Sport.pl

Jelena Wialbe: Sukcesy Norwegów w biegach drażnią, bo tam są astmatycy. Jeśli Sundby tak biega, gdy jest chory, to jak on by biegał gdyby był zdrowy? Putin: - Chorzy niech startują w paraolimpiadach

Znów kłótnia o astmę w narciarstwie: tym razem Norwegów zaatakowała Jelena Wialbe, szefowa rosyjskich biegów. - Co to za astma, z którą Martin Johnsrud Sundby biega tak dobrze? - Już trzeci raz z rzędu Norwegowie wygrywają Tour de Ski i u mężczyzn, i u kobiet. Oczywiście, że to drażni, bo mają astmatyków w kadrze - mówi Jelena Wialbe, legenda biegów (jedyna która pięciokrotnie wygrywała Puchar Świata) a dziś szefowa tego sportu w Rosji, w wywiadzie dla "Izwiestii".
Justyna Kowalczyk kontra Marit Bjoergen

- Skoro lekarze się na to zgadzają, nic nie można zrobić. Ale ja się dziwię, co to za astma, z którą można tak dobrze biegać? - mówi Wialbe, wracając do dyskusji, którą zaczęła na dobre Justyna Kowalczyk na igrzyskach w Vancouver w 2010. Polka zarzuciła wtedy Marit Bjoergen że poszła na skróty, ubiegając się w 2009 o pozwolenie na stosowanie leku na astmę. Bjoergen odpowiadała zawsze, że nie robi nic niedozwolonego. - Bez leku pewnie nie byłabym najlepsza na świecie, ale cała praca nadal jest tylko na moich barkach. To nie doping, to przywrócenie tego, co zabrała mi astma - tłumaczyła Norweżka w 2014 w dużej rozmowie o astmie. Opowiedziała w niej że nie chorowała jako dziecko, nabawiła się astmy wysiłkowej podczas uprawiania sportu i w pewnym momencie było już tak źle, że musiała sięgnąć po lek.

Władimir Putin odsyła chorych na paraolimpiadę

Kontrowersje wokół astmy przycichły w ostatnich latach, bo Justyna nie wracała do tego tematu od mistrzostw świata w Oslo w 2011. A od 2012 roku Symbicort, lek Marit, już nie jest lekiem zakazanym przez WADA. Może go stosować każdy, bez specjalnych pozwoleń, o ile nie przekroczy dobowej dawki 54 mikrogramów formoterolu (to jedna z substancji która wchodzi w skład leku). Pozwolenie jest potrzebne dopiero powyżej tej dawki. Drugi zakazany wcześniej składnik Symbicortu, steryd budezonid, stał się dozwolony w formie wziewnej (w każdej innej nadal jest zabroniony). Teraz do tematu wracają Rosjanie. Wialbe nie jest pierwsza, niedawno głos zabrał sam Władimir Putin. I odesłał na paraolimpiadę tych sportowców, którzy korzystają ze specjalnych zezwoleń na zażywanie leków z substancjami zabronionymi.

Nie tylko Norwegowie - blisko połowa biegaczy się leczy

Te pozwolenia, zwane TUE (therapeutic use exemption), budzą wiele emocji i podejrzeń, bo ich lista nie jest ogólnie dostępna (chodzi o różne schorzenia, obowiązuje tajemnica lekarska). A niewielu jest sportowców tak otwartych na rozmowę o nich jak Marit Bjoergen. Ona podała i nazwę leku, i okoliczności ubiegania się o pozwolenie. Martin Johnsrud Sundby też nigdy nie ukrywał, że potrzebuje leków na astmę. Ale norwescy trenerzy nie odpowiadają na pytania, kto jeszcze w kadrze korzysta z leków. - Marit ma takie podejście, że mówi o wszystkim, ale każdy decyduje sam - tłumaczył trener Norweżek Egil Kristiansen w odpowiedzi na pytanie Sport.pl.

Z danych WADA wynika, że z TUE korzysta ponad 20 tysięcy sportowców. A w biegach narciarskich leki na astmę bierze od 30 do 50 procent zawodników. Nie tylko Norwegowie czy Szwedzi, choć Skandynawowie są w tym liderami. Ale astmatykiem jest też choćby Szwajcar Dario Cologna, do niedawna król Tour de Ski wśród mężczyzn, trzykrotny zwycięzca Touru. - Lek na astmę pozwala chorym rywalizować na tym poziomie co zdrowi. Nic więcej. Wyrównuje szanse. Badania pokazują, że zdrowi sportowcy niczego nie zyskują na tym, że biorą leki na astmę. To nie jest doping - mówi lekarz szwedzkiej kadry Per Andersson.

Wialbe: - Jak ktoś jest chory, to nie musi startować

W tym roku rekord trzech tourowych zwycięstw Colognii wyrównał właśnie Sundby. I głównie jego wzięła na cel Wialbe. - Sundby mówił niedawno, że podczas Touru w Oberstdorfie poszło mu źle (był w trzeciej dziesiątce na 15 km klasykiem - red.), bo było ciepło, miał problemy z oddychaniem i musiał wziąć silne leki. Dla nas to jakiś nonsens. Jeśli on jest chory i tak biega, to jak by biegał, gdyby był zdrowy? Mnie się wydaje, że jak ktoś jest chory, to nie musi startować. A z drugiej strony, skoro ma pozwolenie, to nie jego wina że korzysta. Wiemy, jak Norwegowie ciężko trenują, więc nie można wyników tłumaczyć tylko astmą - mówi Wialbe. - Te substancje udrażniają drogi oddechowe, ułatwiają oddychanie. To niepokojące, że tylu norweskich biegaczy dostaje takie leki już w młodym wieku. W sztafecie w Lillehammer wszystkie trzy miejsca na podium zajęły norweskie drużyny. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło. Przez taką dominację ludzie tracą zainteresowanie biegami - mówi Wialbe.

W trzech ostatnich Tour de Ski Norwegowie nie tylko wygrali wśród kobiet i mężczyzn, ale zajmowali niemal całe podium. Od trzech lat na podium zdołało się dostać tylko dwóch nie-Norwegów. Obaj z drużyny Wialbe: w 2015 Jewgienij Biełow, w 2016 Siergiej Ustiugow.

Co powiedziała Kowalczyk, a co Bjoergen? [QUIZ Z CYTATÓW]


Zdjęcie Atomic kijki narciarskie Cloud Zdjęcie K2 Narty Remedy Zdjęcie Nordica Narty NRGY
Atomic kijki narciarskie Cloud K2 Narty Remedy Nordica Narty NRGY
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Więcej o:
Komentarze (91)
Jelena Wialbe: Sukcesy Norwegów w biegach drażnią, bo tam są astmatycy. Jeśli Sundby tak biega, gdy jest chory, to jak on by biegał gdyby był zdrowy? Putin: - Chorzy niech startują w paraolimpiadach
Zaloguj się
 • Tad Szyszka

  Oceniono 13 razy 11

  Putin ma absolutną race, dla chorych są specialne Olimpiady.

 • av99

  Oceniono 16 razy 10

  "Badania pokazują, że zdrowi sportowcy niczego nie zyskują na tym, że biorą leki na astmę. To nie jest doping "
  Skąd więc rygorystyczne zakazy i wciągnięcie na czarną listę WADA? Skoro "to nie jest doping" i niczego nie zmienia, to niech bierze te leki każdy, kto chce. W czym problem?
  Śmiech mnie ogarnia, gdy czytam te wszystkie (głównie norweskie) pozbawione logiki i spójności wypociny, mające na celu zatuszowanie jawnego przyzwolenia na doping dla grupy wybranych zawodników. A gdy już sami zainteresowani próbują coś do tej kampanii oszustwa dorzucić z własnych głów, to tragifarsa tylko zyskuje na kolorycie. Panowie i panie 'astmatycy', ustalcie jakąś jedną, wspólną linię łgarstw, bo improwizując tylko sami się pogrążacie i ośmieszacie!

 • cino66

  Oceniono 10 razy 8

  Nie cierpię gada Putina ale tu przyznam mu w 100% rację. Ktoś głupi i zaraz uwierzy że co drugi astmatyk a zapieprza jak koń wyścigowy ! Chory ? -to won na para olimpiadę!

 • vladexpat

  Oceniono 9 razy 7

  Tym razem to chyba Putin ma rację. Astmę leczy się środkami zwiększającymi wydolność płuc i masę mięśniową. To są źródła sukcesu.

 • lw60

  Oceniono 11 razy 7

  Ten jedyny raz zgadzam się z Putinem,niech wszyscy mają równe szanse

 • dirxml

  Oceniono 9 razy 7

  Czyli Putin powiedział to samo co rok temu powiedziała Kowalczyk

 • glemp1

  Oceniono 11 razy 7

  Wyjątkowo zgadzam się z Wowką Putinem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX