Janne Ahonen poza kadrą Finlandii. Była gwiazda prawdopodobnie zakończy karierę

Lauri Hakola zostanie nowym trenerem kadry A skoczków narciarskich. Szkoleniowiec dokonał już wyboru składu kadry narodowej na przyszły sezon. Poza drużyną znalazł się m.in Janne Ahonen, który prawdopodobnie zakończy karierę.
Janne Ahonen Janne Ahonen MATTHIAS SCHRADER/AP

Janne Ahonen poza kadrą Finlandii

Lauri Hakola zastąpił na stanowisku trenera Andreasa Mittera, który odszedł z tej funkcji. Nowy trener ustalił także składy na nowy sezon, a w pierwszej drużynie zabrakło miejsca dla takich skoczków, jak Ville Larinto, czy Janne Ahonen. W kadrze nastąpiła prawdziwa rewolucja pokoleniowa, bo teraz najstarszym skoczkiem jest zaledwie 23-letni Jarkko Maatta.

Okazuje się, że zarówno Ahonen, jak i Larinto są bliscy zakończenia sportowej kariery. 28-letni Larinto jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, ale mało wskazuje na to, by zdecydował się dalej skakać. Skoczek od wielu lat zmaga się z kontuzjami, a jego forma była daleka od idealnej. Teraz Fin straci także fundusze, którymi dysponował trenując w kadrze. 

Ahonen stracił motywację

Podobna sytuacja może spotkać 36-krotnego zwycięzcę zawodów Pucharu Świata i pięciokrotnego zwycięzcę Turnieju Czterech Skoczni. A to dlatego, że Janne Ahonen również nie znalazł się w drużynie narodowej. Hakola przyznaje jednak, że decyzja była konsultowana z 41-latkiem.

- Kilka razy rozmawiałem z Janne. Zawiesił treningi i chce nabrać dystansu do skoków narciarskich, bo nie ma motywacji do dalszego skakania. Prosił, żeby nie włączać go do kadry, bo chce skupić się na rajdach oraz na szyciu kombinezonów. Możliwe jednak, że pomoże nam swoim doświadczeniem, ale już nie jako skoczek - mówi Hakola dla telewizji YLE.

Zakończy karierę po raz... trzeci?

W poprzednich latach Janne Ahonen już dwa razy kończył sportową karierę. Najpierw zdecydował się odejść ze skoków po sezonie 2008/2009, ale wrócił na igrzyska olimpijskie w Vancouver, a swoją decyzje motywował chęcią zdobycia pierwszego indywidualnego medalu olimpijskiego.

To się jednak nie udało i w 2011 roku znów zdecydował się odejść na sportową emeryturę. Bez skoków jednak długo nie wytrzymał, bo w lipcu 2013 roku zapowiedział drugi powrót do skoków.

Kolekcja wielkich osiągnięć

Janne Ahonen to legenda skoków narciarskich, która swoje największe triumfy święciła po erze największych zwycięstw Adama Małysza, czyli w połowie pierwszej dekady XXI wieku.

Fin dwa razy sięgał po Puchar Świata (04/05, 05/06), pięć razy wygrywał Turniej Czterech Skoczni, a na mistrzostwach świata zdobył w sumie dziesięć medali. Do tego dołożył także dwa drużynowe srebra na igrzyskach olimpijskich.