MŚ w biathlonie. Hojnisz dziewiąta, czyli mamy sztafetę?

W trzecim starcie na mistrzostwach świata najszybsza z Polek była Monika Hojnisz, która jako jedyna zawiodła w sprincie. Wygrała Jekatierina Jurłowa, która sprawiała jeszcze większą niespodziankę niż Weronika Nowakowska-Ziemniak w weekend.
- Przed startem zaplanowałam sobie, żeby pobiec równym tempem i dopiero później na ostatnim kółku "pójść w trupa", teraz ledwo stoję na nogach - mówiła Hojnisz na mecie. Starczyło na dziewiąte miejsce, choć gdyby Polce odliczyć karną minutę za spudłowany strzał, byłaby druga. Po dwa razy chybiły Weronika Nowakowska-Ziemniak oraz Krystyna Guzik i zajęły 13. i 14. miejsce.

- Nie lubię długich biegów, chyba nigdy się nie nauczę, jak rozłożyć w nich dobrze siły tak, by od początku pobiec mocno - powiedziała na mecie Guzik. - Zawsze zaczynam słabo. Warunki były znacznie lepsze niż w sobotę i można było powalczyć o więcej. Wróciłam do swojej formy i cieszę się, że zaczęłam się liczyć - dodała.

- Wszystkie ich spudłowane strzały to były niewielkie błędy - komentował trener Adam Kołodziejczyk. Nie wyszedł start tylko Magdalenie Gwizdoń, która z pięcioma pudłami była 56.

Sensacyjna złota medalistka

Wygrała 28-letnia Jurłowa. To niespodzianka jeszcze większa niż weekendowe medale Nowakowskiej-Ziemniak. Rosjanka tak jak Polka ma 28 lat i też mimo licznych miejsce w pierwszej dziesiątce nigdy dotąd nie stała na podium w Pucharze Świata. Ostatnio w kadrze była rezerwową, trenerzy nie zgłosili jej do sprintu, w środę startowała z dalekim 93 numerem i jako jedyna była bezbłędna.

- To niewiarygodne, miesiąc temu mój ojciec powiedział po brązowym medalu mistrzostw Europy, że teraz pora na medal mistrzostw świata. Powiedziałam mu, że jest szalony - mówiła na konferencji prasowej.

Druga była Gabriela Soukalova. - Cieszę się - przekonywała, choć zbytnio się przy tym nie uśmiechała. Czeszka długi czas na mecie była liderką i wyglądało na to, że zdążyła się już przyzwyczaić do myśli o złotym medalu.

Trzecie miejsce zajęła Finka Kaisa Makarainen, więc na trybunach zapanowała podwójna euforia. Kontiolathi położone jest o 440 km na północny wschód od Helsinek, ale do granicy z Rosją jest stąd w linii prostej 50 km i dużą część kibiców stanową ci zza wschodniej granicy.

Sikora: brak medalu w sztafecie będzie oznaczał niedosyt

W czwartek odbędzie się bieg indywidualny mężczyzn, a kobiety mają dzień przerwy. Kolejna szansa czeka na Polki w piątkowej sztafecie (w piątek o 17.15, transmisja w Eurosporcie) - Od kilku lat liczymy na to, że w końcu ta sztafeta wyjdzie, bo zazwyczaj któraś z dziewczyn miała gorszy start. Mają potencjał na medal. Po takim początku każde inne miejsce nie będzie się wiązało z niedosytem. Jeżeli będą poza szóstką, to będzie rozczarowanie - wysoko stawia poprzeczkę Tomasz Sikora, ekspert Eurosportu.

- Nie chcę rozmawiać na temat sztafety, bo zawsze było wokół niej za dużo trąbienia. Widać gołym okiem, że stać nas na dobry wynik, a jak będzie, to zobaczymy - nie chciała spekulować Guzik

W całej polskiej kadrze nastroje wciąż są jednak bardzo pozytywne. Prezes Dagmara Gierasimuk rozpromieniona była także po środowym biegu. - Normalnie pewnie bym narzekała, że Monice znów zabrakło jednego strzału, ale powiem tylko, że się cieszę. Dziewczyny pokazały, że ich dobry start mistrzostw to nie przypadek - mówiła.

W czwartek o 17.15 w Kontiolahti odbędzie się bieg indywidualny mężczyzn na 20 km, transmisja w Eurosporcie.

Zdjęcie Alpina Buty narciarskie T 10 JR Zdjęcie FISCHER NARTY BIEGOWE XC SPORTY CROWN NIS + WIĄZANIA BIEG. TOURING CLASSIC NIS Zdjęcie Rossignol kijki narciarskie PURSUIT
Alpina Buty narciarskie T 1... FISCHER NARTY BIEGOWE XC SP... Rossignol kijki narciarskie...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info