Droga do Pjongczang. Świetny weekend Polaków w Willingen, Niemcy mają pretensje

Polscy skoczkowie narciarscy mają za sobą bardzo dobry weekend w Willingen. Na podium podczas dwóch konkursów stanęło aż trzech podopiecznych Stefana Horngachera. Trener Niemiec Werner Schuster ma jednak pretensje do sędziów. Zobaczcie weekendowe podsumowanie sportów zimowych przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu.
Germany Ski Jumping World Cup Germany Ski Jumping World Cup Arne Dedert / AP / AP

Skoki narciarskie

W sobotę Dawid Kubacki zajął trzecie, a Kamil Stoch czwarte miejsce w Willingen. W niedzielę było jeszcze lepiej. Stoch był drugi, a tuż za nim znalazł się Piotr Żyła.

Co ważne, Stoch nie dość, że wygrał Willingen Five - miniturniej na którego klasyfikację składały się oceny z pięciu skoków w Niemczech (kwalifikacje + zawody) - to jeszcze odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Najbardziej może cieszyć jednak powrót Piotra Żyły do dobrej dyspozycji. Mistrz świata z drużyną z Lahti w tym sezonie spisywał się do tej pory bardzo przeciętnie i nadal nie może być pewny miejsca w drużynie na igrzyska olimpijskie w Pjongczangu, które zaczynają się już w piątek 9 lutego (pierwsze treningi skoczków dwa dni wcześniej).

W Willingen niespodziewanie stanął na najniższym stopniu podium. - W sporcie da się zmienić bardzo dużo w zasadzie z dnia na dzień. Szczerze mówiąc, dopiero od piątku uczę się skakać <śmiech>. Od Zakopanego zmieniło się wszystko. Przede wszystkim moje podejście. Pomogła spokojna rozmowa z trenerem Horngacherem. Powiedział mi, że teraz już muszę go słuchać <śmiech>... - powiedział w rozmowie z portalem Skijumping.pl. Trzeba przyznać, że trafił mu się idealny moment na zwyżkę formy.

Richard Freitag Richard Freitag KERSTIN JOENSSON/AP

- Zwłaszcza Richard Freitag skoczył dobrze. Ale w takich warunkach nie powinien być w ogóle puszczony - powiedział trener Niemiec Werner Schuster w rozmowie z ZDF po pierwszej serii niedzielnego konkursu w Willingen. W pierwszej próbie skoczył 'zaledwie' 128 metrów i zajmował 17. miejsce. W drugiej serii w trudnych warunkach skoczył jeszcze gorzej - 118,5 m, przez co zajął dopiero 28. miejsce. Słaby wynik i drugie miejsce Kamila Stocha sprawiło, że Freitag stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

- Było ciężko. Wiatr był zmienny i czasami brakowało noszenia. Skoki nie były idealne, nieco je spóźniłem - stwierdził sam Freitag w rozmowie ze Sport1. Przekonuje, że skoki w Willingen nie będą miały przełożenia na igrzyska w Pjongczangu, bo tam rywalizacja zacznie się na skoczni normalnej. Pierwsze treningi już w środę, konkurs w sobotę.

Alpejski Puchar Świata

Amerykanka Lindsey Vonn wygrała w niedzielę zjazd alpejskiego Pucharu Świata w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. Z trasy wypadła jej rodaczka Stacey Cook.

Amerykanka Lindsey Vonn wygrała sobotni i niedzielny zjazd alpejskiego PŚ w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. To były jej trzecie i czwarte zwycięstwo w tym sezonie i 80. i 81. w karierze.

W niedzielę Vonn przyjechała z czasem 1:37.92. Druga na mecie zameldowała się S. Goggia, ze stratą 0,11 sekundy. Trzecia była T. Weirather, która okazała się wolniejsza od Gioggii o zaledwie 0,1 sekundy.

Zawodów nie ukończyła Cook, która wypadła z trasy.

Dzień wcześniej wypadek zanotował Amerykanka Jacqueline Wiles, która nie wystąpi na igrzyskach. Upadek Cook wyglądał na groźny i zawodniczka została odwieziona do szpitala helikopterem.

Liderką klasyfikacji generalnej PŚ jest Mikaela Shiffrin5, która ma 1513 punktów. Druga jest Wendy Holdener (842 punkty), a trzecia jest Viktoria Rebensburg (754 pkt). Vonn zajmuje 10. pozycję.

Olympics Doping Sample Bottles Olympics Doping Sample Bottles Fot. Matt Dunham / AP Photo

Biegi narciarskie

W tym tygodniu nie odbywały się zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich, ale tą dyscypliną wstrząsnęły wyniki śledztwa ARD i "Sunday Timesa". Co trzeci medal igrzysk i mistrzostw świata w biegach narciarskich od 2001 roku został zdobyty przez sportowców miewających tak niezwykłe parametry krwi, że trudno je wytłumaczyć inaczej niż dopingiem. Co ważne, tym razem nie chodzi tylko o Rosjan. Szczegóły tutaj >>

PŚ w kombinacji norweskiej

Jan Schmid wygrał niedzielne zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Norweg przerwał serię czterech zwycięstw z rzędu Japończyka Akito Watabe, który zajął trzecie miejsce. Drugi był Estończyk Kristjan Ilves.

Estończyk prowadził po konkursie skoków, ale w biegu na 10 km był dopiero 19. W klasyfikacji generalnej liderem jest wciąż Watabe, ale ma już tylko 20 pkt przewagi nad Schmidem. W japońskiej Hakubie zabrakło Polaków.