Biathlon. Trener Kołodziejczyk: To nie jest jeszcze optymalna forma

W piątek w sprincie biathlonowego PŚ w Hochfilzen piąta była Krystyna Pałka a szósta Magdalena Gwizdoń. - Nie wywoływaliśmy formy specjalnie na początek sezonu - zapewnia w rozmowie ze Sport.pl trener kadry Adam Kołodziejczyk. Relacja z sobotniego biegu pościgowego od 15 w Sport.pl, transmisja w Eurosporcie.
W Hochfilzen Polki startowały jeszcze lepiej niż podczas inauguracji Pucharu Świata w Oestersund. Poza miejscami w dziesiątce Pałki i Gwizdoń dobrze zaprezentowały się Weronika Nowakowska-Ziemniak, która była 19., i Paulina Bobak, która uzyskała 23. rezultat.

- Nie wywoływaliśmy formy specjalnie na początek sezonu - komentuje trener kadry i szef wyszkolenia Polskiego Związku Biathlonu Adam Kołodziejczyk. - Chcieliśmy przygotować zawodniczki na przyszły rok, kiedy są igrzyska olimpijskie, ale okazuje się że, mimo dużych obciążeń treningowych już teraz są w stanie szybko biegać. Nie jest to jeszcze forma optymalna, zwłaszcza w przypadku Krystyny Pałki, która miała operację w okresie przygotowawczym - dodał.

Pałka jest wolniejsza w biegu od Gwizdoń i Nowakowskiej-Ziemniak, ale za to strzela niemal bezbłędnie. W tym sezonie pomyliła się zaledwie trzy razy na 60 prób. Może być to jej atutem także w sobotę, kiedy w biegu pościgowym zawodniczki będą strzelać cztery razy.

- Bieg pościgowy jest bardzo emocjonującą konkurencją, wymaga bardzo mocnej psychiki na strzelnicy. Myślę, że moje zawodniczki sobie pod tym względem poradzą. Będzie to w każdym razie świetny trening przed tymi najważniejszymi zawodami - mówi Kołodziejczyk.

Hojnisz w sztafecie

Równa i wysoka forma Polek plasuje je wśród faworytek niedzielnej sztafety 4x6 kilometrów. - Skład planowaliśmy już wcześniej. Ustaliliśmy, że pobiegną trzy najszybsze w sprincie i szósta zawodniczka, która nie pobiegła w piątek, czyli Monika Hojnisz. Mamy szeroką, wyrównaną kadrę. Taki wybór wiąże się z pewnym ryzykiem, ale sezon jest długi, chcemy spróbować różnych wariantów - tłumaczy trener.

Kołodziejczyk wierzy, że Polki utrzymają dobrą dyspozycję w kolejnych startach i lutowych mistrzostwach świata. Mają w tym pomóc przerwy w startach.

- Organizatorzy tak ułożyli ten sezon, że jest podzielony na trzy cykle startów. Pierwszą dwutygodniową przerwę będziemy mieli w okresie świąt, wtedy nie będziemy mieć zgrupowania, zawodniczki będą wykonywać trening indywidualnie. Druga przerwa będzie na przełomie stycznia i lutego przed mistrzostwami świata. Będzie więc czas na cykle odnawiające - wyjaśnia.

Relacje w Sport.pl, transmisje w Eurosporcie

Relacje na żywo z biegu pościgowego i sztafety w Sport.pl, odpowiednio w sobotę o 15 i w niedzielę o 14.30.

Transmisje w Eurosporcie:

bieg pościgowy mężczyznsobota 12:45
bieg pościgowy kobietsobota 15
sztafeta mężczyznniedziela 11:15
sztafeta kobietniedziela 14:30