Sport.pl

Marit Bjoergen będzie miała kolejne olimpijskie złoto? Rywalka z Turynu na dopingu?

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu bada sprawę próbek Kristiny Smigun-Vahi z igrzysk w Turynie. Ponowne badanie na obecność zakazanych środków dało wynik pozytywny. Estonka może stracić złote medale z 2006 roku.
Smigun była pierwszą Estonką, która sięgnęła po złoto igrzysk. W Turynie była najlepsza w biegu łączonym oraz w biegu na 10 km techniką klasyczną. Cztery lata później w Vancouver dołożyła jeszcze srebro na 10 km techniką dowolną i zakończyła karierę.

W 2014 roku MKOl poinformował Estoński Komitet Olimpijski, że ponownie przebadał próbki Smigun, a ich wyniki dawały wątpliwości, czy sportsmenka była "czysta". Smigun zaprzeczyła, że przyjmowała zabronione substancje, a przez ostatnie 2,5 roku nie było żadnego potwierdzenia tego, że Estonka była na dopingu.

W tym tygodniu w telewizji TV2 ujawniono, że w sprawie Smigun odbędzie się posiedzenie TAS. Norweska telewizja twierdzi, że postępowanie do tej pory było blokowane przez prawników Smigun, którzy podważali metody badania próbek, którymi posługiwał się MKOl. W styczniu MKOl. ogłosił, że przetestował ponownie 500 próbek z zimowych igrzysk w Turynie.

Jeśli TAS udowodni, że Smigun przyjmowała doping, zawodniczka straci oba złote medale z Turynu. Wtedy złoto w biegu na 10 km techniką klasyczną przypadnie Norweżce Marit Bjoergen. Złoto w biegu łączonym przyznane zostanie Czeszce Katerinie Neumannovej.

Do tej pory tylko jednemu sportowcowi startującemu na igrzyskach w Turynie udowodniono doping. Olga Pylowa, rosyjska biathlonistka, której odebrano srebro za bieg na 15 km.Czterokrotna mistrzyni olimpijska kończy karierę! Oj, będziemy tęsknić [ZDJĘCIA]
Więcej o:
Komentarze (23)
Marit Bjoergen będzie miała kolejne olimpijskie złoto? Rywalka z Turynu na dopingu?
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 4 razy 4

  Astma jest cool :)

 • andrzej2310

  Oceniono 4 razy 4

  Po co drążyć temat z Bjoergen. Była na kuracji po porodzie, dlatego ma za dużo testosteronu. I nie ma co jej badać, bo nie steryduje się tak po chamsku......

 • indianski

  Oceniono 4 razy 4

  bo brac trzeba umiec. o czym najlepiej wie Marit

 • art_102

  Oceniono 2 razy 2

  "Jeśli TAS udowodni, że Smigun przyjmowała doping, zawodniczka straci oba złote medale z Turynu. Wtedy złoto w biegu na 10 km techniką klasyczną przypadnie Norweżce Marit Bjoergen"
  ...a ponieważ przepadają próbki Maritt.... , to wszystkie medale trafią do Justynki:P))))))))))

 • barakuda62

  Oceniono 2 razy 2

  Marian będziesz brać złoto? pewnie że będę brać -co się pytasz?,najwyżej w 2045 odbiorą :)

 • bazyli21

  Oceniono 2 razy 2

  To moze ustalmy, ze w biegach narciarskich 3 medale sa dla Norwegii, i oni sami decyduja komu je dac? Rywalizacja miedzynarodowa bedzie sie odbywac o miejsce 4te i nizej.I tylko tam beda prowadzone testy antydopingowe. Miejsca medalowe nie beda kontrolowane, bo Norwegowie nie beda musieli nawet startowac. Wtedy moze bedzie szansa na czystosc w biegach...

 • vidi12

  Oceniono 2 razy 2

  Biegi narciarskie Norweżek powinny odbywać się tylko w ramach paraolimpiady... przecież one wszystkie są astmatyczkami :)

 • goostav234

  Oceniono 2 razy 2

  Ale jak to, Janusze?
  Wyczynowi (niekoniecznie nawet zawodowi) sportowcy stosują doping?

  Jak żyć?!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX