Sport.pl

Justyna Kowalczyk wygrywa Prolog Tour de Ski! Świetny początek morderczej imprezy!

:
Relacja
Komentarze
Od?wie?
37
Justyna Kowalczyk w wielkim stylu rozpoczęła tegoroczny Tour de Ski. Wygrała Prolog w niemieckim Obersdorfie i pokonała Marit Bjoergen o cztery dziesiąte sekundy. Justyna świetnie rozplanowała swój bieg taktycznie: zachowała siły na wspaniały finisz i Bjoergen nie zdołała jej dogonić. Jednak już jutro kolejny bieg cyklu, który będzie sprawdzianem formy dla Polki. Trzecia była Hanna Brodin ze Szwecji, a w dziesiątce znalazła się jeszcze tylko jedna Norweżka - Marthe Kristoffersen.

- Jestem bardzo szczęśliwa. Taktyka była taka - nie zaczynać za szybko i zachować siły na końcówkę - powiedziała po biegu szczęśliwa Kowalczyk.

Przed rokiem Polka również wygrała prolog, co było dobrym początkiem zwycięskiego turnieju. Wtedy nie startowała jednak Marit Bjoergen. Przed zawodniczkami jeszcze 10 dni ciężkiej rywalizacji. Kolejny bieg już w piątek (10 kilometrów techniką klasyczną). Polka na nad Norweżką 5,4 sekundy przewagi (za zwycięstwo otrzymała dodatkowe 5 sekund).


15:00 Marit Bjoergen przegrała o 0,4 sekundy z Polką! Świetny strat morderczej imprezy dla Justyny Kowalczyk.


15:00 Nie dogoniła! Justyna Kowalczyk wygrywa Prolog Tour de Ski!!!


15:00 Wszystko rozstrzygnie się w ułamkach sekund.


14:59 Teraz wszystko zależy już tylko od Bjoergen. Pokona Justynę?


14:58 Johaug przyspiesza, ale nie ma szans na dogonienie Justyny.


14:57 Therese Johaug jest dopiero 13. na pierwszym punkcie pomiaru czasu. Kikken Randall też daleko.


14:56 Teraz wszystko w nogach i nartach rywalek: Randall i Bjoergen muszą gonić Justynę.


14:56 Justyna przyspiesza. Mocny finisz i jest pierwsza!


14:55 ..i czekamy na przyspiesznie.


14:53 Kowalczyk na pierwszym punkcie pomiaru czasu. Była szósta. dobrze technicznie pokonała niebezpieczny zakręt...


14:51 I czas na liderkę Pucharu Świata - Marit Bjoergen! Zapowiedziała, że Tour de Ski rozpocznie ostrożnie i rozpoznawczo, ale start Norweżki wyglądał imponująco.


14:51 Rusza świetnie przygotowany sprintersko w tym roku Therese Johaug.


14:50 A Kirsta Latheenmaki zaliczyła upadek na wyślizganym zakręcie.


14:49 Kowalczyk ruszyła! Mocny, dobry start.


14:49 Charlotte Kalla wystartowała...


14:47 Ewelina Marcisz ukończyła bieg: chwilowo jest 37., a Jaśkowiec spadła na 33. pozycję.


14:45 Hanna Brodin ze Szwecji zmienia Roponen na pozycji liderki.


14:44 Paulina Jaśkowiec na mecie Na razie jest 26.


14:42 Pewnym zaskoczeniem jest słaby przejazd Niemki Nicole Fessel. 13 miejsce, z którego na pewno jeszcze spadnie to zdecydowanie wynik poniżej oczekiwań wobec jednej z najlpeszych zawodniczek niemieckich.


14:37 A już za chwilę zobaczymy na starcie Ewelinę Marcisz.


14:35 Liderką jest na razie Ritta-Lisa Roponen.


0:0014:32 Oprócz Jaśkowiec i, oczywiście, Kowalczyk na trasie zobaczymy jeszcze dwie Polki: Ewelinę Marcisz i Paulinę Maciuszek.


14:31 Pierwsza z Polek, Sylwia Jaśkowiec jest już na trasie.


14:30 Pierwsza z zawodniczek, Niemka Boehler już zameldowała się na mecie z czasem poniżej 7 minut.


14:29 Tour de Ski, to oprócz zawodniczek, impreza całej plejady cichych bohaterów drugiego planu: w tak morderczym cyklu na sukces zawodniczek pracują całe sztaby szkoleniowe - ogromną rolę odgrywają serwisanci, masażyści, lekarze.


14:28 Justyna Kowalczyk ma 68. numer startowy, ostatnia zacznie Marit Bjoergen.


14:22 Newralgiczne jest w TdS i całym sezonie odpowiednie rozłożenie sił: po dzisiejszym sprincie jest przecież jeszcze osiem etapów, a po zakończeniu cyklu - dwa miesiące do końca sezonu. Trasa prologu została wydłużona z 2,5 do 3,1 km. Najdłuższym etapem jest 15 km łyżwą we włoskim Toblach, 5 stycznia. Poza tym TdS składa się z dystansów raczej krótkich i średnich.


14:17 Dwie pierwsze zawodniczki: Amerykanka i Niemka już wystartowały.


14:16 74 zawodniczki będą startować po kolei, w trzydziestosekundowych odstępach.


14:12 W nocy organizatorzy podjęli decyzję o modyfikacji trasy - nie będzie to ten sam prolog co w zeszłym roku, ani ta sama trasa, którą próbowały zawodniczki.


14:07 Na korzyść Justyny będzie przemawiać nieobecność Vibeke Skoefterud i niedawna choroba Charlotte Kalli. Ale przecież po dwuletniej przerwie do TdS powraca Bjoergen, która bardzo chce go wygrać: doświadczona Norweżka w dwóch poprzednich sezonach miała ważniejsze priorytety: Igrzyska w Vancouver Mistrzostwa Świata w Oslo, teraz koncentruje się całkowicie na TdS, którego brakuje jej jeszcze w złotej kolekcji.


14:00 Jest o co walczyć przede wszystkim a aspekcie sportowym: zwyciężczyni TdS otrzyma aż 850 punktów do klasyfikacji generalnej. Gratyfikacja finansowa nie jest już tak imponująca - po raz pierwszy w historii pula nagród nie przekroczy miliona franków szwajcarskich. Najlepsi w klasyfikacji generalnej otrzymają po 82 000 euro. Premia za drugie miejsce wyniesie 55 000, a za trzecie - 27 500. Czeki dostanie czołowa dziesiątka kobiet i mężczyzn.


13:55 Najsilniejsza z Norweżek Marit Bjoergen uważa z kolei Kowalczyk za swoją najpoważniejszą rywalkę:
- Wszyscy w Norwegii uważają mnie za wielkiego faworyta cyklu, lecz przecież istnieje jeszcze Justyna Kowalczyk. Jej pokazowe zwycięstwo w Rogli dało mi dużo do myślenia i dlatego też na pierwszym etapie TdS nie dam z siebie wszystkiego, ale potraktuję go jako swoistą analizę sytuacji.
...mówiła Bjoergen we wtorek, na konferencji prasowej w Oslo.


13:50 Justyna jest, jeśli nie główną, to na pewno jedną z największych faworytek TdS. Jako jedyna z uczestniczek ukończyła wszystkie poprzednie edycje Tour de Ski, choć wyczerpana konkurencją odgrażała się, że więcej w wycieńczającej imprezie udziału nie weźmie. Teraz ma szansę na trzecie z rzędu zwycięstwo, ale musi stoczyć samotny bój z koalicją silnych Norweżek, pisze dziennikarz gazety Wyborczej i Sport.pl Robert Błoński.


13:45 Dzisiejszy prolog na 2,5 kilometra stylem dowolnym to zaledwie rozgrzewka przed morderczym cyklem Tour de Ski, do którego kluczem jest wytrzymałość i taktyka: dwa atuty, których Kowalczyk nie brakuje. Ale konkurencja nie zamierza odpuszczać, a TdS jest w tym roku trudniejsze niż kiedykolwiek. Jak organizm Justyny poradzi sobie z tym wyzwaniem? Michał Pol rozmawiał o tym z Robertem Błońskim.


-
Komentarze (68)
Justyna Kowalczyk wygrywa Prolog Tour de Ski! Świetny początek morderczej imprezy!
Zaloguj się
 • Gość: toledo

  Oceniono 13 razy 11

  Brawoooooooooooo JUSTYNAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

 • Gość: ja

  Oceniono 15 razy 11

  wygrała kochana !

 • jpjareck

  Oceniono 14 razy 10

  Bravvvvvvvo Justyna!!!

 • albi555

  Oceniono 8 razy 6

  Justyna dzisiejszy bieg był fantastyczny! Co do Bjoergen, to nareszcie wróciła na swoje miejsce, na to samo na którym powinna zostać po biegu na 30km na IO. Obawiam się jednak, że ta kobieta prędzej umrze na trasie niż da się ostatecznie pokonać w TdS. No cóż, pozostaje trzymać kciuki by Justyna maksymalnie jej to utrudniła tak jak dzisiaj, bo wtedy wszystko się może zdarzyć. Justyna pokaż Marit, kto tu rządzi!

 • jhbsk

  Oceniono 11 razy 5

  Koksik był za słaby.

 • mikolaj.plank

  Oceniono 7 razy 5

  "Rusza świetnie przygotowany sprintersko w tym roku Therese Johau" Cała prawda?

 • antybiurokrata

  Oceniono 12 razy 4

  Nie da się jakiejś dyskwalifikacji wypatrzeć tym razem? To musi być takie smutne dla Norwegów.

 • albi555

  Oceniono 8 razy 4

  Justyna jesteś najlepsza, jeżeli kiedykolwiek pomyślałam, że nie dasz rady pokonać Bjoergen, to przepraszam. Może Norweżki "zmieniły dilera"? Nie, nie dajmy się zwabić tym, że Norweżki są słabsze, to po prosru Justyna znów jest najlepsza. Będzie się jutro działo!

 • Gość: sikiem_prostym

  Oceniono 10 razy 4

  A pisałem wcześniej, żeby Norweżki zmieniły dilera?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia