Zimowe igrzyska olimpijskie 2022 w Pekinie

Pekin zorganizuje zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku. To pierwsze miasto, kt鏎e dosta這 prawo organizacji zar闚no letniej (2008) jak i zimowej olimpiady. W fina這wym g這sowaniu chi雟ka stolica pokona豉 kazachskie A軛aty. Zimowe igrzyska m這dzie篡 w 2020 roku zorganizuje szwajcarska Lozanna.

Obserwuj @sportpl

Różnica głosów była niewielka. Pekin dostał 44 głosy, natomiast Ałmaty 40. Gospodarz igrzysk był wybierany spośród zaledwie dwóch miast dopiero po raz drugi w trakcie ostatnich 34 lat (wcześniej taka sytuacja miała miejsce gdy Turyn dostał prawo organizacji IO 2006 pokonując szwajcarski Sion). To trzecie kolejne igrzyska, jakie zostaną rozegrane w Azji. Południowokoreański Pjongczang zorganizuje zimową olimpiadę w 2018 roku, natomiast japońskie Tokio przyjmie sportowców w lecie 2020 roku.

Igrzyska bez śniegu?

Przeciwko chińskiej kandydaturze protestowali ekolodzy, Tybetańczycy oraz obrońcy praw człowieka. Pekin i jego narciarskie rewiry są suche, w okolicy spada 38-50 cm wody rocznie, a do naśnieżania potrzeba ogromnych ilości wody. Wydrenowanie jej grozi ekologiczną masakrą. Za to zdaniem obrońców praw człowieka mogą to być "igrzyska hańby". Więcej w tekście: Nie chcą zimowych igrzysk w Pekinie

Chińczycy chcą, by te igrzyska były impulsem do rozwoju sportu zimowego w tym kraju. Do naśnieżenia obiektów potrzebne będą ogromne ilości sztucznego śniegu. W Pekinie odbędzie się jedynie część zawodów; te, które mogą zostać rozegrane w halach. W Yanqingu (90 km od Pekinu) rywalizować będą m.in. bobsleiści oraz skeletoniści. Najwięcej konkurencji odbędzie się w Zhangjiakou (220 km od Pekina). Chodzi m.in. o skoki narciarskie, biathlon czy snowboard. Zhangjiakou ze stolicą ma połączyć szybka kolej; taka podróż według zapewnień organizatorów ma potrwać zaledwie 50 minut.

Nikt nie chciał olimpiady

Te wybory były bardzo specyficzne. Nie brała w nich udziału cała Europa. Na początku z wyścigu wycofały się Monachium i Sankt Moritz. Podobnie postąpiły potem inne europejskie miasta - Kraków, Lwów, Sztokholm i Oslo, które byłoby faworytem do organizacji tej imprezy. - Posłuch zdobywają ci, którzy mówią, że (...) igrzyska to w obecnej formule bardziej kłopot niż zaszczyt. Piłkarski mundial czy Euro są bardzo kosztowne, ale w ich przypadku infrastrukturę się buduje w całym kraju i jest szansa, by zagospodarować wszystkie obiekty. Przy igrzyskach nie ma na to szans, nawet wielki Londyn z ogromnymi tradycjami sportowymi nie wchłonął tych wszystkich aren bez dławienia się - tłumaczył tę sytuację Paweł Wilkowicz w swoim tekście: Pekin kontra Ałma Ata, czyli albo igrzyska 2022 będą kontrowersyjne, albo nie będzie ich wcale.

Ogłoszenie gospodarza zostało nieco przesunięte ze względu na problemy techniczne. Członkowie MKOL-u musieli głosować ręcznie, co wydłużyło tę procedurę.

W Chinach bez euforii

Kiedy w 2001 r Pekin został wybrany gospodarzem igrzysk letnich 2008' Chińczycy pękali z dumy. W ich odczuciu Chinom ten honor się od dawna należał. Tamtego dnia nocą wniebowzięte tłumy, setki tysięcy ludzi z gwizdkami i flagami, wypełniły plac Tiananmen. 14 lat potem kandydatura Pekinu na gospodarza igrzysk zimowych 2022', już tak nie porywała. Na kilka godzin przed głosowaniem na chińskich portalach hasło "olimpijska kandydatura Pekinu" wystukiwano rzadziej niż nazwisko gwiazdy koreańskiego popu Raina i tytuł popularnego show telewizyjnego - zauważa "Wall Street Journal".

Niektórzy internauci pytali czy kraj, gdzie giełda się sypie, stać na taką imprezę. - Wtedy potrzebowaliśmy olimpiady by wzmocnić nasz wizerunek na świecie - pisze jeden z nich - teraz nie ma co marnować na to pieniędzy. I zauważa, że "wszystkie mądre miasta wycofały kandydaturę". Optymiści liczą, że zniknie smog bo władze obiecały MKOL niebieskie niebo na czas zawodów, . - Nie wybieram się na Tiananmen nawet jeśli Pekin wygra - mówi Xu Nan, student Pekińskiego Uniwersytetu Sportowego - Olimpiada nie ma za wiele wspólnego z moim życiem, w piątek wolę pójść na kolację z przyjaciółmi - dodaje.

Zobacz wideo

Jak wyglądałyby gwiazdy Barcy i Realu w latach 50-tych? Świetne grafiki!

źródło: Okazje.info

Wi璚ej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.