Śmierć podczas próby wejścia na Broad Peak. Odnaleziono ciało himalaisty

Nie żyje wspinacz Alex Goldfarb, poszukiwany w ostatnich godzinach po tym, jak zaginął w trakcie próby zimowego wejścia na Broad Peak. "Przyczyną śmierci był prawdopodobnie domniemany upadek" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez organizatorów wyprawy.

Alex Goldfarb wspinał się razem z Zoltanem Szlanko z Węgier. Obaj chcieli zdobyć zimą Broad Peak (8051 m n.p.m.), położony na granicy Chin i Pakistanu. Do bazy dotarli 8 stycznia i po rekonesansie uznali, że aklimatyzację zdobędą na pobliskim Pastore Peak (6209 m n.p.m.), który jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą i jest położony niedaleko Broad Peaku i K2.

Zobacz wideo Szczęsny bezradny! Zobacz skrót meczu Inter - Juventus [ELEVEN SPORTS]

Śmierć w trakcie wyprawy na Broad Peak. Zginął Alex Goldfarb

Teren był jednak trudny, wspinacze musieli przebijać się przez liczne szczeliny. Zoltan Szlanko odpuścił, wrócił do bazy. Alex Goldfarb chciał iść dalej i ustalił ze swoim partnerem, że do bazy wróci 16 stycznia. Węgier przekonywał jeszcze Amerykanina z rosyjskim paszportem, że ryzyko jest zbyt wielkie, nie warto ryzykować. Ale Goldfarb ruszył w górę. Potem ślad po nim zaginął.

2 lutego 2010 roku trzej wspinacze: Włoch Simone Moro, Kazach Denis Urubko i Kanadyjczyk Cory Richard zdobyli niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik w Karakorum Gasherbrum II (8035 m n.p.m.)"Twoja słabość to żadna wymówka". Kontrowersje po sukcesie Nepalczyków na K2

"Przyczyną śmierci był prawdopodobnie domniemany upadek"

W niedzielę rozpoczęto akcję ratunkową, w poniedziałek Goldfarba szukał helikopter wykupiony przez jego syna. Niestety, po kilku godzinach odnaleziono ciało wspinacza. "Jesteśmy głęboko zasmuceni stratą naszego przyjaciela Alexa. Misja ratunkowa z użyciem helikoptera zakończyła się odnalezieniem jego ciała pod Pastore Peak, przypuszczamy, że przyczyną śmierci był prawdopodobnie domniemany upadek. Szczegóły sprawy mogą nadejść później, chociaż na razie nie planujemy przekazywania kolejnych informacji" - czytamy w oświadczeniu syna Goldfarba, Zoltana Szklanko i rzecznika prasowego wyprawy na Broad Peak, Laszlo Pintera.

Alex GoldfarbAkcja ratunkowa w Karakorum! Z bazy pod K2 ma wystartować helikopter. Trwa zbiórka pieniędzy

Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak (8051 m n.p.m.) należy do Polaków. 5 marca 2013 roku na szczycie stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. To wejście było kolejnym wielkim sukcesem polskiego himalaizmu zimowego, ale okupionym ogromną tragedią. 6 marca podczas zejścia ze szczytu zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

Nagranie spod K2Jest historyczny filmik spod szczytu K2! "Nie mogę przestać go oglądać" [WIDEO]