Hermann Maier - sylwetka

Hermann Maier - sylwetka

Każdy początek jest trudny - napisał wiedeński "Kurier" o narciarzu Hermannie Maierze, prezentując jego zdjęcie, gdy miał zaledwie roczek i siedział grzecznie w saneczkach z oparciem i zakręconymi w górę płozami. Jeszcze cztery lata temu, gdy jego koledzy walczyli o tytuły mistrzowskie w Sestriere, on dreptał gdzieś we Francji, startując w wytartym kombinezonie w Pucharze Europy. Niezauważony i daleko od swego kraju, gdzie wcześniej kielnią murarską wygładzał mury i udzielał lekcji jazdy początkującym, co było stratą czasu. Dziś, w wieku 28 lat Maier, murarz z Flachau jest narciarską wielkością.

Gdy wygrał wreszcie w tym roku zjazd w Kitzbuehel, na świętej dla austriackiej narciarskiej braci, Koguciej Górze, jego popularność osiągnęła kolejny stopień. "Prawie w tym samym czasie, gdy Amerykanie wybrali na swego prezydenta Georga W. Busha, Austriacy uznali Hermanna Maiera swoim władcą, bezwarunkowo i dożywotnio" - pisał dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Już wcześniej austriacki magazyn "News" uznał go najpopularniejszym obywatelem kraju. Maier wyprzedził nawet kanclerza Austrii. - On jest dla nas jak kometa na niebie - ocenił producent nart. - Następca Tomby, ale zarazem jego przeciwieństwo.

Gdy startował w USA, spotkał się z Arnoldem Schwarzeneggerem, który gratulował mu, mówiąc po tyrolsku z amerykańskim akcentem: - Yeah, isch bin soo stolz auf Dich (Jestem z ciebie dumny). To właśnie Schwarzenegger, który przed laty wyeimigrował z Austrii do Ameryki, był inspiracją przezwiska Herminator. Jak trafne było to skojarzenie dowodził w sobotę Maier, który po zdobyciu czwartej kryształowej kuli w sezonie, tym razem za slalom gigant, ściągnął na mecie kombinezon i pokazał widzom i konkurencji swój umięśniony tors.

Wytrzeszczony wzrok, zęby zaciśnięte jak u drapieżnego zwierzęcia, które rusza na polowanie - takie wrażenie sprawia Maier na starcie, jakby chciał pożreć trasę, fizycznym wygląden przestraszyć każdego konkurenta ("FAZ"). On walczy nie tylko ze swoimi rywalami, lecz z całym światem.

Copyright © Agora SA