Pjongczang 2018. Charlotte Kalla umie już jeść drut kolczasty i pić kwas mlekowy. Ale Ranghild Hagi na 10 km łyżwą nie była w stanie pokonać

Tak zaskakującego biegu o wielka stawkę dawno już u kobiet nie było. Mistrzynią olimpijską na 10 km łyżwą Norweżka, ale nie ta. Charlotte Kalla z medalem, ale nie tym spodziewanym. A Marit Bjoergen i Krista Parmakoski miały identyczny czas . Sylwia Jaśkowiec na 24. miejscu

- Tak ciężko pracowałam, że teraz byłabym w stanie zjeść drut kolczasty i popijać kwasem mlekowym! - mówiła Charlotte Kalla podczas swojej intronizacji po otwierającym igrzyska  biegu łączonym. A raczej - wtedy się wydawało, że to jest intronizacja. "Twój czas minął, Marit. Było pięknie, ale już minął. Teraz mamy nową królową. Nazywa się Charlotte" - pisał do srebrnej medalistki Bjoergen Thomas Pettersen ze szwedzkiego "Expressen".

Wiadomość nie zestarzała się dobrze. Czas Bjoergen jako kolekcjonerki złota chyba rzeczywiście już minął. Ale rządy Charlotte Kalli nie przetrwały ataku innej Norweżki, Ranghild Hagi. To jedna z większych niespodzianek w biegach w ostatnich latach. Nawet w zupełnie wariackim, zepsutym przez burzę śnieżną biegu na 10 km łyżwą w mistrzostwach świata w Lahti Kalla była nie do zatrzymania. A Haga wprawdzie ma znakomity sezon w Pucharze Świata i już pięć razy stała na podium, a wcześniej ani razu. Ale Heidi Weng, liderka PŚ, w biegach pucharowych też czuje się jak u siebie, a indywidualnego medalu igrzysk jeszcze nie ma i w czwartek znów stawała do wywiadów ze smutną miną.

- Mnie się chyba złoto olimpijskie nawet nigdy nie przyśniło. A tu dobrze wystartowałam, trenerzy cały czas mi krzyczeli, że niedużo tracę. Obawiałam się że inne dziewczyny przyspieszą, więc sama przyspieszyłam. Licząc tylko na to, że nogi mnie utrzymają w zakręcie na ostatnim zjeździe - mówiła Haga. Kalla tłumaczyła, że zmęczenie się skumulowało i było to widać na podbiegach, gdy technika nie działała jak należy.

Marit Bjoergen na mecie miała taki sam czas jak Krista Parmakoski. Swój dwunasty medal w igrzyskach olimpijskich podzieliła z Finką i powiedziała, że po pierwsze, z Kristą to sama przyjemność, a po drugie, bała się że w ogóle nie będzie na podium. Takie miała odczucia za ósmym kilometrem. - Ale nadal marzę o złocie na szyi zanim odjadę z Pjongczang - mówiła Bjoergen. Indywidualnie została jej już tylko jedna szansa, w kończącym igrzyska biegu na 30 km klasykiem.

Teraz pora na biegi drużynowe. Najpierw sztafetę zwykłą, w sobotę, potem sprinterską , we wtorek. Sylwia Jaśkowiec zajęła na 10 km 24. miejsce, była bardzo zadowolona, a przy okazji tego startu sprawdzała też narty do sztafety sprinterskiej. Narty pożyczyła od Justyny Kowalczyk, bo z kadrowych nie była zadowolona. Sprzęt przygotowała serwismenka Justyny, Valentina Vuerich. - Bardzo jej dziękuję, że zrobiła to w swoim wolnym dniu, że chciała mi pomóc - mówiła Sylwia. We wtorek w sztafecie sprinterskiej pobiegną z Kowalczyk po trzy razy na trasie sprinterskiej, na zmianę. A w sobotniej sztafecie skład i kolejność mają być takie: Ewelina Marcisz (42. na 10 km, przeziębiona, ale start raczej nie jest zagrożony), Justyna Kowalczyk, Martyna Galewicz (64. miejsce na 10 km) i Sylwia Jaśkowiec. 

Więcej o: