Igrzyska 2022: Kraków w¶ród Goliatów

Jutro PKOl oficjalnie zg³osi Kraków do walki o zimow± olimpiadê 2022 r. Do walki z gigantami, przy których polska kandydatura staje siê ledwo widoczna.

Relacje z najwa¿niejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Pomys³ rzuci³ profesor Szymon Krasicki, promotor pracy doktorskiej Justyny Kowalczyk, podchwyci³a go Jagna Marczu³ajtis-Walczak, pos³anka PO z Podhala, a w³adze Krakowa, rz±d i PKOl da³y poparcie. To jeszcze nie s±, je¶li chodzi o rz±d, oficjalne gwarancje pokrycia kosztów przygotowañ, ale wystarczy³o, by pomys³ zacz±³ ¿yæ w³asnym ¿yciem.

14 lat po pora¿ce Zakopanego w walce o igrzyska 2006, rok po ostatniej z czterech pora¿ek Zakopanego w wyborach gospodarza narciarskich mistrzostw ¶wiata, Polska znów zg³asza Tatry do zaszczytów. Ale w zmienionym opakowaniu: jak ka¿e nowa olimpijska moda, do organizacji wysuwa nie górski kurort, ale najbli¿ej po³o¿one gór du¿e miasto. Ostatnim miasteczkiem, które ud¼wignê³o igrzyska, by³o Lillehammer blisko 20 lat temu. Potem nasta³ czas du¿ych miast i ich górskich satelitów, takich, jakimi dla Turynu 2006 by³y Pragelato, Sestriere czy Bardonecchia, a dla Vancouver 2010 - Whistler i Cypress Mountain. Teraz zg³asza siê Kraków i jego satelity.

W³a¶ciwie kandydatura nie jest polska, tylko polsko-s³owacka: Krakowa (oraz Katowic i O¶wiêcimia - turnieje hokeja i byæ mo¿e curlingu), Zakopanego i s³owackiej Jasnej ko³o ¯yliny, bo potrzebujemy pomocy z Po³udnia, by rozegraæ konkurencje alpejskie. Ale w oficjalnym zg³oszeniu to bêd± igrzyska Kraków 2022, dlatego ¿e Miêdzynarodowy Komitet Olimpijski dopuszcza tylko jedno miasto symbol. Tam maj± siê odbyæ ceremonie otwarcia, zamkniêcia i jak najwiêcej konkurencji, które da siê rozegraæ w mie¶cie. Pozosta³± czê¶ci± mo¿na siê podzieliæ z innym pañstwem. Tak siê wprawdzie jeszcze w zimowych igrzyskach nie zdarzy³o, ale Karta Olimpijska tego nie zabrania.

Pytanie tylko, co ma skusiæ MKOl do igrzysk rozpiêtych miêdzy Krakowem i kurortami z dwóch stron Tatr, je¶li pod rêk± bêd± kandydatury mniej k³opotliwe? A s±, bo do wy¶cigu staj± Oslo, które klasyczne konkurencje narciarskie mog³oby zorganizowaæ jutro, A³maty, gdzie od kilku lat powstaj± sportowe cuda architektury, a bud¿et na promocjê Kazachowie maj± praktycznie nieograniczony, oraz Monachium, które czeka jeszcze na zgodê mieszkañców (referendum w najbli¿sz± niedzielê, w Monachium i jego satelitach), ale wszystko wskazuje na to, ¿e uda siê zebraæ wiêkszo¶æ. Niemcy nie mieli igrzysk od 41 lat - ¿aden z gigantów olimpizmu nie czeka tak d³ugo - maj± za to od niedawna swojego szefa MKOl Thomasa Bacha, co na pewno ¼le ich szansom nie robi. Kandyduje te¿ Pekin z oddalonym o 160 km Zhangjiakou, ale ma minimalne szanse, bo nie do¶æ, ¿e niedawno organizowa³ igrzyska, to jeszcze olimpiady 2018 i 2020 bêd± w Azji - w koreañskim Pyeongchang i w Tokio. Zg³oszenia Lwowa i szwedzkiego Östersund trudno traktowaæ powa¿nie. Choæ pewnie to samo na Ukrainie i w Szwecji napisz± o Krakowie.

Termin przyjmowania zg³oszeñ mija 14 listopada, wtedy trzeba wp³aciæ wpisowe - 150 tys. dol. Tak zacznie siê wy¶cig z dwiema metami. Do pierwszej, ustawionej w Kuala Lumpur, gdzie 31 lipca 2015 r. zostanie wybrany gospodarz IO 2022, wydatki liczy siê w milionach - na przygotowanie dokumentów z planami kandydatury, na przekonywanie cz³onków MKOl (w³adze Krakowa zaplanowa³y wydanie na tak± obs³ugê ponad 22 mln z³). Drugi wy¶cig jest ju¿ nie z rywalami, tylko z czasem, i kosztuje miliardy. Na pewno nie a¿ tyle, ile wyda na przygotowania najbli¿szy gospodarz, bo Rosjanie za równowarto¶æ 160 mld z³ buduj± wokó³ Soczi nowy olimpijski ¶wiat, zostawiaj±c tylko 15 proc. tego, co zastali. Ale olimpijskie przygotowania Polski na pewno nie bêd± te¿ kosztowa³y mniej ni¿ operacja Vancouver 2010. Kanadyjczycy wydali równowarto¶æ ponad 20 mld z³, i to bez ekstrawagancji, bo Whistler i bez olimpiady by³o potê¿nym o¶rodkiem sportów zimowych. A my w Zakopanem, gdzie ma trafiæ olimpijskie narciarstwo klasyczne, mamy na razie oprócz Wielkiej Krokwi krótk± trasê biegow±, bo d³u¿szej nie da siê zrobiæ przez spory o dzia³ki, i ¦redni± Krokiew w takim stanie, ¿e straci³a homologacjê FIS. A w okolicach Zakopanego maj± byæ te¿ podczas igrzysk m.in. zawody biatlonowe.

Do prognoz finansowych, które siê bêd± pojawiaæ w najbli¿szych dniach, trzeba podchodziæ z dystansem. Pewnie na papierze da siê obroniæ tezê, ¿e igrzyska zamkn± siê w bud¿ecie ni¿szym ni¿ 20 mld. Ale w Vancouver te¿ to s³yszeli, a potem im bli¿ej igrzysk, tym by³o dro¿ej. Wydatki na bezpieczeñstwo rozdê³y siê pod dyktando MKOl piêciokrotnie, a¿ do równowarto¶ci blisko 2,5 mld z³.

Nawet 20 mld na zimowe igrzyska to ci±gle ponad cztery razy mniej ni¿ Polska wyda³a na Euro 2012. Ale te¿ wizerunkowe korzy¶ci s± nieporównywalne - z badañ robionych na trzeci± rocznicê igrzysk w Vancouver wynika, ¿e dla promocji Kanady olimpiada nie mia³a w³a¶ciwie ¿adnego znaczenia, a te¿ samo miasto nie przyci±ga wiêcej turystów ni¿ przed 2010 r. Pozosta³a oczywi¶cie odmieniona infrastruktura i nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e na tym Kraków i inne miejsca igrzysk 2022 bardzo by zyska³y. A czy na tyle, ¿e warto siê dla tego celu zak³adaæ o 20 mld z bud¿etu pañstwa, to ju¿ zupe³nie inne pytanie. f

Wiêcej o: