Biathlon. Świetny występ Polek w sprincie w Hochfilzen

Doskonałą formę zaprezentowały polskie biathlonistki w Pucharze Świata w austriackim Hochfilzen. Krystyna Pałka zajęła piąte, a Magdalena Gwizdoń szóste miejsce. Wszystkie pięć Polek zakwalifikowało się do sobotniego biegu na dochodzenie. Relacja na żywo w Sport.pl od 15, transmisja w Eurosporcie.
To doskonałe wyniki. Dla Pałki to najlepszy rezultat od piątego miejsca na igrzyskach w Turynie w 2006 roku, przeżywająca drugą młodość 33-letnia Gwizdoń tak wysoko nie była od sezonu 2006/07. Wówczas na początku sezonu trzy razy stanęła na podium.

Polki dobrą formę zasygnalizowały już w pierwszej edycji Pucharu Świata w szwedzkim Oestersund. Po trzech pierwszych zawodach Pałka była ósma, a w pierwszej dwudziestce klasyfikacji generalnej PŚ były też Weronika Nowakowska-Ziemniak i Gwizdoń.

Podczas piątkowego sprintu w Hochfilzen sytuacja zmieniała się dynamicznie, gdyż faworytki biegły z dalszymi numerami. Pałka biegła z 26. numerem, nie pomyliła się ani razu podczas dwóch wizyt na strzelnicy i przez długi czas prowadziła na mecie. Ostatecznie wyprzedziły ją tylko czołowe zawodniczki świata: Białorusinka Daria Domraczewa, Finka Kaisa Makarainen i liderka PŚ Norweżka Tora Berger. Czwarta była rodaczka tej ostatniej, Synnoeve Solemdal.

Gdyby spojrzeć na sam czas biegu, Pałka byłaby 20. Polka jednak jako jedyna z czołowej siódemki była bezbłędna na strzelnicy. Szóste miejsce zajęła Gwizdoń, która biegła szybciej. Gdyby nie spudłowała jednego strzału w pozycji stojącej, byłaby na podium.

Przełomowy sezon?

To pierwszy sezon, w którym Polki są tak mocne. Od pierwszego startu sezonu trzy z nich (poza Pałką i Gwizdoń także Nowakowska-Ziemniak) w każdym starcie mają realne szanse na podium. Biegowo odstają od najszybszych, ale niewiele. A w tym sporcie i tak o wszystkim decyduje strzelanie.

W piątkowym sprincie punkty w Pucharze Świata zdobyły też 19. Nowakowska-Ziemniak (miała dwa pudła) i 23. Paulina Bobak, głównie dzięki bezbłędnemu strzelaniu. W sobotnim biegu pościgowym wystartuje też Agnieszka Cyl, która w piątek była 55.

Emocje w sobotę i w niedzielę

W sobotę 60 najlepszych zawodniczek w biegu sprinterskim zmierzy się w biegu pościgowym. Jako pierwsza na trasę wyruszy Daria Domraczewa, a za nią kolejne zawodniczki - ze stratą czasową taką, jaką miały do niej po sprincie. Pałka ruszy na trasę piąta, 29,3 sekundy po Białorusince, a Gwizdoń cztery sekundy po niej.

- Moje ulubione konkurencje to te, w których rywalizujemy bezpośrednio. Lubię mieć kontakt z bezpośrednimi rywalkami. Gdy rywalizuję sama ze sobą, na trasie trudniej mi się biegnie - mówiła w Oestersund Pałka. W sobotę będzie miała ku temu okazję. Dodatkowo będzie ją promować częstsze strzelanie. Zawodniczki będą strzelać dwa razy z pozycji leżącej i dwa razy stojąc, a Polka w tym sezonie pomyliła się tylko trzy razy na sześćdziesiąt strzałów.

W niedzielę biathlonistki wystartują w sztafecie 4x6 kilometrów i z pewnością w obecnej formie powalczą o podium.

Relacje na żywo w sobotę od 15 i w niedzielę od 14.30 w Sport.pl, transmisje w Eurosporcie.

Wyniki, sprint 7,5 km:1. Daria Domraczewa (Białoruś)22.24,7 (1 karna runda)
2. Kaisa Maekaeraeinen (Finlandia)strata 4,7 (1)
3. Tora Berger (Norwegia)12,9 (1)
4. Synnoeve Solemdal (Norwegia)15,5 (1)
5. Krystyna Pałka (Polska)29,3 (0)
6. Magdalena Gwizdoń (Polska)33,7 (1)
......
19. Weronika Nowakowska-Ziemniak (Polska)1.06,6 (2)
23. Paulina Bobak (Polska)1.15,5 (0)
55. Agnieszka Cyl (Polska)2,12,1 (2)
Klasyfikacja PŚ po 4 z 26 zawodów:1. Tora Berger (Norwegia)228 pkt
2. Daria Domraczewa (Białoruś)204
3. Olga Wiluchina (Rosja)147
4. Andrea Henkel (Niemcy)146
5. Krystyna Pałka (Polska)131
6. Olena Pidgruszna (Ukraina)123
......
14. Magdalena Gwizdoń (Polska)98
17. Weronika Nowakowska-Ziemniak (Polska)88
42. Paulina Bobak (Polska)18