Rozpoczął się atak szczytowy na K2! "Czekamy na historyczne wejście"

Trwa atak na szczyt K2! Zespół Szerpów, który dotarł już do obozu czwartego na wysokości 7800 metrów, rozpoczął ostatni etap wyprawy na ośmiotysięcznik, na którego szczycie do tej pory zimą nikt jeszcze nie stanął. - Jeszcze dzisiaj poprowadzę zespół poręczujący na K2. Mamy nadzieję, że razem staniemy na wierzchołku - poinformował na Facebooku Nirmal "Nims" Purja.

Ekipa nepalskich himalaistów na K2 z Mingmą Gyalje Sherpą na czele osiągnęła obóz czwarty na wysokości 7800 metrów (na tzw. Ramieniu). Portal wspinanie.pl poinformował, że ta informacja została potwierdzona, co oznacza, że został osiągnięty rekord wysokości zimą na Górze Gór!

Zobacz wideo Drągowski już przerósł Fiorentinę. "Bliżej mu do Buffona niż Szczęsnemu"

Szerpowie atakują szczyt K2

To jednak nie koniec! Od 1 czasu lokalnego, czyli godziny 21 czasu polskiego według doniesień wspinanie.pl trwa atak na szczyt K2 grupy Szerpów. - Zgodnie z wcześniejszym planem nasz zespół prowadzony przez Mingmę G., w którym wspinali się Mingma David Sherpa, Mingma Tenzi i Sona Sherpa (SST), z sukcesem pociągnęli poręczówki do obozu 4 na 7800 m. To najwyższa wysokość osiągnięta na K2 w zimie! Jeszcze dzisiaj poprowadzę zespół poręczujący na szczyt K2. Mamy nadzieję, że razem staniemy na wierzchołku - pisze w wiadomości na Facebooku Nirmal "Nims" Purja. 

K2 (8611 m n.p.m.), najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt ZiemiNieoficjalnie: Rekord wysokości na K2 zimą pobity! Jest szansa na atak szczytowy

Taką sytuację potwierdził także Chhang Daw Sherpa. - Co najmniej 10 nepalskich wspinaczy, w tym zespół poręczujący, zacznie dzisiejszej nocy wspinaczkę z C3 do C4 i dalej na szczyt K2. Zespół planuje zameldować się na wierzchołku ok. 13 (16 stycznia – 9 rano czasu polskiego). Czekamy na historyczne wejście! Oto 10 wspinaczy: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa - napisał Sherpa. 

Magdalena Gorzkowska podczas wspinaczki na K2.Sytuacja pod K2 coraz trudniejsza. Polka opisuje sytuację. "Niebezpieczeństwo"

Polka także się wspina

W wyprawie na K2 bierze udział również Magdalena Gorzkowska, której tracker jeszcze dziś po południu pokazywał wysokość 6400 metrów.

Polacy potrzebowali akcji ratunkowej na Piku LeninaNagły koniec wyprawy Polaków na Pik Lenina. Potrzebny pilny transport do kraju

- Jutro w nocy całą moją ekipą ruszamy w górę ! Cele ambitne, dojść z Bazy do obozu drugiego w jeden dzień, czyli przejść trasę, którą ostatnio szliśmy z 3 noclegami po drodze. Nikt tutaj takich tras nie robi, dlatego tym bardziej mnie to motywuje. Wiem, że to będzie najcięższy dzień w moim życiu. Oby jak najmniej kamieni spadało na nas, bo niestety sypią się bez przerwy - napisała wczoraj na Facebooku Polka. Wszystko z trackerem włącznie wskazuje na to, że ta sztuka jej się powiodła.

Więcej o: