Biegi narciarskie. Operacja Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk przeszła w czwartek w Krakowie operację prawego kolana. Tego, które było już operowane trzy lata temu, ale w ostatnim sezonie ból powrócił. - Szybka decyzja, szybkie działanie, efekt też powinien być szybki. Nic nie powinno zaburzyć przygotowań do sezonu - mówi Sport.pl doktor Stanisław Szymanik, który przeprowadzał zabieg
KONKURS "Wiosenne przebudzenie". Wygraj buty Vibram!

Najlepsza polska narciarka na powracający problem z kolanem narzekała od dłuższego czasu. Po tym jak tydzień temu zakończyła sezon sprintem w Drammen, okazało się, że konieczny będzie zabieg. - Justyna zgłosiła mocny ból stawu kolanowego. Wcześniej to kolano już się odzywało podczas sezonu, ale nie przeszkadzało w startach. A po sezonie zaczęła mieć problemy nawet z poruszaniem się. Rezonans pokazał uszkodzenie łąkotki, trzeba było szybko decydować i działać. W czwartek zrobiliśmy zabieg artroskopowy - mówi dr Stanisław Szymanik, lekarz kadry w biegach narciarskich. Doktor Szymanik zajmował się też zdrowiem Kowalczyk podczas igrzysk w Soczi, gdzie startowała z silnym znieczuleniem po pęknięciu kości śródstopia.Niemal równo trzy lata temu Justyna przeszła pierwszą operację prawego kolana w klinice doktora Roberta Śmigielskiego. Wówczas rehabilitacja trwała kilka tygodni. Tym razem zabieg również nie powinien przeszkodzić w przygotowaniach do nowego sezonu. - Justyna chce je zacząć na początku maja i nie przewiduję, żeby były z tym jakieś kłopoty. Usunęliśmy przyczynę kontuzji, czyli te fragmenty łąkotki, których się nie da naprawić i które mogłyby uszkodzić to, co najcenniejsze, czyli chrząstkę. A ogólny stan kolana jest bardzo dobry, aż byłem zdziwiony, że tak dobry po tylu latach mocnych treningów. Więc efekt powinien być bardzo szybki. W piątek Justyna ma już wyjść ze szpitala i zacząć rehabilitację - mówi doktor Szymanik.

W tym samym szpitalu Św. Rafała zabieg pięty miała Ewelina Marcisz, która podczas mistrzostw świata w Falun biegła w polskiej sztafecie 4x5 km. Polki zajęły piąte miejsce.

Stoch wygra loty w Planicy? Obejrzyj relację w aplikacji Sport.pl LIVE [POBIERZ!]