Zimowe Igrzyska olimpijskie 2018. Sensacyjna zwyciężczyni supergiganta, Polacy wciąż bez medalu [PODSUMOWANIE DNIA]

Ester Ledecka zdobyła złoty medal supergiganta, czym sprawiła największą sensację igrzysk. Polskie biegaczki narciarskie zajęły 10. miejsce w sztafecie 4x5 km. Medale rozdano także w łyżwiarstwie figurowym mężczyzn i slopestyle'u kobiet. Zobacz, co działo się 17 lutego w Pjongczangu.
Klasyfikacja medalowa ZIO 2018. 17.02 Klasyfikacja medalowa ZIO 2018. 17.02 pyeongchang2018.com

Klasyfikacja medalowa

Na czele klasyfikacji medalowej wciąż są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi wywalczyli w Pjongczangu jak dotąd 15 medali - 9 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe.

Na drugim miejscu znajduje się Norwegia, a na trzecim Holandia. Reprezentacja Polski cały czas czeka na pierwszy krążek.

Skoki narciarskie. Seria próbna przed konkursem

Zakończyła się seria próbna przed dzisiejszym konkursem indywidualnym. Wygrał Johann Andre Forfang (139 m), przed Richardem Freitagiem (137,5 m) i Kamilem Stochem (137 m). Dawid Kubacki był 9. (132 m), Stefan Hula 13. (130 m), a Maciej Kot 21. (126 m). Konkurs rozpocznie się o godz. 13.30.

Ester Ledecka Ester Ledecka CHRISTOPHE ENA/AP

Narciarstwo alpejskie. Sensacyjny triumf Ester Ledeckiej w supergigancie

Wśród największych faworytek sobotniego supergiganta wymieniano nazwisko Lindsey Vonn. Amerykanka, która ma na koncie dwa medale olimpijskie, z pewnością nie zaliczy tego startu do udanych. Na trasie popełniła duży błąd i ostatecznie ukończyła na szóstym miejscu.

Tina Weirather z Liechtensteinu pojechała w czasie 1:21.22 i wysunęła się na prowadzenie. Niebawem została o 0.1 sekundy wyprzedzona przez Austriaczkę Annę Veith i wydawało się, że obie ukończą na dwóch pierwszych pozycjach. Wtedy niespodziewanie dobrze zaprezentowała się startująca z numerem 26 Ester Ledecka, która była szybsza o zaledwie 0.01 sekundy od Veith i do końca nie dała sobie wydrzeć pierwszej lokaty.

Czeszka zapamięta ten dzień do końca życia. Jeszcze nigdy nie stała na podium zawodów Pucharu Świata, a jej najlepszym rezultatem jest jak dotąd 24. miejsce. Co ciekawe i jeszcze bardziej zdumiewające, narciarstwo alpejskie wcale nie jest jej koronną dyscypliną. Dużo lepiej radzi sobie w snowboardowym slalomie gigancie równoległym - jest aż trzykrotną medalistką mistrzostw świata. Na dodatek w Pjongczangu startuje również w tej konkurencji. Jej złoto w supergigancie to z pewnością jedna z największych sensacji zimowych igrzysk olimpijskich.

Nasza jedyna reprezentantka, Maryna Gąsienica-Daniel, ukończyła supergigant na 26. miejscu. Do zwyciężczyni straciła 2.10 sekundy.

Biegi narciarskie. Nieudany występ polskiej sztafety 4x5 km

Polskie biegaczki narciarskie nie będą dobrze wspominać sobotniej sztafety 4x5 km. Ewelina Marcisz, Justyna Kowalczyk, Martyna Galewicz i Sywia Jaśkowiec nie liczyły się w walce o medale, ale ich celem było miejsce w pierwszej ósemce, które gwarantowało im stypendium.

Na pierwszej zmianie biegła Marcisz, która po swoim odcinku była dziewiąta. Następna Justyna Kowalczyk miała podgonić nieco rywalki, ale nie udała jej się ta sztuka. Przez chwilę Polki były na ósmej pozycji, ale z czasem zaczęły tracić. Ostatecznie skończyły na słabym, 10. miejscu.

Wygrały Norweżki, przed Szwedkami i olimpijkami z Rosji. Marit Bjoergen jako pierwsza minęła linię mety i zdobyła swój siódmy złoty medal olimpijski.

Monika Hojnisz na trasie. XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018, Korea, 15 lutego 2018 Monika Hojnisz na trasie. XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018, Korea, 15 lutego 2018 Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Biathlon. Kuźmina wygrała bieg masowy. Hojnisz bezbłędna, ale dopiero 15.

Reprezentująca Słowację Anastazja Kuźmina zdobyła złoty medal w biathlonowym biegu ze startu wspólnego na 12,5 km. W gronie 30 startujących zawodniczek jedną z zaledwie dwóch bezbłędnych na strzelnicy okazała się Monika Hojnisz. Ale Polka słabo biegła, dlatego zajęła dopiero 15. miejsce

To był ostatni indywidualny start biathlonistek na igrzyskach w Pjongczangu. Kuźmina zdobyła swoje pierwsze złoto w Korei, ale już trzeci medal - wcześniej była druga w biegach pościgowym i indywidualnym.

W indywidualnym świetnie wypadła Hojnisz, zajmując szóste miejsce. Dzięki temu zakwalifikowała się do startu dla 30 najlepszych zawodniczek. I była jedną z najlepszych, jeśli chodzi o strzelanie. Tam bezbłędna poza Polką była jeszcze tylko Nadjeżdża Skardino z Białorusi. Niestety, Hojnisz słabo biegła. Do zwyciężczyni straciła aż 1:36.2, i to mimo że Kuźmina pokonywała jedną karną rundę. Do podium (druga była Daria Domraczewa z Białorusi, trzecią pozycję zajęła Tiril Eckhoff z Norwegii) zabrakło jej ponad minutę.

Kuźmina ma trzy medale z Pjongczangu, a na igrzyskach zdobyła ich w karierze już sześć - trzy złote i trzy srebrne. Sukcesy zaczęła osiągać w 2009 roku w Pjongczangu, zdobywając srebro na mistrzostwach świata. Rok wcześniej zaczęła startować w barwach Słowacji. Wcześniej nie było dla niej miejsca w kadrze Rosji.

W niedzielę bieg masowy mężczyzn, we wtorek sztafeta mieszana, a ostatnie konkurencje - sztafety damska i męska - odpowiednio 22 i 23 lutego.

Łyżwiarstwo figurowe. Dwóch Japończyków na podium

W nocy z piątku na sobotę rozdano medale w męskim łyżwiarstwie figurowym. Po złoto sięgnął Japończyk Yuzuru Hanyu, srebro zdobył jego rodak Shoma Uno, a brąz wywalczył Hiszpan Javier Fernandez.

Mathilde Gremaud, Sarah Hoefflin i Isabel Atkin Mathilde Gremaud, Sarah Hoefflin i Isabel Atkin GREGORY BULL/AP