Biathlon. Kadra haruje, młodzi robią postępy, a Nowakowska-Ziemniak dostanie wolne

Kadra polskich biathlonistów zakończyła zgrupowanie w Obertilliach, a już wkrótce wyruszy do Oberhofu. - Treningi są cięższe niż przed rokiem - mówi Sport.pl trener Tomasz Sikora.
Podczas wyjazdu do Austrii kadra A kontynuowała intensywne treningi, między innymi na nartorolkach. - Obciążenia przed tym sezonem są faktycznie bardzo duże, dla wielu zawodników największe w karierze. To jest ten moment w cyklu olimpijskim, kiedy dokręcamy śrubę. Teraz, w miarę zbliżania się sezonu, treningi będą już lżejsze - komentuje Tomasz Sikora, który od kilku miesięcy pracuje z pierwszą reprezentacją wspólnie z jej dotychczasowym trenerem Adamem Kołodziejczykiem.

"Czuję się wyssana z energii, ciężka, przytłumiona, ale ponoć tak ma być. To wszystko ma procentować już wkrótce, kiedy zrealizujemy więcej treningów tempowych i wypoczynku. Cierpliwie czekam na formę" - komentowała zgrupowanie na swojej stronie Nowakowska-Ziemniak, podwójna medalistka tegorocznych mistrzostw świata.

Bez pracy nie ma kołaczy :) Obertilliach obozu dzień siódmy. No pain no gain :)Obertilliach training camp day 7th.

Posted by Weronika Nowakowska Ziemniak on 16 września 2015


Po powrocie do Katowic kadra przechodzi badania wydolnościowe. Po nich Krystyna Guzik, Monika Hojnisz, Kinga Mitoraj, Grzegorz Guzik i Łukasz Szczurek wyjadą do Oberhofu, gdzie od 5 do 9 października trenować będą w tunelu śnieżnym.

Wolne dostała Nowakowska-Ziemniak. - Weronika potrzebuje odpoczynku bardziej niż inni. W czasie przygotowań miała problemy z plecami. Baliśmy się, że to coś poważnego, ale według doktora Krzysztofa Ficka problem wynikał z przeciążeń. Liczymy, że opuszczenie jednego zgrupowania pomoże jej w regeneracji - tłumaczy Sikora. "Przyczyną boleści było zapalenie więzadeł w kręgosłupie ale chyba można uznać, że pożar został ugaszony" - skomentowała zawodniczka.

Kocham takie treningi jak dziś!I love these workouts as it is today!

Posted by Weronika Nowakowska Ziemniak on 21 września 2015


Do Oberhofu nie pojadą także młodzi: Kamila Żuk, Mateusz Janik i Rafał Penar. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich postępów. Możliwość treningów ze starszymi zawodnikami bardzo ich motywuje. Realizowane przez nich plany treningowe są podobne, choć nieznacznie różnią się w obciążeniach. Teraz będą odpoczywać i nadrabiać zaległości w nauce, bo później nie będzie na to czasu - mówi Sikora, który z młodymi nadziejami polskiego biathlonu pracował już w poprzednich sezonach.

Obecnie kadry Sikory i Kołodziejczyka zostały połączone w szerszą niż przed rokiem kadrę A. - Ustaliliśmy podział obowiązków. Trener Adam odpowiada za plany treningowe, wszelkie obliczenia i analizy. Ja jestem bliżej zawodników, pomagam im w pracy nad techniką biegu oraz strzelania - precyzuje Sikora.

Kolejni zawodnicy, między innymi doświadczona Magdalena Gwizdoń, trenują w kadrze B pod okiem Nikołaja Panitkina. Obie reprezentacje od 13 października będą przygotowywać się do sezonu w Ramsau.

Kadrę A czekają następnie jeszcze zgrupowania w Ruhpolding i bezpośrednio przed początkiem Pucharu Świata w Beitostolen. Pierwsze zawody PŚ, sztafeta mieszana, odbędą się 29 listopada w Oestersund.

Narty Karabiny Dziewczyny - polskie biathlonistki jak od Tarantina [ZDJĘCIA]