Historyczny sukces polskich alpinistów. Hatala i Krzyżowski zdobyli najwyższy szczyt Kazachstanu

Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski zdobyli najwyższy szczyt w Kazachstanie - Chan Tengri. Jako pierwsi Polacy w historii dokonali tego zimą.

Hatala i Krzyżowski na szczycie Chan Tengri. Jako pierwsi Polacy w historii

Od początku stycznia trwała polska wyprawa, której celem było wejście na najwyższy szczyt w Kazachstanie i jednocześnie drugą pod względem wysokości górę w paśmie Tienszan. Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski zdobyli Chan Tengri (7010 m n.p.m.) 31 stycznia. Jako pierwsi Polacy dokonali tego zimą. Wraz z Hatalą i Krzyżanowskim w ekspedycji uczestniczyli Jacek Teler i Mariusz Baskurzyński. Teraz wszyscy są już w drodze do kraju. 

Polacy walczą o tytuł Śnieżnej Pantery

Wejście na Chan Tengri stanowi jeden z etapów do uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery. By tego dokonać alpiniści muszą zatknąć polską flagę na pięciu siedmiotysięcznikach znajdujących na obszarze byłego ZSRR. Co ciekawe, najszybciej dokonał tego Andrzej Bargiel, któremu zajęło to jedyne 29 dni. Hatala ma już na swoim koncie trzy szczyty, a Krzyżowski – cztery.

By cieszyć się tytułem Śnieżnej Pantery wymagane jest zdobycie następujących siedmiotysięcznikach: Szczyt Ismaila Samaniego (7495 m n.p.m.), Szczyt Zwycięstwa (7439 m n.p.m.), Szczyt Lenina (7134 m n.p.m.), Szczyt Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Chan Tengri (7010 m n.p.m.)

Więcej o: