Janne Ahonen poza kadrą Finlandii. Była gwiazda prawdopodobnie zakończy karierę

Finowie zdecydowali, że Lauri Hakola zostanie nowym trenerem kadry A skoczków narciarskich. Nowy trener dokonał już wybory składu kadry narodowej. Poza drużyną znalazł się m.in Janne Ahonen, który prawdopodobnie zakończy karierę.
Janne Ahonen Janne Ahonen MATTHIAS SCHRADER/AP

Janne Ahonen poza kadrą Finlandii

Lauri Hakola zastąpił na stanowisku trenera Andreasa Mittera, który odszedł z tej funkcji. Nowy trener ustalił także składy na nowy sezon, ale w pierwszej drużynie nie znalazło się miejsce dla takich skoczków jak Ville Larinto, czy dla legendarnego Jannego Ahonena.

W kadrze nastąpiła prawdziwa rewolucja pokoleniowa, bo teraz najstarszym skoczkiem jest zaledwie 23-letni Jarkko Maatta.

Okazuje się, że zarówno Ahonen, jak i Larinto są bliscy zakończenia sportowej kariery. 28-letni Larinto jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, ale mało wskazuje na to, by zdecydował się dalej skakać.

Skoczek od wielu lat zmaga się z kontuzjami, a jego forma była daleka od idealnej. Teraz skoczek straci także fundusze, którymi dysponował trenując w kadrze. 

Ahonen stracił motywację

Podobna sytuacja może spotkać 36-krotnego zwycięzce zawodów Pucharu Świata i pięciokrotnego zwycięzcę Turnieju Czterech Skoczni. Janne Ahonen również nie znalazł się w drużynie narodowej, ale Hakola przyznaje, że decyzja była konsultowana z 41-latkiem

- Kilka razy rozmawiałem z Janne. Zawiesił treningi i chce nabrać dystansu do skoków narciarskich, bo nie ma motywacji do dalszego skakania. Prosił, żeby nie włączać go do kadry, bo chce skupić się na rajdach oraz na szyciu kombinezonów. Możliwe jednak, że pomoże nam swoim doświadczeniem, ale już nie jako skoczek - mówi Hakola dla telewizji YLE

Zakończy karierę po raz... trzeci?

W poprzednich latach Janne Ahonen już dwa razy kończył sportową karierę. Najpierw zdecydował się odejść ze skoków po sezonie 2008/2009, ale wrócił na igrzyska olimpijskie w Vancouver, a swoją decyzje motywował chęcią zdobycia pierwszego indywidualnego medalu olimpijskiego. To się jednak nie udało i w 2011 roku znów zdecydował się na sportową emeryturę. Bez skoków jednak długo nie wytrzymał, bo w lipcu 2013 roku zapowiedział drugi powrót do skoków.

Kolekcja wielkich osiągnięć

Janne Ahonen to legenda skoków narciarskich, która największe swoje triumfy święciła po erze największych zwycięstw Adama Małysza.

Fin dwa razy sięgał po Puchar Świata (04/05, 05/06), pięć razy wygrywał Turniej Czterech Skoczni, a na mistrzostwach świata zdobył w sumie dziesięć medali. Do tego dołożył także dwa drużynowe srebra na igrzyskach olimpijskich.