Tour de Ski. Drugie zwycięstwo Kowalczyk

:
Relacja
Komentarze
Od?wie?
20
Mistrzyni olimpijska z Vancouver na trasę wyruszyła sześć i pół sekundy przed Szwedką Charlotte Kallą. Kowalczyk szybko pokazała rywalkom, że nie mają najmniejszych szans na dogonienie jej.

Już po pokonaniu 1,4 km przewaga Polki wzrosła do prawie piętnastu sekund. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego sukcesywnie ją powiększała do prawie 40 sekund.

Ostatnie kilometry Kowalczyk pokonała znacznie spokojniej, prawdopodobnie oszczędzając siły przed kolejnymi zmaganiami. Drugie miejsce zajęła Finka Krista Lahteenmaki, a trzecie Włoszka Marianna Longa.

- To była moja taktyka. Od samego początku ostro ruszyć i wypracować sobie przewagę. Warunki na trasie bardzo mi odpowiadały - powiedziała na mecie.

Czterdzieste czwarte miejsce zajęła Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kowalczyk o 50 punktów zmniejszyła stratę do prowadzącej Marit Bjoergen. Norweżka w tym wyczerpującym cyklu nie uczestniczy i obecnie wyprzedza Polkę o 121 "oczek". Do zdobycia w Tour de Ski pozostało jeszcze 700 punktów.

Uczestnicy TdS pozostaną w Niemczech, ale przeniosą się do Oberstdorfu. W niedzielę będą tam rywalizować w sprincie.Tak relacjonowaliśmy zawody na żywo:


Wyniki:
1. Justyna Kowalczyk (Polska)
2. Krista Lahteenmaki (Finlandia)
3. Marianna Longa (Włochy)
4. Kaiso Aina Saarinen (Finlandia)
...
45. Paulina Maciuszek (Polska)


12:21: Druga z naszych reprezentantek, Paulina Maciuszek na metę wpadła 45. Strata 2 minuty, 23 sekund do Kowalczyk.


12:20: Druga na mecie melduje się Lahteenmaki, która świetnie finiszowała, zmniejszając dystans do Kowalczyk do 27,5 sekundy. Za nią przybiegły Longa i Saarinen.


12:17: Justyna Kowalczyk podnosi ręce w górę i z uśmiechem na twarzy wjeżdża na metę drugiego biegu tegorocznego Tour de Ski! Bardzo pewne zwycięstwo Polki i kapitalny początek roku dla polskich kibiców.


12:12: 37,8 sekundy - tyle wynosi przewaga Polki nad grupą pościgową i prowadzącą w niej Saarinen.


12:11: 7,4 kilometra za Justyną Kowalczyk. Zostało jedno okrążenie.


12:08: W skład grupy pościgowej wchodzi 10 zawodniczek. Około 30 sekund przed nimi biegnie Justyna Kowalczyk, która nie pozostawia wątpliwości kto jest na razie najmocniejszy w tegorocznym Tour de Ski.


12:05: 22 sekundy! Druga Saarinen właśnie tyle traci do Justyny Kowalczyk. Bardzo szybko biegnie Polka i jeśli nie przyjdzie niespodziewany kryzys chyba może powoli zacząć myśleć o drugiej wygranej.


12:04: 4,4 kilometra za nami. Zbliża się pomiar czasu.


12:00: W Oberhofie wciąż utrzymuje się duża mgła. Sytuacja na trasie wygląda następująco: Justyna Kowlaczyk, a kilkanaście sekund za nią grupa pościgowa. Do Kalli dołączyły już piątka zawodniczek, które wcześniej dogoniły Jacobsen.


11:58: Nasza reprezentantka, która pewnie przewodzi stawce kończy właśnie pierwsze okrążenie. Jeszcze dwa.


11:57: Pierwszy pomiar czasu. Przewaga wynosi już 15 sekund! Bardzo dobry, mocny początek Kowlaczyk.


11:53: Kowalczyk już na wzniesieniu, gdzie dopingują ją polscy kibice. Jest ich jak na lekarstwo, w końcu to Nowy Rok. Wydaje się, że Polka buduje przewagę nad Szwedką.


11:52: A tymczasem Astrid Jacobsen już została dogoniona przez 4 kolejne zawodniczki.


11:52: Kowalczyk od początku biegu nie zamierza się oszczędzać. Narzuca szybkie tempo.


11:50: Ruszyły! Pierwsza biegnie oczywiście Justyna Kowalczyk, 6,5 sekundy za nią Kalla, 15 sekund traci Astrid Jacobsen.


Ostatnie przygotowania do startu. Za chwilę zobaczymy na nim Justynę Kowalczyk.


Przed zawodami:

Justyna Kowalczyk klasę pokazała już na prologu prestiżowego Tour de Ski. Polka triumfowała na dystansie 2,5 kilometra techniką dowolną. Mistrzyni olimpijska z Vancouver o 1,5 sekundy wyprzedziła Szwedkę Charlottę Kallę. Na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka Astrid Jacobsen, która pobiegła niespełna pięć sekund wolniej od podopiecznej Aleksandra Wierietielnego.

Polka wykonała tym samym pierwszy krok do obrony tytułu wywalczonego w poprzednim sezonie, a także o 50 punktów zmniejszyła stratę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata do liderki Marit Bjoergen. Norweżka w tym wyczerpującym cyklu nie uczestniczy i obecnie wyprzedza Kowalczyk o 171 "oczek". Do zdobycia w całym Tour de Ski pozostaje ich jeszcze aż 750.

W sobotę również w Oberhofie panie będą rywalizowały w biegu na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną. Piątkowe zawody były prologiem cyklu Tour de Ski, który potrwa do 9 stycznia.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia