Medalistka igrzysk olimpijskich złamała przepisy. Zwiesili ją na dwa lata

Niepokojące informacje napływają ze Stanów Zjednoczonych. Medalistka igrzysk olimpijskich w Soczi, Aja Evans, została zawieszona na dwa lata za złamanie przepisów antydopingowych.

Sezon sportów zimowych rozpoczyna się w najlepsze. Mowa także o bobslejowym pucharze świata, który 26 listopada zostanie zainaugurowany w Whistler. Udziału w niej nie weźmie reprezentantka Stanów Zjednoczonych, Aja Evans, która została zawieszona na dwa lata za złamanie przepisów antydopingowych.

Zobacz wideo Trener polskich skoczków wskazał kluczową zmianę po klęsce z zeszłego sezonu. "To wielka zaleta"

Taryfa ulgowa

Zawieszenie brązowej medalistki z Soczi zostało wydane i potwierdzone przez USADA, które jest odpowiedzialne za prowadzenie kontroli dopingowych w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z informacjami podawanymi przez amerykańską agencją antydopingową, chodzi o sytuację z 23 marca tego roku. Wówczas Evans miała nie stawić się na pobranie próbki, o której poinformował ją jeden z funkcjonariuszy agencji. 

Według międzynarodowych przepisów uniknięcie testu dopingowego może skończyć się nawet najwyższą karą, czyli czteroletnią dyskwalifikacją, która wykluczyłaby bobsleistkę z Igrzysk Olimpijskich w Cortinie d'Ampezzo. USADA zdecydowała jednak, że zawodniczka zostanie potraktowana nieco ulgowo. Zważając na fakt, że Evans nie zrobiła tego celowo, a całe zamieszanie było "jedynie spowodowane zaniedbaniem". Tym samym bobsleistka opuści dwa sezony pucharu świata.

Na ten moment nie wiadomo, co postąpi sama zainteresowana. Brązowa medalistka z Soczi w dwójkach ma już bowiem 34 lata i po odbyciu kary, powrót do zawodowego sportu może nie być tak łatwy. O wszystkim dowiemy się jednak w niedalekiej przyszłości.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.