Dyskutuj z autorem na Twitterze
Jeśli ktoś nie interesował się biathlonem od igrzysk w Soczi, to patrząc na listę startową czwartkowego biegu indywidualnego w Oestersund, może się mocno zdziwić. Sezon poolimpijski to zawsze idealna pora na odmłodzenie kadry lub eksperymentowanie z kalendarzem startów, ale rzadko kiedy daje to tak skumulowany efekt.
Bez Berger, Henkel, Gasparin
Największą nieobecną będzie Tora Berger. 33-letnia Norweżka, która zdominowała biathlonowy Puchar Świata dwa sezony temu, a w ostatnim była druga, zakończyła karierę w wieku 33 lat. Taką samą decyzję podjęła Niemka Andrea Henkel (10. w PŚ 2013/14), a także rodaczka Berger Ann Kristin Flatland (20.) i Olena Pidruszna, która wybrała karierę polityczną w nowych władzach Ukrainy.
W mocno odmienionym składzie sezon zaczyna reprezentacja Rosji. Zabraknie zawieszonej na dwa lata za stosowanie dopingu Iriny Starykh (22. w sezonie 2013/14), utytułowanej Olgi Zajcewej (12.), która nie znalazła się w kadrze, ale może do niej wrócić jeszcze w tym sezonie, oraz Olgi Wiłuchiny (5.), która zrobiła sobie rok przerwy w startach i nie wyklucza macierzyństwa. Dziecka spodziewa się także rewelacja ostatniego sezonu Szwajcarka Selina Gasparin (11.), a we francuskiej kadrze nie ma na razie Marie Dorin Habert, która już wznowiła treningi po narodzinach córeczki Adele.
Na liście nieobecnych w Oestersund są także piąta w ostatnim sezonie PŚ Anastazja Kuzmina ze Słowacji (zacznie sezon z opóźnieniem), 15. Niemka Laura Dahlmeier (w lecie naderwała wiązadło w kostce), 30. Norweżka Synnoeve Solemdal (brak formy) i srebrna medalistka w sprincie z Soczi Wita Semerenko, która odpuściła sezon po zdiagnozowaniu u niej przepukliny międzykręgowej.
Polki bez rewolucji
W całym tym zamieszaniu zmiany w polskiej kadrze należy określić jako czysto kosmetyczne. Mimo braku olimpijskiego medalu i jedynie jednego miejsca na podium PŚ (Krystyny Pałki w Hochfilzen) posadę trenera żeńskiej kadry zachował Adam Kołodziejczyk.
Karierę zakończyła co prawda Paulina Bobak, ale była to zdecydowanie najsłabsza z pięciu zawodniczek kadry, w dodatku od czasu igrzysk w Soczi mocno skonfliktowana z trenerem.
W tym sezonie zobaczymy więc Pałkę (pod nowym nazwiskiem Guzik), Magdalenę Gwizdoń, Weronikę Nowakowską-Ziemniak i Monikę Hojnisz. Trzon kadry nie uległ zmianie, a dołączyły do niej młode zawodniczki Anna Mąka i Karolina Batożyska. Agnieszka Cyl wznowiła już treningi po urodzeniu dziecka, ale nie wiadomo, kiedy wróci do formy na starty w międzynarodowych zawodach.
"Więcej miejsc w trójce"
Zachowawczy zwykle trener Kołodziejczyk już na początku przygotowań do sezonu tryskał optymizmem. - Uważam, że dziewczyny nie wykorzystały tego potencjału, który udało się w nich zgromadzić i który pokazały rok wcześniej przed igrzyskami. Najbliższy czas będzie należał do naszych zawodniczek, mówię to śmiało, odważnie. Jeżeli zdrowie dopisze, to planujemy więcej miejsc w pierwszej dziesiątce i w pierwszej trójce niż do tej pory - zapowiadał.
Tuż przed sezonem wypowiadał się z rezerwą. - Wiemy, na co nas stać, ale nie wiemy, na co stać naszych rywali. Chcielibyśmy mieć jak najlepszy początek sezonu - powiedział w rozmowie z biathlon.pl .
Relacja na żywo z biegu indywidualnego na 15 km w Sport.pl od 17.15, transmisje w Eurosporcie i w Polsacie Sport.
Bicepsy, kaloryfery i sztangi, czyli jak trenują polskie sportsmenki [ZDJĘCIA]