Sport.pl

Tour de Ski. Kowalczyk 10. w prologu. Najlepsza Bjoergen

Marit Bjoergen wygrała prolog Tour de Ski w Oberstdorfie. Na dystansie 3,2 km stylem dowolnym Norweżka wyprzedziła o 10,7 s swą rodaczkę Heidi Weng. Justyna Kowalczyk zajęła 10. miejsce. Na trasę niedzielnego biegu pościgowego na 10 km ?klasykiem? Polka wyruszy 35,3 s po Bjoergen. Relacja na żywo w Sport.pl o godz. 11.
Kowalczyk straciła do Bjoergen 20,3 s, dodatkowo Bjoergen zyskała za zwycięstwo 15 sekund bonifikaty. 10 bonusowych sekund dostała Weng, a pięć - trzecia na mecie Ragnhild Haga (12,2 s straty do Bjoergen). Czwarte miejsce zajęła kolejna Norweżka - Therese Johaug, tracąc do zwyciężczyni 13,2 s.

Kowalczyk - tak jak w pierwszych startach trwającego sezonu - miała problem z utrzymaniem tempa, w jakim rozpoczęła bieg. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu - po 1,2 km - miała czwarty wynik, gorszy od Bjoergen tylko o 5,8 s. Jeszcze na 400 m przed metą była piąta, a od swej odwiecznej rywalki miała wynik gorszy "tylko" o 12,1 s. Na mecie ta różnica wyniosła 20,3 s., a czterokrotna zwyciężczyni Tour de Ski z trudem utrzymała miejsce w czołowej "10", wyprzedzając 11. Kerttu Niskanen o 0,1 s.

W sobotę punkty Pucharu Świata zdobyła jeszcze jedna Polka. 24. miejsce zajęła Sylwia Jaśkowiec (28 s straty do Bjoergen). Trzecia z naszych zawodniczek startujących w Tour de Ski - Kornelia Kubińska - zajęła 59. pozycję (51,9 s straty do Bjoergen).

Prolog najgorszy, ale niezły

Dla Kowalczyk to najgorszy występ w prologu w historii jej startów w Tour de Ski. Dotąd wszystkich sześć takich biegów kończyła na podium. Z drugiej strony trzeba docenić miejsce w czołowej "10" biegu "łyżwą", w której Polka od początku sezonu się męczy.

O dyspozycji podopiecznej Aleksandra Wierietielnego po trzytygodniowej przerwie od startów w Pucharze Świata więcej od sobotniego powie nam zapewne niedzielny start. 10 km "klasykiem" to dystans, w którym Kowalczyk od lat czuje się najlepiej. Tej zimy co prawda w nim nie dominuje, ale mimo że przygotowania do sezonu zaczęła prawie dwa miesiące później niż zwykle, ma pewne miejsce w czołówce. W dwóch takich startach Justyna zajmowała czwarte, a w jednym - siódme miejsce. Najlepiej klasyczną "dychę" biega teraz Johaug. Idealnie byłoby, gdyby zaraz po starcie Kowalczyk dogoniła ją, odrabiając siedem sekund straty, jaką ma po prologu. Wtedy, łącząc siły, Polka i młodsza z wielkich Norweżek miałyby na pewno spore szanse na odrobienie części strat do prowadzącej w Tour de Ski Bjoergen. Johaug na pewno jest w formie. Nigdy wcześniej nie była w prologu tak wysoko, przed rokiem - gdy wygrała Tour de Ski - zajęła w nim 11. miejsce, tylko raz była w czołowej "10", zamykając ją w prologu pierwszej edycji imprezy.Więcej o:
Komentarze (58)
Tour de Ski. Kowalczyk 10. w prologu. Najlepsza Bjoergen
Zaloguj się
 • ebrieta

  Oceniono 60 razy 32

  Niestety trzeba się z tym pogodzić. Justyna to też człowiek, a nie koń wyścigowy. Widzieliśmy
  jakie robiła mordercze treningi. Chyba nikt nawet z Norweżek tak nie trenował ciężko jak ona.
  Zrobiła swoje, ma medale i czas odetchnąć, podleczyć się, pożyć jak normalny człowiek.
  I chyba dobrze by zrobił jej zamążpójście

 • raku

  Oceniono 46 razy 14

  Wszyscy chcieliby, żeby Kowalczyk wygrywała jeszcze w 2025 r.
  Bez jaj. Zrobiła w swojej karierze tak wiele, że choćby teraz biegała sobie na 50. miejscach tylko dla przyjemności, to nikogo z nas nie powinno to obchodzić.

 • Pat Jork

  Oceniono 28 razy 14

  A ja już myślałem, że problem "pługowania" na zjazdach Justyna ma za sobą... Chyba z 10sek na tym straciła... Ale i tak ogólnie poprawę widać to może jeszcze o coś powalczy na tym TdS...

 • grundol1

  Oceniono 5 razy 5

  Bjorgen dzisiaj mocno odpaliła, ale głównego faworyta TdS to poznamy jutro. Wszystko zależy czy Johaug zachowała coś z tej przewagi na 10km klasykiem jakie prezentowała na początku sezonu. Jeśli jutro doścignie Bjoregen (nie musi być pierwsza na finiszu) to Marit będzie trudno później zrobić taką przewagę żeby Teresa nie dogoniła jej pod Alpe Cermis.
  A Justyna żeby w ogóle liczyć się w TdS to jutro musi być co najmniej trzecia, ale będzie bardzo trudno.

 • somekindofhope

  Oceniono 10 razy 2

  Przy okazji słowa krytyki należą się też Wieretelnemu za to, że olewa media a tym samym widzów. Uważam, że jego obowiązkiem jest stawiać się na wywiady, relacjonować i oceniać wyniki swoich zawodniczek, bo z tych wyników i ocen jest rozliczany z pieniędzy Polskiego Związku Narciarskiego. Zero profesjonalizmu.

 • stachu.z.hezbollahu

  Oceniono 6 razy 2

  Dominacja Norweżek jest z roku na rok coraz wyraźniejsza. Na 7 biegów w ciągu ostatniego miesiąca, a więc na 21 możliwych miejsc na pudle, wywalczyły 18 (w tym komplet 7 zwycięstw). W generalce PŚ zajmują 4 czołowe miejsca, a w "10" jest ich aż sześć. Teraz już nawet nasza Justyna nie dotrzymuje im kroku.

 • skrabel1

  Oceniono 12 razy 2

  Na podbiegu miała czwarty (?) czas, a więc całkiem dobrze, zjazdy to tradycyjnie "walka o przetrwanie", więc wynik całkiem OK. Jutro powinno być w okolicach piątki, a może nawet trójki, jednak pewnie czasowo strata do Johaug/Bjoergen może być duża.

 • amg53

  Oceniono 1 raz 1

  Jutro Bjoergen pojedzie ostro,to dopiero drugi dzień Touru,problemy zaczną się 7.01 a juz na pewno 8.01, w biegu na 15 łyżwą, nie można bez dużego ryzyka dla serca przyjmować dużych dawek formoterolu bez przerw,więc czeka nas niespodzianka w postaci bardzo słabego biegu Maryjana. Stawiam na czwartek,8.01, przy okazji pozdrowienia dla wielbicieli talentu Maryjana: somekindofidiot i Olorosa.

 • billyboy1943

  Oceniono 9 razy 1

  Jak pisałem -3 lokata-marzenie-A REAL 6-8 miejsce!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX