Nieoficjalnie: Rekord wysokości na K2 zimą pobity! Jest szansa na atak szczytowy

Jak podaje portal "wspinanie.pl" ekipa nepalskich himalaistów na K2 z Mingmą Gyalje Sherpą na czele osiągnęła obóz 4 na wysokości 7800 metrów (na tzw. Ramieniu). Jeśli te informacje się potwierdzą, oznaczałoby to rekord osiągniętej wysokości zimą na Górze Gór!

Zimowy rekord na K2 należy do wyprawy dowodzonej przez Krzysztofa Wielickiego. W sezonie 2002/2003 Piotr Morawski i Denis Urubko ustawili obóz na wysokości 7650 m.

Będący głównym kandydatem do pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 Mingma Gyalje Sherpa przesłał następującą wiadomość: "Dzisiaj, 15 stycznia o 15:30 w trzech doszliśmy do obozu 4. Sona zawrócił 30 metrów poniżej czwórki, ponieważ zużył swoją część lin i sprzętu. Widzimy końcówkę drogi." W czteroosobowy skład zespołu atakującego K2 wchodzą także Son Sherpa, Mingma David i Mingma Tenzi.

Zdaniem redaktorów portalu "wspinanie.pl", "Mingma G., który deklaruje zdobywanie szczytu bez dodatkowego tlenu z butli, ma w tej chwili najlepszą aklimatyzację spośród licznej rzeszy himalaistów. Noc w obozie czwartym da mu możliwość próby wejścia na szczyt w kolejnym wyjściu.

Zdjęcie z K2"Jestem zdruzgotany, straciliśmy wszystko. "To miejsce katastrofy". K2 pokazało najgroźniejsze oblicze

Polka na wysokości 6400 metrów

W wyprawie na K2 bierze udział również Magdalena Gorzkowska, której tracker aktualnie pokazuje wysokość 6400 metrów. 

- Jutro w nocy całą moją ekipą ruszamy w górę ! Cele ambitne, dojść z Bazy do obozu drugiego w jeden dzień, czyli przejść trasę, którą ostatnio szliśmy z 3 noclegami po drodze. Nikt tutaj takich tras nie robi, dlatego tym bardziej mnie to motywuje. Wiem, że to będzie najcięższy dzień w moim życiu. Oby jak najmniej kamieni spadało na nas, bo niestety sypią się bez przerwy - napisała wczoraj na Facebooku Polka. Wszystko z trackerem włącznie wskazuje na to, że ta sztuka jej się powiodła.

Annapurna to szósty ośmiotysięcznik zdobyty przez Waldemara Kowalewskiego. Na zdjęciu - wspinacz na szczycie ManasluPolski himalaista Waldemar Kowalewski ewakuowany z bazy pod K2

Więcej o: