Sport.pl

MŚ w Lotach w Oberstdorfie: Wielcy nieobecni mistrzostw świata w lotach narciarskich

Już w czwartek startują mistrzostwa świata w lotach narciarskich w niemieckim Oberstdorfie. Skoczkowie z całego świata zjeżdżają właśnie do Niemiec, w których odbędzie już 25. edycja tych zmagań. Na liście startowej zabraknie jednak kilku wielkich nazwisk, nieodłącznie kojarzących się lotami.

25. mistrzostwa świata w lotach bez gwiazd lotów

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich organizowane są przez FIS od 1972 roku. Rywalizacja odbywa się co dwa lata, a skoki rozgrywane są na pięciu skoczniach, a de facto jedynie już na czterech, bo obiekt w Harrachovie nadaje się do modernizacji. 

Tym razem mistrzostwa po raz szósty przyjadą do Oberstdorfu, który w zeszłym roku przeszedł dużą modernizację. Skocznia pozwala teraz na loty znacznie przekraczające 240 metrów. Tej przyjemności latania nie będą mieć jednak zawodnicy, którzy nie dostali powołania na mistrzostwa, a przecież od lat przyzwyczaili nas do tego, że świetnie radzili sobie na mamutach. 

Gregor Schlierenzauer nie jedzie na mistrzostwa w lotach

Gregor Schlierenzauer nie znalazł się w kadrze reprezentacji Austrii na mistrzostwa świata w lotach narciarskich. To efekt słabej formy skoczka, który ma najwięcej wygranych konkursów Pucharu Świata w historii. 

Rekord życiowy Austriaka wynosi 243,5 metra i został ustanowiony w Vikersund. Schlierenzauer to także pięciokrotny zdobywca złotego medalu mistrzostw świata w lotach (1 złoto indywidualnie oraz cztery w drużynie). Skoczek dołożył do tego także jedno indywidualne srebro.

Schlierenzauer był również triumfatorem Małej Kryształowej Kuli za loty w sezonach: 2008/2009, 2010/2011/, 2012/2013.

W tym sezonie Austriak punktował jednak tylko w trzech z ośmiu konkursów Pucharu Świata, w których startował. Niestety, czterokrotny mistrz świata w lotach nie odzyskał jednak formy po kontuzji kolana, której doznał podczas przygotowań do sezonu 2017/2018.

Heinz Kuttin postawił na innych skoczków. Austrię reprezentować będą: Stefan Kraft, Michael Hayboeck, Manuel Poppinger i Clemens Aigner. Nazwisko piątego zawodnika zostanie podane w poniedziałek.

Fenomenalny lotnik zostaje w domu - Robert Kranjec

W mistrzostwach świata w lotach zabraknie także Roberta Kranjca, czyli najlepszego lotnika globu w 2012 roku. 

Goran Janus zdecydował się jednak zrezygnować z powołania 36-letniego Słoweńca, który w tym sezonie jest w fatalnej formie i nie zdobył jeszcze ani jednego punktu PŚ. Słoweniec to dwukrotny zdobywca Małej Kryształowej Kuli za loty w sezonach 2009/2010, 2011/2012. W sezonach 2012/2013 oraz 2015/2016 zajmował drugie miejsce w tej klasyfikacji. 

Zabraknie świetnego lotnika - Jurija Tepesa

Do Niemiec nie jedzie także inny świetny lotnik - Jurij Tepes. 28-latek z Lublany to idealny przykład lotnika. Tepes w swojej karierze siedem razy stawał na podium Pucharu Świata i aż sześć razy miało to miejsce na skoczniach mamucich. Co interesujące, jego ostatnie podium zdarzyło się właśnie na skoczni w Oberstdorfie - 5 lutego 2017 roku. 

Nie będzie też Jakuba Wolnego

W Oberstdorfie nie zobaczymy także Jakuba Wolnego, który nie znalazł się w piątce skoczków powołanych przez Stefana Horngachera. Wolny wielkich osiągnięć na mamucie mieć nie może, bo w zeszły weekend dopiero pierwszy raz mógł wystąpić na tak dużych obiektach. 

Skoczek przyznał po weekendzie, że od razu polubił latanie, a jego rekord życiowy to teraz 197 metrów. 

Przepisy są jednak nieubłagane i drużyny mogą wystawiać tylko po czterech skoczków, co i tak oznacza, że ktoś z piątki Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, będzie musiał oglądać zmagania z perspektywy trybun. 

Program MŚ w lotach narciarskich w Oberstdorfie (HS235):

Tak prezentuje się plan na mistrzostwa świata w lotach. Przypomnijmy, że w tej imprezie rozgrywa się cztery serie konkursowe, które są rozłożone na dwa dni. 

Czwartek, 18.01.2018

14:00 - Oficjalny trening

16:00 - Kwalifikacje

Piątek, 19.01.2018

15:00 - Seria próbna

16:00 - Pierwsza i druga seria konkursowa

Sobota, 20.01.2018

15:00 - Seria próbna

16:00 - Trzecia i czwarta seria konkursowa

Niedziela, 21.01.2018

15:00 - Seria próbna

16:00 - Pierwsza seria konkursu drużynowego