Narciarstwo dowolne. Gus Kenworthy, medalista z Soczi: Jestem gejem

Amerykanin Gus Kenworthy, srebrny medalista igrzysk w Soczi w konkurencji slopestyle, poinformował na Twitterze, że jest homoseksualistą. - Nigdy nie byłem dumny z tego, czego dokonałem w Soczi. Chciałem się ujawnić jako najlepszy narciarz dowolny na świecie - komentuje w rozmowie z ESPN.

Kenworthy ujawnił się w piątek, wrzucając na Twittera okładkę "ESPN The Magazine" ze swoim zdjęciem i zapowiedzią artykułu. Magazyn ukaże się 30 października.

24-latek przyznał, że zdawał sobie sprawę ze swojej orientacji seksualnej już w wieku pięciu lat. Rodzina i znajomi dowiedzieli się o tym dwa lata temu.

- Nigdy nie byłem dumny z tego, co zrobiłem w Soczi, bo czułem się strasznie w związku z tym, czego nie zrobiłem - powiedział Kenworthy. - Nie chciałem ujawniać się jako srebrny medalista, chciałem to zrobić jako najlepszy narciarz dowolny na świecie - dodał.

Kenworthy jest pierwszym zawodnikiem sportów ekstremalnych, który zdecydował się na coming out. Jak przypomina ESPN, w świecie sportu na najwyższym poziomie taki gest stanowi rzadki przypadek. Narciarz poszedł w ślady pierwszego otwarcie homoseksualnego zawodnika ligi NFL Michaela Sama i koszykarza z NBA Jasona Collinsa.

Kenworthy przyznaje, że denerwuje się, jakie będą reakcje jego rywali. - Wszyscy noszą czapeczki Red Bulla, Monstera lub Rockstara, T-shirty, dżinsy i skejterskie buty. Jeżdżą autami podobnego typu, słuchają podobnej muzyki. To środowisko nie jest najbardziej otwarte dla kogoś, kto jest inny. Trochę się tym denerwuję - powiedział.

Na razie wiele osób reaguje pozytywnie, między innymi oficjalny profil reprezentacji olimpijskiej USA.

Więcej w materiale ESPN

Sportowcy nago, czyli ESPN Body Issue [ZDJĘCIA]

Więcej o: