Niesamowity wyczyn nepalskiego himalaisty! Pobił własny rekord wejść na Mount Everest

Kami Rita Sherpa pobił swój własny rekord w liczbie wejść na Mount Everest. W piątek zdobył tę górę po raz 25.

Kami Rita Sherpa był członkiem 12-osobowego zespołu mocującego liny na szczycie góry, zanim pojawią się tam pierwsi wspinacze. To było jego 25. wejście na najwyższą górę świata (8848 m.n.p.m.), co jest rekordem.

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

"Nie chodzi mi o bicie rekordów. Moim celem było czczenie mojego srebrnego jubileuszu. Chciałem wspiąć się 25 raz w 2020 roku w wieku 50 lat, ale przeszkodził w tym koronawirus. W tym roku spełnię swoje marzenie" – powiedział Kami Rita w rozmowie z AFP przed wyprawą. "Wspinam się dla swojego narodu. Przewodnicy, tacy jak my, są niezbędni dla sektora turystycznego Nepalu. Bez nas obcokrajowcy by tu nie przyjeżdżali" – dodał.

Wielki wyczyn Nepalczyka. Zdobył Mount Everest dwa razy w siedem dni

Kami Rita Sherpa planuje jeszcze jedno wejście na Mount Everest w tym roku. Poprowadzi na szczyt ekspedycję z Bahrajnu. Także w 2019 roku wszedł na szczyt dwukrotnie, bijąc kolejny rekord. Uczynił to bowiem w ciągu siedmiu dni. Wszedł na szczyt 15 i 21 maja. Po raz pierwszy zdobył Mount Everest w 1994 roku. Od tamtej pory wspinał się na szczy najwyższej góry świata niemal co roku. Na swoim koncie ma również zdobycie innych wymagających ośmiotysięczników wliczając w to K2.

Wejście na Mount Everest jest możliwe tylko przez kilka dni w roku. Okno pogodowe otwiera się zwykle w drugiej połowie maja, zatem już wkrótce setki wspinaczy spróbują zdobyć najwyższą górę świata. W związku z tym pod koniec kwietnia rząd Nepalu poinformował o wprowadzeniu dziennego limitu pozwoleń na wejście. Będzie on wynosił 170. Dla porównania w 2020 roku wydano 381 pozwoleń (najwięcej w historii).

Więcej o: