Pjongczang 2018. Rozkład na 14 lutego. Walczą panczenistki i biathlonistki, skoczkowie wracają do treningów

W środę o medale Polakom łatwo nie będzie. Jakiekolwiek miejsce na podium trzeba będzie traktować bardziej w kategorii niespodzianki, niż spodziewanego sukcesu. Rywalizować będą m.in. polskie panczenistki i biathlonistki, a do treningów wrócą także skoczkowie, o ile pozwoli im na to wiatr. Sprawdź, o której i w jakich dyscyplinach startują biało-czerwoni.

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

Brittany Bowe of the U.S., front, and Natalia Czerwonka of Poland compete during the women's 1,500 meters speedskating race at the Gangneung Oval at the 2018 Winter Olympics in Gangneung, South Korea, Monday, Feb. 12, 2018. (AP Photo/John Locher)
SLOWA KLUCZOWE:
2018 Pyeongchang Olympic Games;Winter Olympic games;Sports;Events;XXIII Olympiad
ZDJĘCIE DO WKŁADKI:
Pozostałe produktyDLOWR Strony Lokalne Wrocław - Opole
fot. JOHN LOCHER/AP

11:00 finał na dystansie 1000 m (Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka)

17-letnia Karolina Bosiek uchodzi za jeden z największych talentów w polskich panczenach. Na medal jest jeszcze za wcześnie, ale doświadczenie zdobyte w Pjongczangu może zaprocentować w kolejnych latach. Czerwonka to z kolei wielokrotna rekordzistka kraju, w jej dorobku jest też olimpijskie srebro z Soczi ze startu drużynowego. Polki nastawiają się jednak w Korei przede wszystkim na występ zespołowy.

BIATHLON

10.02.2018  Pjongchang. Weronika Nowakowska podczas biegu na 7 ,5 km w biatlonie na zimowych igrzyskach olimpijskich . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
Pjongczang2018 olimpiady biatlon
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

12:05 Bieg indywidualny na 15 km (cztery z pięciu: Krystyna Guzik, Monika Hojnisz, Magdalena Gwizdoń, Weronika Nowakowska, Kamila Żuk)

Nadzieje medalowe Polek, o ile możemy o takich mówić, podobnie jak w przypadku panczenistek, koncentrują się raczej na starcie drużynowym. Indywidualnie najczęściej w kontekście walki o wysokie lokaty pada nazwisko Weroniki Nowakowskiej. W biegu pościgowym w Pjongczangu na 10 km Nowakowska była 30., ale może zaskoczy kibiców w środowym występie.

SANECZKARSTWO

Wojciech Chmielewski and Jakub Kowalewski of Poland slide during a men's World Cup Luge doubles event, Saturday, Dec. 10, 2016 in Whistler, British Columbia. (Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP)
JONATHAN HAYWARD/AP

12:20 Dwójki mężczyzn (Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski)

Jeśli obiecujemy sobie coś po występie naszych saneczkarzy na igrzyskach w Pjongczangu, to na pewno nadzieje te dotyczącą głównie Wojciecha Chmielewskiego i Jakuba Kowalewskiego. Duet najwyżej w tym sezonie sklasyfikowany został na 7. miejscu w zawodach PŚ w Oberhofie. Nie mielibyśmy nic przeciwko, aby Polacy powtórzyli w środę ten wynik.

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

05.03.2016 Slowacja . Jasna , Maryna Gasienica Daniel podczas slalomu kobiet  zawodow Pucharu Swiata w narciarstwie alpejskim 
Fot. Marek Podmokly / Agencja Gazeta  
SLOWA KLUCZOWE:
sport narciarstwo alpejskie
MAREK PODMOKŁY

2:15 Slalom kobiet, 1. przejazd (Maryna Gąsienica-Daniel)

5:45 Slalom kobiet, 2. przejazd (ew. Maryna Gąsienica-Daniel)

Warto podkreślić, że Maryna Gąsienica-Daniel jest jedynką polską alpejką, która uzyskała kwalifikację olimpijską na zawody w Pjongczangu. Występ w Korei będzie jej drugim w karierze na igrzyskach. Zakopianka zaledwie kilkukrotnie punktowała w zawodach Pucharu Świata, dlatego ciężko mówić o wielkich oczekiwaniach w związku z jej środowym startem.

KOMBINACJA NORWESKA

From front to rear, Samuel Guy of France, Adam Cieslar of Poland, Pavel Slowiok of Poland, Karl-August Tiirmaa of Estonia, Franz-Josef Rehrl of Austria and Denis Isaykin of Russia compete during the FIS Nordic Combined World Cup in Chaikovsky, about 1,000 km (621 miles) east of Moscow, Russia, Saturday, Jan. 4, 2014. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Fot. Pavel Golovkin AP

7:00 Skoki na obiekcie HS 109 (Adam Cieślar, Szczepan Kupczak, Wojciech Marusarz, Paweł Słowiok)

9:45 Bieg na 10 km (Adam Cieślar, Szczepan Kupczak, Wojciech Marusarz, Paweł Słowiok)

Miejsce któregokolwiek z Polaków w pierwszej lub drugiej dziesiątce będziemy traktować jak sukces. Adam Cieślar przeżywa obecnie kryzys formy i w tym sezonie Pucharu Świata nie zdobył jeszcze punktów. Mimo wszystko mamy w pamięci jego występ z zeszłego sezonu, kiedy w Schonach osiągnął najwyższe w karierze 7. miejsce. Liczymy też na aktualnego mistrza Polski ze Szczyrku, Pawła Słowioka, oraz będącego w niezłej dyspozycji Szczepana Kupczaka (13. lokata w zawodach PŚ w Kuusamo w listopadzie). Najmniej doświadczony z kadry jest Wojciech Marusarz, który w Pucharze Świata debiutował dopiero w tym sezonie.

SKOKI NARCIARSKIE

10.02.2018  Pjongchang. Kamil Stoch podczas konkursu skokow na skoczni normalnej na zimowych igrzyskach olimpijskich . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

12:00, 12:50, 13:40 - Trening skoczków narciarskich na obiekcie HS 142 (Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Maciej Kot, Piotr Żyła)

W środę swoje pierwsze treningowe próby na skoczni dużej w Pjongczangu zanotują skoczkowie. Po loteryjnych zawodach na mniejszym z obiektów, na którym Polacy medali nie zdobyli, choć po pierwszej serii prowadził Stefan Hula, a tuż za nim plasował się Kamil Stoch, biało-czerwoni są jeszcze mocniej zmotywowani, by osiągnąć sukces. W przeprowadzeniu środowych treningów nie powinien przeszkodzić wiatr - według prognoz ma wiać z prędkością 2,5 m/s, co powinno pozwolić na spokojne i sprawne przeprowadzenie serii próbnych.

Treningi mają ułatwić trenerowi Stefanowi Horngacherowi podjęcie decyzji dotyczącej składu na kwalifikacje do konkursu. Pewniakami są Kamil Stoch, Stefan Hula i Dawid Kubacki. O czwarte miejsce powalczą Maciej Kot (startował na skoczni normalnej) oraz Piotr Żyła.

Więcej o: