Pjongczang 2018. Podsumowanie 6. dnia. Horngacher skreślił Żyłę. Definitywnie

Na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczang rozdano 9 kompletów medali. Polska nie zdobyła żadnego krążka, ale dowiedzieliśmy się bardzo ważnej rzeczy: Stefan Horngacher wybrał skład na konkurs indywidualny. Nie ma w nim Piotra Żyły. Poza tym świetny występ zanotowała Monika Hojnisz w biathlonowym biegu na 15 km - Polka była 6.
Pjongczang 2018. Piotr Żyła Pjongczang 2018. Piotr Żyła FOT. KUBA ATYS

Skoki. Treningi: Żyła ma plan na wieczór

Dziś odbyły się trzy treningi na skoczni dużej. Fenomenalnie spisał się w nich Kamil Stoch - najlepszy polski skoczek w pierwszej sesji zajął drugie miejsce, w kolejnej nie miał sobie równych. Oddał też najsdłuższy skok ze wszystkich zawodników - 139,5 m. Ostatni trening Stoch odpuścił.

Dawid Kubacki również skakał świetnie - był 5., 7. i 3. Zawiódł Piotr Żyła - był najsłabszym z Polaków więc trener Horngacher nie miał wyboru i w sobotnim konkursie indywidualnym postawi, oprócz Stocha i Kubackiego, na Stefana Hulę i Macieja Kota. Żyła mówił dziennikarzom, że już po drugim skoku treningowym dowiedział się, że nie pojawi się w piątkowych kwalifikacjach. I zdradził, że nie będzie go też w drużynówce. Ale ma awaryjny plan na wieczór...

Piotr Żyła: - W drużynówce też mnie nie będzie. Mam jeden plan w głowie na dzisiaj

Biathlon. Bieg pań na 15 km: Brawo dziewczyny!

- Zapewniam, że nikt tu na wycieczkę nie przyjechał, jak mówią kibice przed telewizorem. No czasem nie wychodzi - mówiła po czwartkowym biegu na 15 km polska biathlonistka Monika Hojnisz. No, dziś chyba nikt tak nie powie. Najpierw emocjonowaliśmy się występem Weroniki Nowakowskiej, która strzelała niczym Calamity Jane lub Janek Kos w spódnicy i biegła w czołówce. Niestety, na ostatnim strzelaniu zadrżała jej ręka - Polka spudłowała dwukrotnie i ostatecznie była 21.

- Za dużo adrenaliny - mówiła na mecie smutna Weronika. Gdyby nie te pudła, Polka zajęłaby 6. pozycję.

A tak "szóstkowa" okazała się inna Polka, Monika Hojnisz. Spudłowała raz, podczas drugiego strzelania. Do medalu zabrakło jej 1.13 min. Gdyby strzelała na czysto, też nie byłoby podium, ale wielkie brawa dla naszych pań! Dobry prognostyk, jak mawia klasyk, przed sztafetą?

Kronikarski obowiązek każe poinformować o miejscu Krystyny Guzik - była 52. i Magdaleny Gwizdoń - 83. Występ tej ostatniej, z ośmioma pudłami w czterech strzelaniach, można określić jednym słowem - blamaż. Oraz o medalistkach - złoto dla Szwedki Hanny Oeberg, srebro dla Anastazji Kuzminy ze Słowacji, brąz dla Niemki Laury Dahlmeier, które wcześniej lubowała się wyłącznie w złocie - triumfowała w sprincie i biegu pościgowym.

Biathlon. Bieg panów na 20 km: Guzika sukces życiowy

Wśród panów na takie emocje nie liczyliśmy, bo ani Grzegorz Guzik ani Andrzej Nędza-Kubiniec do czołówki raczej pretensji nie zgłaszają, a tymczasem na trasie biegu na 20 km działo się dla nas całkiem ciekawie. Po dwóch strzelaniach Guzik był 17. Skończył ostatecznie na 33. miejscu, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze na tym dystansie. Nędza-Kubiniec zanotował pięć pudeł, doliczono mu więc 5 karnych minut i na 86. zawodników był 79.

Złoto dla Norwega Johannesa Thingnesa Boe, srebro dla Słoweńca Jakova Faka, a brąz dla Dominika Landertingera z Austrii. Naczelny "nadbiathlonista świata", Francuz Martin Fourcade na ostatnim strzelaniu spudłował dwukrotnie i ostatecznie był piąty.

Wojciech Chmielewski z Karkonoszy Jelenia Góra i Jakub Kowalewski ze Śnieżki Karpacz Wojciech Chmielewski z Karkonoszy Jelenia Góra i Jakub Kowalewski ze Śnieżki Karpacz fot. WONG MAYE-E/AP

Saneczki. Sztafeta: Bronimy stanu posiadania

W saneczkarskiej sztafecie Polska w składzie: Ewa Kuls-Kusyk, Maciej Kurowski, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski zajęła ósme miejsce. Saneczkarska sztafeta wymiata - to trzeba powiedzieć! W drużynie startuje kobieta, mężczyzna i męska dwójka. Ten, który kończy przejazd, uderza na mecie dłonią w specjalną tekturkę, co powoduje otwarcie bramki dla czekające na górze następnego zawodnika.

Polska obroniła ósme miejsce z Soczi. Złoto dla Niemców, srebro dla Austriaków, brąz dla USA.

Biegi narciarskie: Bieg pań na 10 km łyżwą: Nie ma Marit, jest Ranghild

W biegu na 10 km techniką dowolną zwyciężyła Norweżka-która-nie-nazywa-się-Marit-Bjoergen. Szwedzi lansowali tu triumf swojej Charlotte Kali, wprost zwracając się do słynnej Norweżki: "Twój czas minął, Marit. Było pięknie, ale już minął. Teraz mamy nową królową. Nazywa się Charlotte" - pisał szwedzki "Expressen", ale choć złota medalistka z Pjongczangu w skiatlonie pokonała na 10 km Bjoergen (była trzecia, ex aequo z Finką Kristą Parmakoski), to nie sprostała innej Norweżce, Ranghild Hadze.

Sylwia Jaśkowiec zajęła 24. miejsce.

Narciarstwo alpejskie. Zjazd panów i gigant pań: Svindal i Shiffrin

Konkurencje alpejskie nie mają w Pjongczangu szczęścia, bo wiatr często wywiewa je w programu dnia. Tym razem się udało. W zjeździe mężczyzn triumfował Norweg Aksel Lund Svindal, dla którego to czwarty olimpijski medal. W zjeździe mieliśmy też naszego reprezentanta, Michała Kłusaka, który ukończył zawody na 42. miejscu ze stratą 5,17 sekundy do zwycięzcy.

W slalomie gigancie pań zwycięstwo innej wielkiej gwiazdy, Amerykanki Mikaeli Shiffrin. Polski akcent to start Maryny Gąsienicy-Daniel. Po pierwszym przejeździe było całkiem-całkiem - 24. pozycja, ostatecznie Polka zajęła 27. miejsce.

Co poza tym?

I co jeszcze? Jeszcze złoto dla Niemców w łyżwiarstwie figurowym w parach sportowych, pierwszy od 26 lat krążek dla Hiszpanii na zimowych igrzyskach olimpijskich i pierwsza porażka Holandii na torze łyżwiarzy szybkich - na 10 000 m triumfował Ted-Jan Bloemen z Kanady. Choć "Pomarańczowi" wciąż mogą czuć się moralnymi zwycięzcami - Bloemen to Holender, który od 2014 roku reprezentuje Kanadę. Choć może taka porażki boli mocniej? Na pocieszenie srebro dla Jorrita Bergsmy, który wciąż ściga się dla Holandii.

I na koniec dnia mieliśmy kolejny polski akcencik - dwa gole dla hokejowej reprezentacji Kanady strzelił urodzony w Zabrzu Wojtek Wolski. Drużyna "Klonowego Liścia" pokonała Szwajcarię 5:1.

Igrzyska w Pjongczang - klasyfikacja medalowa Igrzyska w Pjongczang - klasyfikacja medalowa Sport.pl

Klasyfikacja medalowa

To był dzień norweski - Wikingowie zdobyli w czwartek sześć medali, w tym trzy złote. Wskoczyli na drugie miejsce, tuż za Niemców. Ci też nie zwalniają tempa. W czwartek zdobyli dwa złota i brąz.