Beneficjent Sportowej Akademii Veolii-Piotr Siemiński: Pokazuję moją pasję

Prowadzenie fanpage'a przez seniorskiego sportowca to żadna nowina. Profile na Facebooku zaczyna prowadzić jednak coraz więcej juniorów. I to z bardzo dobrym rezultatem. Jednym z nich jest beneficjent VIII edycji Sportowej Akademii Veolii, Piotr Siemiński. Po co to robi? - Pokazuję moją pasję - mówi.

Piotr jest beneficjentem VII edycji Sportowej Akademii Veolii, programu, dzięki któremu utalentowani, młodzi sportowcy uczą się między innymi tego, jak radzić sobie w medialno-sponsorskiej rzeczywistości. Młodzież uczy się autopromocji, komunikacji interpersonalnej, public relations i mediów społecznościowych.

To właśnie w tej ostatniej dziedzinie Piotr Siemiński odnosi kolejne sukcesy. Kolejne, bo pierwszą i najważniejszą dla niego dyscypliną jest pływanie. Jest młodym, obiecującym zawodnikiem z Warszawy, juniorskim reprezentantem Polski, wielokrotnym mistrzem i rekordzistą kraju - specjalistą stylu klasycznego. W 2016 roku został nagrodzony tytułem Nadziei Olimpijskiej. To miano przyznawane jest najlepszym młodym sportowcom Warszawy. Profil Piotra na Facebooku śledzi  prawie 3000 fanów. Całkiem dużo jak na 16-latka uprawiającego mało spektakularną dyscyplinę sportu.

Piotr, skąd pomysł na własnego fanpage?

Piotr Siemiński*: Pomysł zrodził się po zajęciach podczas jednego ze szkoleń w ramach Sportowej Akademii Veolii. Prowadzący dał nam sporo wskazówek na temat prowadzenia takiej strony. Pomyślałem, że to dobry sposób komunikowania się ze wszystkimi, których interesują postępy mojej kariery i chcieliby się dowiedzieć, jak wygląda codzienne życie sportowca. Wielu moich znajomych, znajomych moich rodziców, rodzina ta bliższa i dalsza kibicuje mi i interesuje się moimi wynikami. Chciałem, żeby byli na bieżąco.

Jesteś jeszcze młody. Nie obawiałeś się niepochlebnej reakcji środowiska, znajomych?

Rzeczywiście początkowo podszedłem do sprawy sceptycznie. Miałem pewne obawy. Teraz uważam, że był to idealny moment, żeby zacząć. Myślę, że to wszystko zależy od pomysłu. Czasem jest tak, że mówiąc fanpage to od razu przywodzi nam na myśl strony celebrytów, którzy z powodu samej sławy zyskują sobie fanów. Ja swoją stronę traktuję po prostu jako mój nieprywatny profil, poprzez który, dzielę się pasją.

Nikt ci nie powiedział, że „gwiazdorzysz”?

Nie. Moja aktywność spotkała się z pozytywnym odbiorem. Rodzina i znajomi nie mają nic przeciwko. W środowisku pływackim też nikt nie był zaskoczony. Coraz więcej reprezentantów naszej dyscypliny prowadzi własne strony.

Piotr Siemiński - beneficjent VII edycji Sportowej Akademii VeoliiPiotr Siemiński - beneficjent VII edycji Sportowej Akademii Veolii fot. zbiory prywatne

Jakie możliwości daje ci ten fanpage?

Przede wszystkim daje mi sporo radości. To raz. Jak mówiłem, to też świetny sposób na komunikowanie się z szerokim gronem osób mi życzliwych. To dwa. No i po trzecie w ten sposób chciałbym przyciągnąć do siebie sponsorów. Powoli wchodzę na poziom seniorski, profesjonalny i jak każdy profesjonalista chciałbym, żeby ktoś wsparł mnie w mojej pasji i dał możliwość pełnego skupienia się na osiąganiu coraz lepszych wyników.

Jak myślisz, czy konto na Facebooku stanie się niedługo obowiązkiem sportowca?

Już teraz tak się dzieje powoli. Marki, które angażują się w sport, bardzo cenią sobie dodatkowy kanał komunikacyjny z jasno określoną grupą odbiorców. Facebook to póki co największa platforma komunikacji.

Myślę, że skończy się na tym, że każdy sportowiec będzie miał własną stronę. To dobrze z kilku powodów. Sportowcy będą mieli czym przyciągnąć do siebie sponsorów. Natomiast fanom łatwiej będzie się chociażby zmotywować do regularnej aktywności fizycznej. Dowiedzą się też, że same zawody to wierzchołek góry lodowej. Na co dzień wykonujemy kawał ciężkiej pracy.

*Piotr Siemiński – ma 16 lat. Aktualny Mistrz Polski w swojej kategorii wiekowej na kilku dystansach w stylu klasycznym. Jest też rekordzistą Polski. Na co dzień trenuje w Klubie  UKS „ŻoliborzWarszawa pod okiem Macieja Białka. Tegoroczny absolwent programu Sportowa Akademia Veolii, innowacyjnego programu edukacyjnego w polskim sporcie, adresowanego do utalentowanej sportowo młodzieży w wieku 14-18 lat, którego celem jest wsparcie rozwoju ich kariery sportowej.

Sprawdź też: Instagram Piotrka oraz jego Snapchat: pitr1204