Polscy skoczkowie znów skaczą. Horngacher: "To najważniejszy okres przygotowań"

Polscy skoczkowie wrócili na skocznie po prawie dwóch miesięcach treningów nad siłą i wytrzymałością. Stefan Horngacher zapowiada, że sztab przygotował wiele nowinek, które mają pozwolić naszym skoczkom w osiągnięciu jeszcze lepszej dyspozycji.
Gala Olimpijska w Zakopanem. Gala Olimpijska w Zakopanem. MAREK PODMOKŁY

Polscy skoczkowie rozpoczęli kolejny etap przygotowań do sezonu zimowego. Od poniedziałku do czwartku skoczkowie przebywali w Szczyrku, gdzie pierwszy raz od dwóch miesięcy trenowali na skoczni.

Tradycyjnie Stefan Horngacher zaordynował naszym zawodnikom treningi na obiektach znacznie mniejszych od tych, na których rywalizuje się w Pucharze Świata. Skoczkowie mieli możliwość trenowania na obiektach od HS 44 do HS 106. Pozwala to spokojnie wdrożyć się w pierwsze skoki po przerwie i pracować nad elementami odbicia.

Na koniec zgrupowania odbyło się także spotkanie z mediami, na którym Stefan Horngacher stwierdził, że teraz trwa najważniejszy okres przygotowań dla skoczków.

- Muszę w tym czasie być bardzo skoncentrowany na wielu rzeczach. Najważniejsze w tym wszystkim jest przeprowadzić zawodników dobrą drogą. Jeżeli teraz nie popełnimy błędu, to zimą będzie dobrze - mówi Horngacher w rozmowie z Onet Sport.

Gala Olimpijska w Zakopanem. Gala Olimpijska w Zakopanem. MAREK PODMOKŁY

- Jestem bardzo zadowolony z pierwszych skoków na igelicie. Są one już na wysokim poziomie i to cieszy. Szczególnie dotyczy to Kamila Stocha, bo w ubiegłym sezonie miał trochę problemów na początku, a teraz jest na znacznie wyższym poziomie na tym samym etapie przygotowań. On wciąż może być lepszy i sam tego chce - dodaje trener Polaków.

Nasi skoczkowie praktycznie nie mieli wolnego po zakończonym w marcu sezonie Pucharu Świata. Już trzy dni po ostatnim konkursie w Planicy Horngacher zaordynował naszym skoczkom zajęcia na siłowni, a w kolejnych tygodniach praca była kontynuowana. Nie jest jednak tak, że zawodnicy w ogóle nie mają wolnego.

Stefan Horngacher Stefan Horngacher MAREK PODMOKŁY

Od początku pracy w naszej kadrze Horngacher stosuje schemat polegający na tym, że przez jeden tydzień przygotowań zawodnicy przebywają na wspólnym zgrupowaniu, a w kolejnym tygodniu wykonują ćwiczenia według rozpiski, ale już w miejscu swojego zamieszkania. 

Horngacher zdradził także, że cały sztab szkoleniowy pracuje nad wdrażaniem nowinek technicznych, a wszystkie jego życzenia zostały spełnione przez związek, i teraz kadry dysponują lepszym sprzętem pozwalającym na analizę skoków i monitorowanie postępu zawodników.

Pierwsze letnie zawody zaplanowano w Wiśle w dniach 20-21 lipca.