Kurakowa z najlepszym polskim wynikiem w historii ME. Do medalu zabrakło tak niewiele

Jekatierina Kurakowa zajęła czwarte miejsce w rywalizacji solistek na mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w fińskim Espoo. Reprezentująca Polskę 20-letnia Rosjanka otarła się podium, ale to wciąż jej najlepszy wynik w karierze i w historii polskich łyżwiarek figurowych na ME.

Jekatierina Kurakowa była na piątym miejscu po programie krótkim. Duży błąd na początku przejazdu nie pozwolił jej zająć wyższego miejsca, ale mimo to była cały czas w grze o medal ME. Nie ukrywała, że czuła stres i zmęczenie Uniwersjadą, na której zajęła piątą lokatę. Jej program dowolny był o niebo lepszy i przed występami czołowej trójki była na prowadzeniu.

Zobacz wideo Paweł Fajdek zwrócił się do Marcina Najmana: Jesteś karykaturą sportowca... tak nisko jeszcze nie upadłem

Kurakowa blisko medalu mistrzostw Europy

- Nie wiem, czy starczy mi energii na dwie ważne imprezy w tak krótkim czasie. Im bliżej mistrzostw, tym mniej staram się jednak o tym myśleć - mówiła w rozmowie z Eurosportem. Jednak przemęczenie i nerwy dały o sobie znać przy drugim skoku w programie krótkim Źle wylądowany potrójny rittberger nie umknął sędziom i to zaważyło na nieco niższej ocenie za występ.

Rywalki nie pojechały wyraźnie lepiej. Do trzeciej Kimmy Repond ze Szwajcarii traciła zaledwie dwa punkty. Była zatem realna szansa na walkę o podium.

20-latka pojechała program dowolny praktyczne bezbłędnie, nadzieje na medal urosły. Przed występem Repond Kurakowa prowadziła. Ale Szwajcarka też nie popełniła żadnego błędu, tak jak dwie kolejne przeciwniczki.

Ostatecznie mistrzynią Europy została Anastasija Gubanowa, Rosjanka reprezentująca Gruzję. Druga była Belgijka Loena Hendrickx, a trzecia 16-letnia Repond. Kurakowa uplasowała się na czwartej pozycji.

Dla Rosjanki reprezentującej Polskę to najlepszy wynik w karierze. Poprawiła się względem zeszłorocznych ME, kiedy była piąta. Czwarte miejsce Kurakowej to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek na ME.

Wyniki rywalizacji solistek na ME w łyżwiarstwie figurowym w Espoo:

  • 1. Anastasija Gubanowa (Gruzja) 199,91 pkt
  • 2. Loena Hendrickx (Belgia) 193,48 pkt
  • 3. Kimmy Repond (Szwajcaria) 192,51 pkt
  • 4. Jekaterina Kurakowa 186,90 pkt
  • 5. Nina Pinzarrone (Belgia) 185,92 pkt
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.