Robert Mateja będzie pracował w innym kraju! Wielkie zmiany w sportach zimowych!

Kadra polskich kombinatorów na papierze liczy jednego zawodnika. Szczepan Kupczak będzie jednak trenował ze sztabem Czechów, do którego dołączył także Robert Mateja. Trenerem współpracującym będzie natomiast Jan Szturc. Poznaliśmy też składy kadr Polskiego Związku Narciarskiego w innych dyscyplinach.

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego potwierdził wielkie zmiany w kadrze polskich skoczków. W nowym sezonie nie zostanie powołana kadra B. Z pracy odchodzi również szkoleniowiec kadry juniorskiej, Wojciech Topór. Więcej o składach w skokach narciarskich można przeczytać tutaj.

Zgodnie z informacjami Sport.pl jedynym zawodnikiem na poziomie Pucharu Świata w polskiej kombinacji norweskiej będzie Szczepan Kupczak. Karierę zakończyło dwóch zawodników kadry narodowej - Paweł Twardosz, Adam Cieślar i będący w niej wcześniej Wojciech Marusarz. Kupczak na papierze widnieje jako członek kadry narodowej, ale będzie trenował wspólnie z kadrą Czechów. Do jej sztabu dołączy natomiast dotychczasowy asystent zwolnionego Tomasza Pochwały - Robert Mateja. Byłemu skoczkowi będzie pomagał legendarny klubowy trener m.in. Adama Małysza, czy Piotra Żyły - Jan Szturca. Ostatnio wiślanin pomógł wrócić do lepszej dyspozycji Tomaszowi Pilchowi. 

Zobacz wideo Adam Małysz: W Lahti byłem potwornie zły. Nie wierzyłem w to, co robił Karl Geiger, że to taki fighter. Czułem, że inni coś mieli

Kombinacja norweska. Juniorzy jednak zostaną 

Sytuacja kadry młodzieżowej kombinatorów utrzymała się w o wiele lepszej sytuacji niż można było podejrzewać. Znaleźli się w niej Piotr Kudzia, Mateusz Jarosz, Andrzej Szczechowicz, Maciej Gąsienica-Ciaptak, Bartłomiej Klimowski i Adam Skupień. Wygląda na to, że zawodnicy, którzy zastanawiali się nad zakończeniem kariery, postanowili ją jednak kontynuować. Koordynatorem tej grupy pozostaje Tomisław Tajner, do którego dołączył dotychczasowy partner Matei w roli asystenta Pochwały, Mariusz Hluchnik. 

Zmiany w biegach zatwierdzone. Nowy trener i współpraca kobiet i mężczyzn

Zatwierdzono zmiany w kadrze narodowej biegów narciarskich. Wśród biegaczek stery objął zastępujący Aleksandra Wierietielnego, Martin Bajcicak. Legendarny trener pozostanie przy kadrze w roli konsultanta, a Bajcicaka w roli asystentki będzie wspierała Justyna Kowalczyk wraz z Rafałem Węgrzynem. Zrezygnowano natomiast z czterech serwismenów - w tym i paru innych segmentach kadra biegaczek będzie współpracowała z grupą mężczyzn pod wodzą Lukasa Bauera. Trenerem połączonej kadry młodzieżowej został Jan Antolec, który zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Krężeloka. 

U biegaczy w żadnej z kadr nie jest już umieszczony Kacper Antolec. W kadrze narodowej znaleźli się Maciej Staręga, Kamil i Dominik Bury, Mateusz Haratyk, Dawid Damian i Michał Skowron. Natomiast z kadry narodowej do młodzieżowej wśród biegaczek przeniesiono Magdalenę Kobielusz i Ewelinę Kołodziej. Na ten moment w głównym zespole nie ma jeszcze Elizy Ruckiej, o której pozytywnej opinię musiałby wydać Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej. Zawodniczce zdarzało się zasłabnąć na trasie. W kadrze narodowej znalazły się Izabela Marcisz, Monika Skinder, Weronika i Karolina Kaleta, Karolina Kukuczka i Hanna Popko. 

Zwolnienia także w snowboardzie, kadra narciarzy alpejskich z własnym szkoleniem

Poza biegami cięcia finansowe w sztabach PZN miały dotyczyć także snowboardu. Nie zwolniono żadnego z trenerów, ale związek zaznacza, że finansowanie szkolenia rezerw kadry narodowej i wszystkich juniorów będzie ograniczone. W sztabach szkoleniowych doszło do jednej zmiany - asystentem Oskara Boma został Piotr Bodziony. W mieszanej kadrze zawodniczej pozostało dwóch mężczyzn, czyli Oskar Kwiatkowski oraz Michał Nowaczyk, a wśród kobiet w kadrach nie ma już Oliwii Pawlikowskiej. W najwyższej z nich pozostały Weronika Biela, Aleksandra Król, Maria Chyc i Aleksandra Michalik. 

W przypadku kadry narciarzy alpejskich w głównym zespole znaleźli się nieobecni tam w poprzednich sezonach Michał i Jędrzej Jaciszek, którzy dołączyli do Piotra Habdasa. PZN nie zapewnia im jednak szkolenia, muszą je sobie opłacić we własnym zakresie, a warunkiem obecności w kadrze jest podpisanie kontraktu zawodniczego. Michał Michalik, Jan Grodecki i Paweł Pyjas będą zawodnikami kadry narodowej młodzieżowej. Poza nimi znaleźli się tam także Bartosz Szkoła, Bartłomiej Sanetra oraz Przemysław Białobrzycki. Trenerem grupy został Matic Skube, dotychczasowy asystent głównego trenera Christiana Leitnera. U kobiet sztab pozostaje bez zmian, a do będących w kadrze narodowej Maryny Gąsienicy-Daniel i Magdaleny Łuczak dołączyła Zuzanna Czapska. 

Przeczytaj także:

Więcej o: