PŚ w Pjongczang. Justyna Kowalczyk mocna w kwalifikacjach

Justyna Kowalczyk zajęła 2. miejsce w kwalifikacjach do piątkowego sprintu klasykiem w Pjongczang. Wygrała Amerykanka Sophie Caldwell, na trzeciej lokacie uplasowała się Norweżka Anna Svendsen.

Dla Justyny Kowalczyk start w Pjongczang będzie pierwszym w zawodach Puchar Świata od czasu trzyetapowego wyścigu w Lillehammer na początku grudnia. Zajęła wówczas 19. miejsce w klasyfikacji łącznej, wcześniej w Kuusamo była na 9. miejscu w biegu na 10 km stylem klasycznym, który będzie jej głównym celem w zbliżających się mistrzostwach świata w Lahti.

Po Lillehammer odpuściła Puchar Świata, startowała w imprezach niższej rangi, m.in. Pucharach Alpejskich i niedawno w Skandynawskim, wszędzie tylko stylem klasycznym. W Pjongczang z konieczności pobiegnie też stylem łyżwowym w sobotnim biegu łączonym (6.30 polskiego czasu). Ale najważniejszy jest dla niej piątkowy start w sprincie klasycznym (wyścigi od 11 polskiego czasu).

Kowalczyk wraca na trasy pucharowe akurat wtedy, gdy najmocniejsze biegaczki odpuszczają PŚ, bo w Norwegii, Szwecji i Finlandii są w najbliższy weekend mistrzostwa kraju. Polka zmierzy się z najlepszymi dopiero za dwa tygodnie w Otepaeae, w ostatnim starcie przed MŚ w Lahti.