planu Agenda 2020, igrzyska mają stawać się coraz tańsze, a zbijanie ich kosztów jest priorytetem MKOl. Już teraz Tokio, które będzie organizatorem imprezy w 2020 roku, ma spore kłopoty z wydatkami na rzecz igrzysk. Ich koszty mogą pochłonąć nawet 28 miliardów dolarów. Więcej w "Przeglądzie Sportowym".

Zimowe igrzyska w 2022 roku chciał zorganizować Kraków, ale ostatecznie kandydatura została wycofana. Powodem było niskie poparcie społeczne. W referendum 69,72 proc. głosujących opowiedziała się przeciw organizacji tej imprezy.

Grosicki "karmi" kolegów z Rennes disco polo! Ich reakcja? Jedyna możliwa...

Wielka gwiazda może wrócić do KSW! Dostał propozycję. Co dalej?

Sukces Mourinho! Pozbył się niechcianego piłkarza za dobrą cenę

AS Roma chce wykupić Szczęsnego! Jest jedno duże "ale"

Tak mogłyby wyglądać grupy MŚ 2026! Gra Curacao, a Polska z...

"Kariera Błaszczykowskiego w Bundeslidze jest bliska końca"

Ciesz się z powrotu zimy! Wracają piękne sportsmenki! [ZDJĘCIA]

Więcej o: