Tour de Ski. Kowalczyk liderką po sześciu etapach

Dobiega końca siódma edycja prestiżowego Tour de Ski, w którym Justyna Kowalczyk broni tytułu pod nieobecność Marit Bjoergen. Polka jest liderką i ma szanse sięgnąć po czwarte zwycięstwo z rzędu. Przed nią już tylko wspinaczka na Alpe Cermis. Relacje z całego cyklu na żywo w Sport.pl oraz w naszej aplikacji Sport.pl LIVE!

Czy Justyna Kowalczyk wygra Tour de Ski? Podyskutuj na naszym Facebooku! ?

Z powodu problemów z sercem na trasie tych najbardziej wymagających zawodów nie ma Marit Bjoergen. Po sześciu startach prowadzi w klasyfikacji generalnej Justyna Kowalczyk.

Terminarz Tour de Ski

Zakończone etapy:

29.12.2012 - Oberhof - 2,5 km - dowolny - Relacja?

30.12.2012 - Oberhof - 9 km - klasyczny - Relacja

01.01.2013 - Van Mustair - sprint - dowolny - Relacja

03.01.2012 - Toblach - 15 km - dowolny - Relacja

04.01.2012 - Toblach - 3 km - klasyczny - Relacja

5.01.2013 - Val di Fiemme - 10 km - klasyczny - Relacja

Klasyfikacja Tour de Ski po 6 z 7 etapów

Bonifikaty

W zawodach roi się od premii i bonifikat, które można uzyskać za dobre występy. Za zwycięstwo w sprincie do łącznego czasu uzyskanego w całym cyklu można uzyskać 60 bonusowych sekund. Za drugie - 56, a za trzecie - 52. Ostatnim, premiowanym miejscem jest trzydzieste, za które dostaje się tylko jedną sekundę.

Bonusy sekundowe będzie można też uzyskać na trasach niesprinterskich. Tu nagradzanych będzie 10 pierwszych osób na mecie lotnych finiszów. Tutaj najlepsza zawodniczka dostanie 15 sekund, kolejna 12, następna 10. Najlepsza trójka w całym biegu (wykluczając sprinty) również uzyska bonifikaty (15, 10 i 5 sekund w zależności od lokaty na podium).

W klasyfikacji generalnej PŚ w tej chwili prowadzi Justyna Kowalczyk z 790 punktami na koncie - ma 104 punkty przewagi nad Kikkan Randall z USA. Oczywiście najwięcej, bo aż 400, punktów uzyska zwyciężczyni całego cyklu. Druga zawodniczka na podium uzyska 320, a trzecia 240 punktów. Jednak nawet jeśli Polce powinęłaby się noga na jednym z etapów, nie warto odpuszczać walki w końcowej klasyfikacji, gdyż nawet za dziesiątą lokatę w Tour de Ski można uzyskać 104 punkty do Pucharu Świata, które w kontekście całego sezonu mogą okazać się bezcenne. Wygrana tych prestiżowych zawodów oznacza również sporą nagrodę pieniężną. Najszybsza zawodniczka otrzyma aż 90 tysięcy franków szwajcarskich, pozostałe zawodniczki z podium otrzymają po 50 i 30 tysięcy franków.

Relacje na żywo z całego cyklu na Sport.pl oraz w aplikacji Sport.pl LIVE ?

Więcej o: