Skoczkowie odebrali medale. Ćwierćfinały w short tracku. Słabo w biathlonie i kombinacji norweskiej [PODSUMOWANIE DNIA]

Za nami dwunasty dzień zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Reprezentanci Polski w skokach narciarskich odebrali brązowe medale za trzecie miejsce w konkursie drużynowym na skoczni dużej. Magdalena Warakomska i Bartosz Konopko (który w pierwszym biegu był gorszy jedynie od rekordzisty olimpijskiego) awansowali do ćwierćfinałów short tracku, a nasi zawodnicy w biathlonie i kombinacji norweskiej spisali się bardzo słabo.
Polska brązowa drużyna: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot Polska brązowa drużyna: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot FOT. KUBA ATYS

Klasyfikacja medalowa

Medale polskich skoczków

Narciarstwo alpejskie. Siebenhofer najlepsza w ostatnim treningu

Ramona Siebenhofer z Austrii okazała się najlepsza w ostatnim treningu przed środowymi zawodami zjazdu w narciarstwie alpejskim. Druga była Szwajcarka Michelle Gisin, a trzecia Włoszka Nadia Fanchini. Poza pierwszą trójką znalazły się dwie Amerykanki, uznawane za jedne z największych faworytek - Lindsey Vonn (4. miejsce) i Mikaela Shiffrin (5. miejsce).

Jedyna Polka startująca w konkurencji, Maryna Gąsienica Daniel, nie wystartowała w treningu, podobnie jak siedem innych zawodniczek. Poza reprezentantką biało-czerwonych w ostatnim treningu nie zobaczyliśmy m.in. medalistek supergiganta, Anny Veith i Tiny Weirather.

Wyniki 3. treningu:

1. Raniba Siebenhofer (Austria) - 1:40.67

2. Michelle Gisin (Szwajcaria) - 1:40.87

3. Nadia Fanchini (Włochy) - 1:40.88

Biathlon. Francuska sztafeta mieszana ze złotem. Polacy daleko

Reprezentacja Francji zajęła pierwsze miejsce w biathlonowej sztafecie mieszanej (2x6 km kobiet + 2x7,5 km mężczyzn). Drugie miejsce należało do Norwegów, a trzecie do Włochów. Ogromną szansę na medal stracili Niemcy, po tym jak w ostatniej zmianie fatalnie pobiegł Arnd Peiffer.

Reprezentanci Polski w składzie: Magdalena Gwizdoń, Kamila Żuk, Andrzej Nędza-Kubiniec i Grzegorz Guzik zajęli 16. miejsce, pomimo tego, że na półmetku zajmowali dobrą siódmą pozycję.

Łyżwiarstwo figurowe. Virtue i Moir ze złotem

Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moir zdobyli złoty medal w rywalizacji par tanecznych w jeździe figurowej na lodzie. Virtue i Moir prowadzili po programie krótkim, w którym pobili rekord świata uzyskując wynik 83,67. W programie dowolnym przegrali co prawda z Gabriellą Papadakis i Guillaumem Cizeronem z Francji (ostatecznie 2. miejsce), ale zaliczka z poniedziałkowego występu wystarczyła do obrony pierwszego miejsca. Brązowe medale trafiły do amerykańskiego rodzeństwa, Maii i Alexa Shibutanich.

Reprezentanci Polski, Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli 14. miejsce.

Wyniki:

1. Tessa Virtue i Scott Moir (Kanada) - 206,07 pkt

2. Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron (Francja) - 205,28

3. Maia Shibutani i Alex Shibutani (USA) - 192.59

14. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew (Polska) - 161,35

Narciarstwo dowolne. Cassie Sharpe najlepsza w halfpipie

Reprezentantka Kanady, Cassie Sharpe, zdobyła złoty medal olimpijski w konkurencji halfpipe`u w narciarstwie dowolnym. Druga była Francuzka Marie Martinod, a trzecia Amerykanka Brita Sigourney. Zawiodła mistrzyni olimpijska z Soczi, Maddie Bowman z USA, która w każdym z trzech finałowych przejazdów zaliczyła upadek.

Szwajcaria 1:2 Niemcy

Szczepan Kupczak po skoku był bardzo zadowolony, ale bieg ukończył na 25. miejscu Szczepan Kupczak po skoku był bardzo zadowolony, ale bieg ukończył na 25. miejscu MATTHIAS SCHRADER/AP

Kombinacja norweska. Dominacja Niemców. Z Polaków najlepiej Kupczak

Reprezentanci Niemiec zdominowali konkurencję kombinacji norweskiej. Złoty medal zdobył Johannes Rydzek, drugi był Fabian Riessle, a trzeci Eric Frenzel. Najlepszy z Polaków, Szczepan Kupczak, zajął 25. miejsce, mimo, że po części skoków narciarskich był dwunasty.

33. Adam Cieślar (Polska) - 27:23.4

Po konkurencji skoków na 39. pozycji znajdował się Wojciech Marusarz. 24-latek nie zdołał jednak ukończyć biegu na 10 km.

Short track. Złoto dla Koreanek. Warakomska i Konopko w ćwierćfinałach

Reprezentantki Korei Południowej zdobyły złoty medal w rywalizacji sztafet w short tracku na 3000 m. Tym samym obroniły pierwsze miejsce wywalczone na poprzednich zimowych igrzyskach olimpijskich z Soczi. W decydującym wyścigu finału A zdyskwalifikowano Kanadyjki i Chinki. W tej sytuacji srebrny medal zdobyły Włoszki, a trzecie miejsce wywalczyły Holenderki, które w finale B ustanowiły nowy rekord świata.

Wyniki sztafet kobiet:

1. Korea Płd. (Sukhee Shim, Minjeong Choi, Yejin Kim, Alang Kim) - 4:07.361

2. Włochy (Arianna Fontana, Lucia Peretti, Cecilia Maffei, Martina Valcepina) - 4:15.901

3. Holandia (Suzanne Schulting, Yara van Kerhof, Lara van Ruijven, Jorien ter Mors) - 4:03.471

Warakomska w ćwierćfinale

Magdalena Warakomska awansowała do ćwierćfinału rywalizacji na 1000 m. Polka w swoim biegu eliminacyjnym rywalizowała z Brytyjką Elise Christie, Holenderką Larą van Ruijven i Węgierką Andreą Keszler. Ostatecznie zajęła trzecie miejsce, które nie dawało jej awansu. Sytuacja się jednak zmieniła, ponieważ sędziowie zdyskwalifikowali Christie za niebezpieczna jazdę.

Świetny występ Bartosza Konopko

Bartosz Konopko zajął drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym na dystansie 500 m, dzięki czemu awansował do ćwierćfinału rywalizacji mężczyzn w short tracku. Reprezentant Polski w pierwszym biegu uzyskał drugi czas i był gorszy jedynie od Chińczyka Wu Dajlinga, który ustanowił nowy rekord olimpijski (20.264).