FIS ustalił kalendarz na nowy sezon skoków. Rozpoczęcie sezonu znowu w Wiśle. Będą zawody blisko polskiej granicy

W czasie kongresu FIS-u w Costa Navarino zatwierdzono kalendarz na nowy sezon skoków narciarskich. Federacja ustaliła, że Wisła znów rozpocznie zmagania w Pucharze Świata. Dobrą informacją są także zawody, które odbędą się bardzo blisko polskiej granicy.
Skoki narciarskie w ramach Pucharu Świata w Wiśle Skoki narciarskie w ramach Pucharu Świata w Wiśle Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA

Polska znów przeprowadzi inaugurację Pucharu Świata w skokach narciarskich. Sezon 2018/2019 rozpocznie się w Wiśle w dniach 17-18 listopada.

Federacja zauważyła jednak, że Wisła musi zainstalować wiatrołapy, które umożliwią bezpieczne przeprowadzenie zawodów. Inwestycja w Wiśle jest już planowana i wszystko wskazuje na to, że uda się ją przeprowadzić. 

W kalendarzu Pucharu Świata 2018/2019 skoczków czekać będzie m.in. 67. Turniej Czterech Skoczni, kolejna edycja Willingen Five oraz Raw Air 2019. Co ciekawe, tym razem w Raw Air wezmą udział także kobiety. 

Puchar Świata w Zakopanem, konkurs indywidualny 22 stycznia 2017 roku Puchar Świata w Zakopanem, konkurs indywidualny 22 stycznia 2017 roku Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

W Polsce tradycyjnie zostaną rozegrane dwa weekendy Pucharu Świata. Oprócz inauguracji w Wiśle, która zaplanowana jest na połowę listopada, odbędzie się także weekend skoków w Zakopanem, który zaplanowano na 19-20 stycznia.

Dobrą informacją dla polskich kibiców jest także powrót Liberca do kalendarza Pucharu Świata. Leżące 50 km od Szklarskiej Poręby miasto ostatni raz gościło w kalendarzu PŚ w 2008 roku, a rok później rozegrano tam mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

Liberec ma jednak czas do piątego czerwca by potwierdzić, czy uda im się zebrać wystarczające fundusze na organizację imprezy. FIS chce uniknąć sytuacji z 2015 roku, gdy Liberec również miał gościć skoczków, ale Czesi nie zebrali odpowiedniego budżetu. 

W nadchodzącym sezonie Pucharu Świata zaplanowano 35 konkursów, w tym sześć  konkursów drużynowych, dla porównania w poprzednim sezonie zaplanowano osiem "drużynówek". 

Oznacza to, że sprawdzają się nasze marcowe doniesienia. Przedstawiciele FIS-u mówili nam, że konkursu drużynowe mają gorszą oglądalność, a kibice zdecydowanie bardziej wolą zawody indywidualne. CZYTAJ WIĘCEJ

Kalendarz 2018/2019 Kalendarz 2018/2019 FIS

Kalendarz na sezon 2017/2018

Warto również wspomnieć, że początek Letniego Grand 2018 również zaplanowano w Wiśle. Pierwsze letnie zawody odbędą się w dniach 20-21 lipca.