Biegi narciarskie. Dziesiąte miejsce Kowalczyk w Oslo, pewna wygrana Johaug [ZAPIS RELACJI]

• niedziela, 07 lutego 2016
  • I to tyle. Therese Johaug pokazała, że jest absolutnie najlepszą biegaczką świata w tym momencie, a Justyna Kowalczyk pokazała, że wciąż jest w stanie nawiązać kontakt z czołówką. To dziesiąte miejsce jest jej trzecim najlepszym w tym sezonie. Wcześniej zajmowała ósme pozycje - w Toblach i Kuusamo. Na dziś to wszystko, dziękujemy za uwagę, zapraszając na kolejne nasze relacje. Trwa właśnie multirelacja piłkarska, a w niej zaraz mecz Artura Boruca z Arsenalem i, jeśli nieznośny wiatr pozwoli, za chwilę zaczniemy relację ze skoków. Tyle, że w Oslo strasznie wieje. Seria próbna została odwołana.

• Justyna Kowalczyk dziesiąta! Ładny bieg Polki. Do Johaug straciła pięć minut i sześć sekund. Do podium 50 sekund.

• Kowalczyk jest dziesiąta na kilometr przed metą. Utrzyma to miejsce?

• Druga Oestberg, a trzecia Kylloenen. Czyli mamy norwesko-fińskie podium. Czekamy jeszcze na Kowalczyk.

• Therese Johaug zwyciężczynią biegu na 30 km w Oslo z przewagą prawie czterech minut nad kolejną zawodniczką. Norweżka umacnia się na pozycji liderki Pucharu Świata!

• 3 km do mety. Johaug prowadzi z przewagą 3:50 nad Oestberg. Kowalczyk jest 11. i traci już 45 sekund do wiceliderki.

• Teraz podbieg, może Kowalczyk trochę odrobi?

• 5 km do mety, a Justyna Kowalczyk niestety osłabła. Jest szósta, ale ma aż 21 sekund straty do podium. Prowadzi Johaug, przed Oestberg i Kylloenen.

• Tak wygląda czołowa ósemka na osiem km przed metą. Kowalczyk jest tuż za nią, na dziewiątej pozycji. A warunki coraz gorsze - zaczęło mocniej padać. Czyli jest zimno, mgliście i na dodatek pada. Nie zazdrościmy.

• 10 km do mety i wciąż jest super! Kowalczyk w przeciwieństwie do rywalek śmignęła na luzie przez podjazd, tak przynajmniej to wyglądało. Traci trzy sekundy do Oestberg, która z kolei traci do prowadzącej Johaug 3,5 minuty.

• Robi się gorąco...

• 12 km do mety. Johaug biegnie w swoich własnych zawodach, ma ponad 3 minuty przewagi, ale co się dzieje za nią? Kowalczyk jest dziesiąta, ale ma tylko trzy sekundy straty do drugiej Oestberg. Będzie piękna walka o podium.

• 14 km do mety. Kowalczyk wciąż świetnie! Jest siódma, a do drugiej Kalli traci sześć sekund.

• Połowa trasy za nami. Johaug ma prawie 3 minuty przewagi nad Oestberg. Kowalczyk jest na 11. pozycji i traci do Oestberg tylko dwie sekundy. Jest dobrze!

• Cztery zawodniczki już się wycofały w tym m.in. Astrid Jacobsen. A Kowalczyk biegnie dalej. Nawet w tej mgle widać jej charakterystyczną sylwetkę.

• Johaug ma gigantyczną przewagę, mogłaby sobie uciąć drzemkę, a i tak by wygrała. Ale jeszcze nie dzielmy skóry na niedźwiedziu. Po 13,5 km Norweżka ma 2 minuty i 7 sekund nad Boehler. Kowalczyk zajmuje 17. miejsce ze stratą 2,5 minut do Johaug.

• 10 km pokonane w niespełna pół godziny. Johaug pruje do przodu jak Struś Pędziwiatr, reszta zawodniczek zobaczy ją dziś chyba co najwyżej w telewizji. Druga jest Harsem - traci 1:35. Justyna jest na 12. pozycji. Traci do Johaug minutę i 45 sekund.

• Mgła spowiła Oslo, ale na kolejnych pomiarach wyłaniają się biegaczki. Johaug po ośmiu kilometrach ma prawie 1,5 minuty przewagi nad Weng, ale UWAGA! Kowalczyk przesunęła się na ósmą pozycję.

• A na czele grupy pościgowej za Johaug jest w tym momencie Parmakoski. Trzecia jest Kalla, a czwarta Weng.

• Po 5 km Kowalczyk daleko. Zajmuje 23. miejsce ze stratą 50 sekund do Johaug.

• Cztery km za biegaczkami. Przewaga Johaug wzrosła do 31 sekund. Drugi czas miała Jacobsen. Kowalczyk nadal poza czołową piętnastką.

• Po niespełna 3 km prowadzi Johaug. Ma aż 18 sekund przewagi nad Kallą. Justyna zajmuje 16. miejsce i ma 28 sekund straty do prowadzącej.

• BIEGNĄ!

• W Oslo dziś 3 stopnie Celsjusza i duża mgła. Za chwilę startują!

• Kowalczyk ostatnio startowała w maratonach w La Diagonela w Szwajcarii (55 km) i Marcialonga we Włoszech (70 km), gdzie zajęła dziewiąte i szóste miejsce. Ale faworytką biegu jest liderka PŚ Therese Johaug, która o 130 punktów wyprzedza Ingvild Flugstad Oestberg. Kowalczyk zajmuje 23. miejsce.

• To będzie ciekawy sprawdzian dla Justyny Kowalczyk. Nasza najlepsza biegaczka pobiegnie w PŚ w Oslo 30 km "klasykiem", a to jej ulubiona konkurencja, w której być może wystartuje na igrzyskach w Pjongczang. W Oslo biegła 30 km już siedem razy i trzy razy stawała na podium. W 2011 roku zdobyła tu brąz mistrzostw świata.